Iсторiя газети

«ГОМІН» – ЖИВЕ СЛОВО УКРАЇНЦІВ ПРИДНІСТРОВ’Я

Статутні відомості

Газета «Гомін» з-поміж усіх республіканських газет Придністровської Молдавської Республіки була зареєстрована першою (на два з половиною роки раніше) і першою ж почала виходити у світ.
«Гомін» – державне масово-політичне періодичне друковане видання (газета). Зареєстровано 5 березня 1991 року Державною службою засобів масової інформації Придністровської Молдавської Республіки 3 травня 2017 року. Реєстраційний номер 320. Видається з 1 січня 1992 року.
Засновники – Уряд Придністровської Молдавської Республіки і Верховна Рада Придністровської Молдавської Республіки.
Виходить один раз на тиждень – щосуботи. Мова видання – українська.
Обсяг – 3 друковані аркуші формату А-2. (12 шпальт). Друк офсетний.
Розповсюджується за передплатою та вроздріб.
Поштовий індекс – 22150.
2002 року «Гомін» нагороджено орденом Пошани.
Потенційні читачі видання – українська громада Придністров’я.
Наклад газети станом на 1 лютого 2018 року – 1399 примірників.

Народження української газети

Вперше газета була зареєстрована 5 березня 1991 року Департаментом з друку, поліграфії та книжкової торгівлі Молдавської РСР (реєстраційний номер 224). Перереєстрована 5 грудня 1996 року Комітетом з інформації, друку і зв’язку Придністровської Молдавської Республіки (реєстраційний номер 15/96).

Михайло Чернега

Першим головним редактором «Гомону» був призначений відомий молдавський журналіст Михайло Іванович Чернега, який на той час працював у центральній республіканській газеті «Советская Молдавия». Після розпаду СРСР Михайло Іванович перейнявся ідеєю створення української газети, і його задум підтримали. До речі, М. І. Чернега – єдиний у Придністров’ї володар премії Спілки журналістів Радянського Союзу.

Газета була заснована з метою публікації актуальних матеріалів з найважливіших напрямів діяльності Президента, Верховної Ради та Уряду Придністровської Молдавської Республіки, місцевих Рад та державних адміністрацій, громадських організацій і трудових колективів. Вона була покликана інформувати населення про політичні, соціальні, економічні, культурні події у житті ПМР, а також близького та далекого зарубіжжя. Особливу увагу потрібно було приділяти висвітленню життя української громади, Спілки українців Придністров’я, міських і районних товариств української культури, відродженню української мови та культури, публікуванню новин з України.

Під час існування Молдавської Автономної РСР, що входила до складу України, у Придністров’ї вже видавалася українська республіканська газета. Перший її номер під назвою «Червоний орач» вийшов у вересні 1925 року в тодішній столиці автономної республіки – місті Балті. З вересня 1930 року вже в новій столиці – місті Тирасполі – вона видавалася під назвою «Соціалістична Молдавія». Після приєднання 1940 року Бессарабії до Радянського Союзу мову газети знову змінили на російську і почали випускати видання в Кишиневі під назвою «Советская Молдавия».

Чому газета називається «Гомін»?

Читачі часто ставлять журналістам видання одне й те саме запитання: чому газета називається «Гомін»? Запитують, що означає слово «гомін». Слово «гомін» є і в російській мові. Російська його форма – «гомон». У тлумачних словниках наводяться і його синоніми: голосна розмова, гамір, чутка. А підказали саме цю назву рядки з поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки»:

Гомоніла Україна,
Довго гомоніла,
Довго, довго кров степами
Текла-червоніла.

Перший номер «Гомону» прийшов до читача 1 січня 1992 року. Безсумнівно, реєстрація та вихід у світ першої республіканської газети українською мовою стали для молодої республіки знаковою подією. До того часу ще не був ухвалений Закон «Про мови в Придністровській Молдавській Республіці», що проголосив три офіційні мови – українську, молдавську та українську. Його ухвалили пізніше – 2 вересня 1992 року.

Роль «Гомону» у житті Придністров’я

Високо оцінили появу української газети та її роль у житті республіки перший Президент Ігор Миколайович Смирнов та перший Голова Верховної Ради Придністровської Молдавської Республіки і Григорій Степанович Маракуца, а також депутат Верховної Ради Володимир Лукич Боднар, один із лідерів українського руху в Придністров’ї.

