Нагальна необхідність діалогу

У режимі відеоконференції відбулась розмова Президента Вадима Красносельського з представниками ОБСЄ. Співрозмовниками Глави держави були заступник Голови Парламентської Асамблеї ОБСЄ Кіріакос Хаджіянні, Голова Місії ОБСЄ в РМ Келлі Кайдерлінг та інші офіційні особи.


Основна тема діалогу – стан переговорного процесу. Вадим Красносельський навів аргументи, які свідчать, що саме Молдова заблокувала переговори в міжнародно визнаному форматі «5+2». І так триває вже упродовж шести років. Влада Молдови відмовляється також і від переговорів на найвищому рівні сторін.

«Без відкритого прямого діалогу складно очікувати на позитивні зрушення в урегулюванні», – наголосив Президент.

Вадим Красносельський вважає, що ОБСЄ має інструментарій та важелі впливу на молдавську сторону для того, щоб ініціювати відновлення роботи формату «5+2». З його початком можна буде перейти до вирішення нагальних проблем, які хвилюють мешканців двох берегів.

Окремо співрозмовники зупинилися на так званому законі про сепаратизм, ухваленому парламентом РМ, зазначивши, що у світовій практиці немає прикладів криміналізації цього поняття. Прийняті Молдовою дискримінаційні юридичні норми мають розмите та широке тлумачення, і були піддані критиці Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, а також Єврокомісії. Кіріакос Хаджіянні зазначив, що він та його колеги закликали законодавчий орган РМ дати правове тлумачення відповідним нормам.

Президент також констатував, що Молдова вже понад три десятиліття не забезпечує та не гарантує правового захисту громадян Придністров’я. Це найважливіше з погляду прав людини завдання повною мірою виконує ПМР. Було наголошено, що працівники правоохоронних органів Молдови часто не тільки не сприяють, а й перешкоджають розслідуванням придністровських колег.

Вадим Красносельський навів конкретні приклади, зокрема нещодавній інцидент із затриманням трьох придністровських міліціонерів. Президент наголосив, що раніше сторони взаємодіяли в питаннях боротьби зі злочинністю на основі угод 1999 р. та 2001 р., з яких згодом Молдова в односторонньому порядку вийшла, обравши тактику політизації правоохоронної діяльності.

Вадим Красносельський закликав ПА ОБСЄ уважно вивчати всі аспекти, особисто відвідувати Придністров’я, занурюючись у навколишню реальність, та відмовитися від практики прийняття ангажованих резолюцій, що містять недостовірну інформацію.


Сергій ХОХЛОВ.

Фото прес-служби Президента.