РІВНІ МОЖЛИВОСТІ
Відкритий чемпіонат республіки з голболу за участю атлетів із Тирасполя, Бендер та гостей із Молдови відбувся в столичному спортивному реабілітаційно-відновлювальному центрі інвалідів.
Головний суддя змагань, тренер з голболу Сергій Костін ознайомив з історією виникнення цієї спортивної дисципліни:
«Голбол – гра для тих, хто не бачить, і вигадали її саме з метою реабілітації незрячих. Після закінчення Другої світової війни на теренах Європи виявилося багато людей – колишніх солдатів, які під час бойових дій повністю або частково втратили зір. Таким чином у 1946 році австрієць Ганс Лоренцен та німець Зепп Райндле запровадили голбол. Згодом звичайна гра для реабілітації перетворилася в самостійний вид. В Австрії 1978 року відбувся перший в історії чемпіонат світу з нового виду спорту, а у 1980-му його офіційно включили в програму Паралімпійських ігор».
Сергій Васильович наголосив, що голбол сприяє оздоровленню параспортсменів із вадами зору. Завдяки систематичним тренуванням, які відбуваються в Республіканському центрі п’ять разів на тиждень, у них розвиваються координація та швидкісно-силові здібності.
Гравець тираспольської команди Олег Вяткін упродовж багатьох років є постійним учасником змагань. Параспортсмен поділився інформацією стосовно правил голболу:
«У матчі беруть участь дві команди по три гравця. Кожна команда може мати не більше трьох запасних гравців. Полем для гри є прямокутний майданчик довжиною 18 м і шириною 9 м. Він має бути розділений центральною лінією на дві половини, з ворітьми для кожної команди. Мета гравців – закинути або ж закотити м’яч у ворота суперників, у той час як гравці команди, що захищається, вишикувавшись паралельно лінії воріт, намагаються завадити.
Для того, щоб спортсмени з різним ступенем ураження зору були в рівних умовах, усі грають у світлонепроникних пов’язках. М’яч для голболу важить 1,25 кг і має всередині два дзвоники. Коли м’яч летить у ворота, вони дзвенять, а гравці команди, яка захищається, орієнтуються на цей звук. Матч триває два тайми по 12 хвилин».
Олег зазначив, що успішний захист воріт є складовою успіху команди. За його словами, куди полетить м’яч, вгадати просто неможливо. Дзвоники допомагають дізнатися про траєкторію спортивного знаряддя.
Інший гравець тираспольської команди Олексій Потапов розповів про важливість взаєморозуміння під час ігор:
«Усе напрацьовано роками сумісних тренувань і матчів. На початку ж ми частенько зіштовхувалися. Я падав, перечіпаючись через центрального гравця, коли після кидка повертався на позицію. Ми з Олегом Вяткіним та Олексієм Клименком уже відпрацювали ці моменти до автоматизму».
Тактика теж має важливе значення. Під час зустрічі в залі має панувати абсолютна тиша. Ні наставник, ні будь-хто інший не має права підказувати спортсменам. У паузах тренеру дозволяється підказати гравцю, хто з суперників робить помилки в захисті під час кидків м’яча в його сторону.
Сергій Костін сказав, що турніри серед людей з обмеженими можливостями є запорукою зростання придністровських голболістів. За підсумком напружених поєдинків чемпіоном стала команда з Тирасполя, на другій позиції – параспортсмени Бендер, третіми стали гості з Кишинева. Кращим нападником змагань визнаний Олег Вяткін. Він висловив сподівання на те, що в недалекому майбутньому кількість змагань з голболу збільшиться.
Віталій МАЛЬОВНИЧИЙ.