Понад п’ятнадцять років у Росії реалізується проект «Школа миротворчості». Основна його мета – виховання особистості в дусі культури миру, взаєморозуміння і співпраці, ненасильства, поваги прав і свобод людини, а також набуття навичок конструктивного вирішення конфліктів, подолання розбіжностей і досягнення компромісу. Форми діяльності таких шкіл – конференції, круглі столи, семінари та форуми, а також марші, мітинги й автопробіги різного рівня.
Ці нові методи виховної діяльності з молоддю вирішили впровадити й у Придністров’ї. Центр вивчення миротворчості ПДУ за підтримки Інституту державного управління та соціально-гуманітарних наук провів презентацію проекту «Школа миротворчості» в Придністров’ї. Як повідомила журналістам керівник осередку Олена Бобкова, його діяльність спрямована на просвіту молоді здебільшого в історичній царині та на розвиток у нового покоління толерантності, навичок миротворчості.
«Ми прищеплюємо юнакам та дівчатам риси миролюбності, товариськості, розуміння, що таке миротворча операція, яке її значення», – зазначила Олена Бобкова. – Сподіваємося зростити у стінах школи миротворчості молодих придністровських експертів з політології».
До занять у новій школі були запрошені старшокласники, студентська молодь із міст і районів республіки. Учасниками першого секційного засідання стали вихованці Тираспольського Суворовського військового училища, юнармійці загону «Червона зірка», представники студентського активу ПДУ, викладачі гуманітарних кафедр. Перші лекції в школі миротворчості прочитали заступник Голови Верховної Ради Галина Антюфєєва і співголова ОКК від Придністров’я Олег Бєляков. Передбачається, що в рамках проекту з лекціями виступатимуть і заняття проводитимуть відомі політики, політологи, практикуючі психологи.
Депутат Верховної Ради Галина Антюфєєва розповіла слухачам про цілі та завдання миротворчої операції та її значення. Особливо звернула увагу на риси, якими необхідно володіти людині, що займається врегулюванням конфліктів. Нагадала про вплив на цю галузь діяльності інформаційного середовища.
«Миротворчість починається з поваги до інших культур, до різних точок зору, думок і поглядів, зі здатності почути співрозмовника, – зазначила Галина Михайлівна. – Це не тільки запобігання конфліктам, це створення простору для діалогу, де люди можуть співпрацювати, поважаючи відмінності одне одного. Це шлях до більш стійкого, стабільного миру, де немає місця насильству і нерозумінню. Придністров’я – місце, де миротворчість стала не тільки політичним процесом, а і частиною повсякденного життя».
Під кінець лекції Галина Антюфєєва дала кілька практичних порад, які можуть виявитися корисними для підтримання миру в будь-якій державі. Це опанування вмінням слухати й чути інших людей, зокрема опонентів, керувати власними емоціями та розвивати критичне мислення. Ці навички допоможуть уникнути конфліктів не тільки в глобальному і регіональному масштабах, а і в міжособистісних стосунках.
«Мир починається з нас», – зробила висновок заступник Голови законодавчої гілки влади.
Співголова ОКК від Придністров’я Олег Бєляков ознайомив присутніх з історією миротворчої операції в нашій республіці, розповів, як працюють її механізми, як будується процес несення служби на постах спільних Миротворчих сил.
«На сьогодні – це єдино можливий механізм збереження і підтримання миру на нашій землі, – підкреслив він. – 32 роки ми живемо в мирі, розвиваємо нашу державу… Нині склалася досить цікава ситуація: за одним столом на засіданні ОКК сидять представники Росії та України, які разом із делегаціями ПМР, Молдови та членами місії ОБСЄ досягають домовленостей і приймають спільні рішення. Це свідчить про унікальність миротворчої операції на берегах Дністра».
Крім лекцій, у програму першого дня занять у школі миротворчості був включений психологічний тренінг з управління комунікаціями. Його мета – підвищення самооцінки слухачів, розвиток у процесі навчання комунікативних умінь і навичок.
Програма занять розрахована на один рік. Наступного разу планується провести черговий цикл тематичних лекцій та екскурсію в одну з військових частин.
Павло ОСТАПЕНКО.