Велику увагу роботі редакції «Гомону» приділяли керівник профільного відомства – голова Державного комітету, а згодом міністр інформації та телекомунікацій Борис Акулов, глава державної адміністрації Рибницького району та міста Рибниця Володимир Гончар, голова товариства української культури «Поділля» Борис Палагнюк.

Борис Палагнюк

У дев’яності роки та на початку двотисячних у газеті «Гомін» традиційно публікували матеріали про громадсько-політичну діяльність у Придністровській Молдавській Республіці, Україні та Молдові. На її шпальтах друкували курси лекцій з української мови та літератури, з історії України, розповідали про народні українські звичаї, обряди і традиції. У газеті висвітлювали діяльність Спілки українців Придністров’я імені Олександра Бута, міських і районних товариств української культури, навчальних закладів з українською мовою навчання.

На початку 90-х років на шпальтах «Гомону» була детально відображена боротьба придністровського народу проти молдовських націоналістів.

Новий етап у житті газети

2002 року головним редактором газети став Дмитро Чернега. За час його керівництва традиції редакції і професіоналізм її співробітників дістали подальший розвиток. Було створено нові рубрики, як-от: «Здоров’я», «Духовність», «Дозвілля», «Читанка», «Смачного». 2008 року київський журналіст І. Петренко у статті «На придністровських грошах намальований Тарас Шевченко» у київському виданні «Газети по-українськи» захоплено писав: «У кіоску купую тижневик «Гомін». У ньому друкують уроки української мови, є дитяча сторінка «Читанка».

Важливим напрямком діяльності редакції були пошук та підтримка творчих літературних талантів. До появи «Гомону» придністровські літератори, які пишуть українською мовою, практично не друкувалися – не було де. Саме українська газета відкрила читачам імена Анатолія Сімшага (Тирасполь), Миколи Сліпенчука (Дністровськ), Віталія Сайнчина і Людмили Стременовської (Рибниця), Галини Васютинської (Слободзея), Надії Делімарської (Бендери).

Галина Васютинська
Надія Делімарська
Людмила Стременовська

 

 

 

 

 

 

2002 року газета «Гомін» була нагороджена орденом Пошани.

Успішна діяльність кожної газети багато в чому залежить від її творчого колективу. У всі роки існування видання колектив редакції «Гомону» був високопрофесійним. Тут творили відомий поет Валентин Ткачов, письменники Микола Шуда і Микола Коритник; фотохудожник Григорій Савицький; досвідчені журналісти – Дмитро Чернега, Володимир Наумець, Олександр Бобир, Іван Рогінкін; художник Олександр Загородній та багато інших. Друкували газету в Рибницькій друкарні, директором якої раніше була Тамара Крикливець. Над випуском працювали перекладачка Галина Крижанівська, поліграфісти – Тетяна Приганюк, Сільвія Рогут, Тетяна Київська, Іван Бровинський, Валентин Райко.

Пішов на заслужений відпочинок Михайло Чернега, а з життя пішов найстаріший кореспондент «Гомону» Володимир Наумець. Та залишаються в строю ветерани газети – Сільвія Рогут і Ганна Ганган. Не підводять старше покоління й молоді журналісти. І нині для того, щоб газета й далі була улюбленою та цікавою, автори вкладають у неї свої серця.

Тираспольський етап у розвитку газети

На початку 2015 року редакція «Гомону» переїхала з Рибниці до Тирасполя, а її головним редактором став Олександр Юшин.

Нині газета виходить один раз на тиждень – щосуботи, друкується у форматі А-3 на 12 шпальтах. У великі державні свята першу і дванадцяту сторінки «Гомону» друкують у кольоровому виконанні.

Редакція газети є структурним підрозділом державної установи «Приднестровская газета» та розташована за адресою: місто Тирасполь, вулиця Манойлова, 28; офіс 212. Телефони редакції – (533) 7-47-32, 9-11-56.

Володимир Наумець

По праву можна сказати, що «Гомін», висвітлюючи життя республіки, «творить» історію. Саме в цьому полягає його місія. Співробітники редакції постійно спілкуються зі своїми читачами – особисто, телефоном, у листах або в соціальних мережах, знайомляться з їхньою думкою про газету та її публікації. Редакційний колектив намагається працювати над реалізацією побажань її передплатників. І на сьогодні з’являються нові рубрики та теми для висвітлення, журналісти пропонують читачам різні за формою матеріали – новинні замітки, нариси і замальовки, інтерв’ю, огляди.

