Податковий експеримент для індивідуальних підприємців

У рамках цифровізації діловодства й автоматизації роботи, здійснюваних під час загальнореспубліканської адміністративної реформи, у Придністров’ї проводиться податковий експеримент для індивідуальних підприємців. Він націлений на спрощення процедур взаємодії індивідуальних підприємців (IП) з усіма зацікавленими особами.

Стартував експеримент 19 липня на півночі Придністров’я. «Кам’янський район – найменший у республіці. Тут було простіше відпрацювати всю схему, оперативно усувати неполадки, що виникали, – пояснила керівник територіальної податкової інспекції (ТПІ) Катерина Журавльова. – Невелику (порівняно з іншими районами та містами) кількість підприємців ми змогли швидко поінформувати про можливість отримати QR-код. Він служить ідентифікатором, за допомогою якого покупець, контрагент або представник контролюючих органів може отримати доступ до інформації про ІП, яку має у своєму розпорядженні податкова інспекція. Дізнавшись про це, підприємці виявили велику зацікавленість. 667 представників малого бізнесу – а це майже 52 % ІП міста і району – вже отримали QR-код. Серед них – самозайняті особи, підприємці, що використовують спрощену систему оподаткування, і ті, хто працює за патентом. Усі вони надають населенню різні послуги, реалізують товари повсякденного попиту. До кінця року ще належить перейти на електронний патент представникам селянсько-фермерських господарств, які на сьогодні украй зайняті, адже у розпалі – польові роботи».

Перевести документообіг із паперової форми в цифрову нескладно. Для цього індивідуальному підприємцеві необхідно звернутися до територіальної податкової служби. Там він здає паперовий патент і пише заяву на здобуття електронного. Після того, як податковий інспектор звірить дані, підприємця фотографують і видають йому QR-код і картку для оплати податків. Щоб учасники експерименту не стояли у черзі (адже в нинішніх карантинних умовах таке вельми небажано), їм рекомендують записатися на прийом заздалегідь, зателефонувавши куратору в ТПІ. Якщо дотримуватися цієї умови, всі представники малого бізнесу можуть своєчасно й оперативно пройти необхідні процедури.

«Мені подзвонили з податкової інспекції та запропонували стати учасницею податкового експерименту, – розповіла кам’янчанка Любов Щербакова. – Я відразу погодилася, оскільки мені набагато зручніше користуватися електронним патентом. Адже він передбачає відміну всіх паперових документів підприємців, а значить – знижуються витрати на їх оформлення. Також зводяться до мінімуму особисті контакти: контролюючі органи, контрагенти, покупці та інші зацікавлені особи можуть одержати необхідні їм відомості про індивідуальних підприємців через QR-код.

Завдяки налагодженій взаємодії Міністерства фінансів з державними органами та комерційними банками суттєво спростилася діяльність підприємців. З’явилася можливість сплачувати податки в режимі онлайн, що значно скорочує час на процедуру. Мені вже не потрібно ходити в ТПІ для отримання розрахунку щодо оплати, зберігати квитанції. Все це і багато інших відомостей є в особистому кабінеті платника податків на офіційному сайті Міністерства фінансів. До того ж, фіскальні органи відстежують процес оплати в реальному часі».

Позитивно оцінюють досвід, накопичений у результаті експерименту, й у Державній податковій службі. З 1 жовтня розпочнеться переведення документів індивідуальних підприємців в електронний формат у Бендерах, Григоріопольському та Дубоссарському районах. А в листопаді цифровізацію діловодства й адміністрування діяльності ІП планується розповсюдити на території всієї республіки

Тетяна ГРИЦЮК.