Огляд урядових новин

На черговому засіданні вищого виконавчого органу влади урядовці обговорили низку важливих для придністровців питань.


Серед інших – сприяння економічним агентам республіки. Одним із заходів державної підтримки можна вважати ініціативу щодо пролонгації норми закону «Про сертифікацію продукції та послуг», актуальні для придністровських підприємств-експортерів.

Голова Уряду Олександр Розенберг нагадав, що нині підприємства не сертифікують у Придністров’ї сировину і товари, які мають сертифікати якості міжнародного зразка:

«Це стосується лише тих організацій, на яких запроваджено сертифіковані системи менеджменту (управління) якості. Така поступка з боку держави забезпечує значну економію ресурсів промисловцям. Однак ми не забуваємо і про необхідність дотримання інтересів наших громадян, тому наявність сертифікату, декларації відповідності чи іншого документа з країн – учасниць СНД чи країн Європи на ввезену продукцію – обов’язкова вимога».

Перший заступник Голови Уряду – міністр економічного розвитку Сергій Оболоник зазначив, що пролонгація обумовлена необхідністю забезпечення економічної безпеки держави, у зв’язку з чим Уряд пропонує продовжити ці заходи підтримки до 31 грудня 2025 року.

Чим стабільніше працюють експортери, тим стійкіша вітчизняна економіка. Тож підприємствам надається можливість мінімізувати витрати на сертифікацію продукції (сировини), що виробляється і реалізується в ПМР та підлягає обов’язковій сертифікації.

Ініціативу спрямують до Верховної Ради для розгляду та ухвалення.

Ще одна тема засідання – продовження будівельної амністії для громадян до кінця 2025 року. Це дозволить без наслідків узаконити вчинені порушення встановленого законодавством порядку будівництва, перепланування чи реконструкції об’єктів, і навіть оформити успадковану нерухомість.

Варто нагадати, що нині на території республіки діє будівельна амністія для фізичних осіб. Відповідно до закону, вона триватиме до 31 грудня 2024 року. В Уряді підготовлено законодавчу ініціативу щодо внесення змін до закону «Про деякі додаткові державні заходи щодо мінімізації негативного впливу зовнішніх економічних факторів», яку направлять на розгляд депутатів із пропозицією пролонгувати будівельну амністію для фізичних осіб.

Ще одна норма поміж заходів державної підтримки діє в республіці з 2022 року. Йдеться про можливість внесення авансових платежів за забруднення навколишнього середовища та користування природними ресурсами. Цей вид підтримки стосується малого, середнього, великого бізнесу, системоутворюючих підприємств усіх галузей народного господарства. Спрощено і розрахунок платежів за забруднення навколишнього природного середовища та користування природними ресурсами, який здійснюється з застосуванням індексу інфляції, встановленого станом на 1 січня 2023 року. Цю норму Уряд також пропонує пролонгувати на весь 2025 рік.

«Безперечно, всі ці ініціативи вироблялися як відповідь на виклики, що стоять нині перед нашими економічними агентами. Ми вже протягом кількох років ці заходи підтримки розробляємо, направляємо до Верховної Ради, яка їх затверджує», – додав Олександр Розенберг.

Не обійшли урядовці тему земельних ділянок, відведених під городи та особисте підсобне господарство в селах. За даними профільного міністерства, у сільській та селищній місцевості продовжують користуватися землею без правовстановлюючих документів. Місцеві жителі не оформлюють належним чином права на землю, яку обробляють, через що податкові органи не мають інформації для нарахування податків. Результат такого ставлення – недонадходження коштів до місцевих бюджетів, які витрачаються на розвиток сільських територій. Фіксуються також випадки, коли наділи перевищують допустимі норми або зайняті землі занедбані, перебувають у незадовільному стані. Раніше питання надання та припинення права на земельні ділянки вирішували республіканська та місцева влада. Через відсутність чіткого розмежування повноважень, цей процес був складним і функціонал часто дублювався.

Голова Уряду зазначив, що такий стан справ є неприпустимим:

«Земля – це важливий державний ресурс, який має бути належним чином оформлений і використаний. Відповідно, виходячи з цієї діяльності, мають бути сплачені належні податки».


Iрина МАСЛОВА.