За останній рік змінився і зовнішній вигляд, імідж «Гомону». Матеріали розміщуються у більш структурованій формі. Читачам пропонують інформацію з урахуванням їх соціального становища, віку, статі та інтересів.

За будь-якої погоди, за будь-яких обставин газета має вийти – такий девіз працівників редакції газети «Гомін».

Імідж і зміст видання

Основу тематики газети становлять публікації актуальних матеріалів з найважливіших напрямів діяльності Президента, Верховної Ради та Уряду Придністровської Молдавської Республіки, місцевих Рад та державних адміністрацій, громадських організацій і трудових колективів; інформування населення про політичні, соціальні, економічні, культурні події у житті ПМР, а також близького та далекого зарубіжжя. Особливу увагу газета приділяє висвітленню життя української громади, Спілки українців Придністров’я, міських і районних товариств української культури, відродження української мови та культури, публікаціям новин з України та діаспори.

За останні роки змінився імідж нашого видання. Газета стала і за формою, і за змістом державною. Наголосимо, не тільки за статусом (хоча це теж має місце), а офіційністю зовнішнього вигляду, чіткою класифікацією сторінок і матеріалів, відбиранням і розміщенням інформації, позицією журналістів стосовно того, що відбувається в республіці.

Матеріал зараз подається в більш структурованій формі. Нині редакція пропонує своїм читачам інформацію відповідно до їхнього соціального становища, віку, статі, інтересів і навіть релігійних поглядів. За останні кілька років з’явилася велика кількість нових рубрик. Назвемо лише найбільш популярні серед читачів:

— Ми – придністровці (Мы – приднестровцы);
— Як живеш, Придністров’я (Как живешь, Приднестровье);
— Відомі українці Придністров’я (Известные украинцы Приднестровья);
— Храми Придністров’я (Храмы Приднестровья);
— Уроки історії (Уроки истории);
— Моя сім’я в історії краю (Моя семья в истории края);
— Навколо головних тем (Вокруг главных тем);
— Точка зору (Точка зрения);
— Моя мова калинова (Мой язык калиновый);
— Відчуй смак рідної мови (Почувствуй вкус родного языка);
— Літературна вітальня (Литературная гостиная);
— З криниці народної (Из кладезя народного);
— Джерело (Родник, Источник);
— Шпаргалка для батьків (Шпаргалка для родителей);
— Весельчата (Дети радуги – страница для детей);
— Вікно у світ (Окно в мир – Приднестровье и мир);
— Вічни істини (Вечные истины – страница для верующих);
— Україна очима українців (Украина глазами украинцев);
— Господиня (Хозяюшка);
— Скарбничка господаря (Копилка хозяина).

Редакція газети тісно співпрацює з польською, білоруською та болгарською громадами Придністров’я. Завдяки цій співпраці, за взаємної домовленості «Гомону» та громад, з 2016 року в газеті публікують матеріали, які висвітлюють життя і діяльність цих земляцтв і виходять у світ під рубриками:

— Приятели (Друзья – болгарская страница);
— Сябры (Друзья – белорусская страница);
— Przyjzciele (Друзья – польская страница).

У 2018 році з’явились нові рубрики:

— Друзі нашої газети;
— Новини Верховної Ради;
— Урядові новини;
— Ким бути;
— «Arkadaslari» (Друзья – гагаузская страница);
— Рік підприємця;
— Аналітика;
— Інформаційна година;
— Вісті з українських товариств;
— Футбольний калейдоскоп.

У газеті широко висвітлюють діяльність системи Міністерства просвіти Придністровської Молдавської Республіки. Причому робота ця проводиться не спонтанно, а на підставі Договору про співпрацю, який газета «Гомін» уклала з Інститутом розвитку освіти та підвищення кваліфікації. У «Гомоні» регулярно друкують матеріали, потрібні педагогам і учням республіки.

Значно збільшилася кількість серйозних аналітичних статей, оглядових матеріалів та художніх творів українською мовою придністровських авторів. Уже третій рік 4 номери щорічно виходять у світ в кольоровому виконанні (з нагоди основних державних свят ПМР).

