Довга дорога Тирасполем

Постійний учасник конкурсу «Придністровська якість» ЗАТ «Тирбудмеханізація ім. М. П. Голуба» представило членам комісії під егідою ТПП свій проект у центрі столиці. Протягом кількох місяців на головній вулиці міста тривала заміна дорожнього полотна.


Спеціалізоване управління механізації та дорожніх робіт Тираспольського міжрайонного будівельного тресту (СУМДР-31) було створене 1 лютого 1961 року. Виконання най-різноманітніших будівельно-монтажних робіт визначило поле його діяльності. Через 20 років до нього приєдналася 115-та пересувна механізована колонна, і 30 вересня 2002-го СУ-31 реорганізували в ЗАТ «Тирстроймеханізація». На сьогодні відзначається вагомий внесок компанії в будівництво об’єктів міста і республіки.

Найважливіші промислові, виробничі, соціальні об’єкти зводилися за безпосередньої участі колективу. Поміж них Тираспольське ПХБО, швейна фабрика «Одема», Молдавський металургійний завод, об’єкти ТОВ «Шериф», зокрема спорткомплекс, супермаркети, заправні станції, об’єкти житла тощо.

Завдяки вмілому керівництву колишнього директора Миколи Голуба, колектив підприємства не тільки зберіг темпи розвитку, а й домігся високих результатів. Понад 40 років Микола Павлович присвятив роботі в будівельній галузі, з них більш ніж 29 – на керівних посадах. Працював у Києві, Бельцях, а з жовтня 1982 року очолив колектив СУ-31 і до кінця своїх днів видатний будівельник залишався відданим улюбленій справі. Його ім’я увічнили на меморіальній дошці організації та у назві підприємства.

Історія компанії перевищує 60 років і, завдяки набутому досвіду та матеріально-технічній базі, нині є лідером будівельної галузі республіки. Своїми пріоритетами працівники вважають швидкість та якість виконання робіт.

Нинішнього року в номінації «Послуги будівництва» підприємство порадувало мешканців та гостей столиці якісним дорожній покриттям. Роботи на площі ім. Суворова тривали з вересня по жовтень, а завершилися до дня міста.

Заступник директора з комерційних та загальних питань ЗАТ «Тирстроймеханізація» Сергій Марцинко з цього приводу пояснив: «Спочатку прибрали старе покриття, потім поклали три шари асфальтобетону: нижній – для вирівнювання, другий грубозернистий і верхній шар, дрібнозернистий. Ширина полотна досягла 12 м, а товщина – 14 см».

Головний та найдорожчий компонент асфальтобетонної суміші – це бітум (органічна речовина, яка отримується під час переробки нафти з додаванням органічних сполук і смол). Матеріал виконує роль сполучного компонента, надійно утримує всі складові асфальтобетонних сумішей разом, забезпечує міцність і безпеку асфальту. Його доставка здійснюється з Туреччини, Сербії, Болгарії, раніше – з Білорусії. До складу суміші додають також гранітний щебінь різних фракцій, видобуток і переробка якого здійснюється в Україні. Відсів гранітний та вапняковий підвищує міцність виробів, не деформується і не руйнується навіть під постійним впливом води. Асфальтобетон підприємство виготовляє самостійно. Для цього в організації є підсобне виробництво, а також акредитована лабораторія.

Керівник нагадав, що у 2008 році підприємство також ремонтувало дорогу на цій ділянці, полегшене асфальтобетонне покриття прослужило 16 років, хоча міжремонтний термін у декілька разів менший.

«У зв’язку зі збільшенням транспортних перевезень, особливо громадським транспортом, виникла нагальна потреба замінити дорожнє покриття», – додав Сергій Володимирович.

ЗАТ «Тирстроймеханізація» встановлює поліетиленові та поліпропіленові труби, здійснює монтаж зовнішніх інженерних мереж, якісно прокладає водопровідні, каналізаційні, а також теплові та газові мережі і в цьому складному технічному процесі йому немає рівних. Упровадження сучасних технологій дозволяє знизити собівартість будівництва, підвищити рентабельність робіт, змінити експлуатаційні характеристики будівель і споруд та підвищити їхню енергетичну ефективність.


Ольга АЗАРОВА.

Фото автора.