Осередок творчості

Iсторія картинної галереї фактично розпочалася 7 жовтня 1988 року. В день, коли Рибниця святкувала 50-річний ювілей надання їй статусу міста, тодішній директор міської художньої школи Микола Брозницький ініціював відкриття Виставкового салону в Палаці культури.


Уже через три роки – 1 січня 1991-го – на базі салону, з метою поліпшення і вдосконалення пропаганди образотворчого мистецтва, розпочала свою діяльність Картинна галерея МУ «Рибницький Палац культури».

На сьогодні установа є затребуваним культурно-просвітницьким центром. Тут організовують і проводять стаціонарні виставки творів місцевих художників, зокрема учасників проекту КамАрт, самодіяльних майстрів, шанувальників фотомистецтва, учнів і викладачів закладів додаткової освіти міста і району, студентів і викладачів кафедри декоративно-прикладної творчості Рибницької філії ПДУ.

Основний фонд галереї на сьогодні становить 78 картин: 55 живописних полотен і 23 – графічних. Їх подарували наші відомі художники: Віктор Зав’ялов, Михайло Балан, Оксана Пономаренко, Людмила Брага та інші визнані майстри пензля.

Кожна виставка, кожен проект, кожна культурна подія – це не тільки копітка праця майстрів, а і творчий підхід щодо подання та презентації. Такі організаційні питання успішно вирішують професіонали своєї справи – завідувач Олена Цехмістер та Алла Гайдукевич.

Працівники картинної галереї влаштовують тематичні пересувні виставки, приурочені до культурно-масових заходів, що проводяться в Палаці культури. Наприклад, тільки за 2024 рік було організовано та експоновано 19 виставок. Усього за період 1999–2024 років – 572 виставки (з них 234 – в галереї, 338 – пересувних).

У картинній галереї відбуваються майстер-класи, конкурси, вечори-зустрічі з художниками, урочисті церемонії, вернісажі та відкриття виставок і різні культурно-просвітницькі заходи для молодого покоління. Щоб краще зрозуміти масштаб, з 2016 р. було організовано 90 таких заходів. Наприклад, 25 грудня 2024 р. у Рибницькій картинній галереї відбувся муніципальний майстер-клас «Новорічний вернісаж: де мистецтво зустрічає свято». Мета майстер-класу – створити атмосферу свята і чарівництва, об’єднати мистецтво і Новий рік, подарувати гостям незабутні враження. Подібні заходи Олена Іванівна та Алла Михайлівна найчастіше проводять спільно з представниками освітніх закладів для їхніх вихованців. Нині вони активно готуються до святкування 80-річчя Великої Перемоги.

Колектив галереї з легкістю реагує на «виклики сучасності»: для популяризації мистецтва вдається до застосування інформаційних технологій. Ще в період пандемії була створена й опублікована на каналі YouTube серія тематичних віртуальних виставок: «Моє місто лине над Дністром», «Пам’ятає серце, не забуде ніколи», «Діти на картинах художників». Упродовж 2021 року було створено 12 таких онлайн-проектів.

Креативним рішенням стало і проведення «Арт-двориків». Це місце вільної творчості просто неба для всіх охочих. Вони набули неабиякої популярності серед дітей.

Розповідаючи про 34-річну діяльність виставкового салону, а пізніше галереї, Олена Іванівна згадала про деякі яскраві заходи. У 2018 р. відбулась персональна художня виставка під назвою «Берег дитинства» Володимира Змєєва, радянського молдавського художника, ілюстратора, члена Спілки художників СРСР, Спілки художників Молдавії – одного з перших випускників Рибницької дитячої художньої школи. Нині в Кишиневі він обіймає посаду арт-директора у видавництві «Литера». У колекції художника понад 6 тисяч ілюстрацій до книг різної тематики, зокрема, до відомого твору О. Дюма «Граф Монте-Крісто».

З особливим трепетом директор галереї розповіла про художницю-аматора Олену Піменову. Медсестра за професією, вона все життя мріяла малювати. Коли зрозуміла, що від себе не втечеш, колишня випускниця художньої школи повернулася до малювання «для душі». Як результат – персональна виставка.

Чи не це доказ того, що ініціатива створення виставки-галереї досягла своєї мети?! Вона об’єднала всі творчі сили, стала майданчиком, де черпають натхнення і дарують своє тепло й уміння наші місцеві таланти. На щастя, таких у нас багато. І щоб упевнитися в цьому, варто тільки навідатися до Рибницької картинної галереї – міського осередку творчості.


Галина БЕРЕЗНИЦЬКА.

Фото автора.