Робота з кадрами та читачами

Останнім часом керівництво редакції взяло курс на омолодження колективу, сміливо вводячи у штат молодих фахівців і студентів старших курсів відділення журналістики ПДУ ім. Т. Г. Шевченка. Розпочато роботу зі створення резерву кадрів і роботи з ними. Список резерву керівних кадрів буде винесено для затвердження на найближче засідання редакційної ради.

Співробітники редакції постійно спілкуються з читачами газети, зокрема з передплатниками: особисто, телефоном або в соціальних мережах. Проводяться опитування й анкетування, ведеться робота з усунення зауважень читачів і реалізації їхніх пропозицій.

Проекти редакції

2015 року на честь 70-річчя Великої Перемоги над фашистською Німеччиною редакція газети «Гомін» стала ініціатором акції «Мою сім’ю війна не оминула» (Моей семьи война коснулась). На сьогодні можна з упевненістю сказати, що та акція пройшла з великим успіхом. На наш заклик відгукнулися ветерани Великої Вітчизняної війни, представники органів місцевого самоврядування, дитячих, молодіжних та громадських організацій, закладів освіти, культури та мистецтва. В акції взяли участь і діти (іноді цілими класами), і дорослі (часто цілими сім’ями), і афганці, і учасники бойових дій 1992 року. Відгукнулися на нашу ініціативу і громадяни Росії та України.

За підсумками тієї акції була підготовлена виставка з однойменною назвою. Вона була пересувною і побувала у всіх куточках Придністров’я – від Кам’янки до Дністровська. Експозицію відвідали понад 13 тисяч осіб. Того ж року була видана книга «Мою сім’ю війна не оминула» (Моей семьи война коснулась). Її авторами стали всі учасники акції. Цей «раритет» ми подарували всім бібліотекам і навчальним закладам республіки, органам виконавчої та законодавчої влади і, звичайно ж, кожному авторові.

2018 року, коли від часу відбиття збройної агресії Молдови в Придністров’ї минуло 25 років, колектив редакції став ініціатором акції, назвою якої стали рядки відомої пісні придністровського барда Бориса Парменова «Хлопець взяв автомат тому, що так Батьківщині треба». Її герої – учасники бойових дій весни й літа 1992 року.

Олександр Юшин

Засновником акції є державна установа «Приднестровская газета». Співзасновник – Держслужба ЗМІ ПМР. Партнери – Держслужба з питань культури та історичної спадщини ПМР, Міністерство просвіти ПМР, ПДТРК, Республіканський Союз захисників Придністров’я, Чорноморське козацьке військо, Народне ополчення ПМР, Придністровська асоціація ветеранів війни в Афганістані, Спілка фотохудожників Придністров’я, Спілка журналістів Придністров’я і Спілка дизайнерів Придністров’я.

Цілі акції: збереження історичної правди про захисників Придністров’я; публікація матеріалів про них у республіканських газетах (трьома офіційними мовами ПМР); створення фотоархіву, електронної бази даних та пересувної виставки про ті трагічні події і героїчних захисників республіки; цивільно-патріотичне виховання підростаючого покоління та молоді.

Голова оргкомітету акції – начальник Державної служби ЗМІ ПМР Л. В. Колодка. Заступник голови оргкомітету – головний редактор газети «Гомін» О. В. Юшин.

За умовами акції придністровці мали знайти фотографію учасника (учасниці) бойових дій 1992 року і підготувати опис знімка. Матеріали про героїв акції республіканські газети «Приднестровье», «Адевэрул Нистрян» і «Гомін» публікували, починаючи з квітня 2017 року, російською, молдавською та українською мовами.

Для виставки було відібрано 99 матеріалів. Автори робіт – учасники бойових дій 1992 року, їхні рідні та близькі, кореспонденти республіканських газет «Приднестровье», «Адевэрул Нистрян» і «Гомін». Матеріали експозиції підготував член Спілки фотохудожників Придністров’я Федір Зотьєв.

Урочисте відкриття експозиції відбулося 1 березня 2018 року у приміщенні Міністерства закордонних справ ПМР. Виставка задумана як пересувна, і до кінця 2018 року вона побуває у всіх містах і районах республіки..