Хвороби системи кровообігу на сьогодні це проблема не тільки людей похилого віку. Все частіше лікарі ставлять діагноз гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інсульт тощо пацієнтам середнього віку, працездатним людям.
У нашій республіці приділяється увага охороні здоров’я громадян, зокрема профілактичним медоглядам на виробництві, організації лекторіїв, зустрічей з лікарями вузьких спеціальностей. Наприклад, дні відкритих дверей в поліклініках, де всім охочим абсолютно безкоштовно виміряють тиск, зріст, вагу, рівень цукру в крові та направлять проконсультуватися з фахівцем.
«Хвороби системи кровообігу можна розділити на три категорії, – розповіла лікар-терапевт Бендерського центру амбулаторно-поліклінічної допомоги Валентина Штефанко. – Лікар вам скаже, що це «три кити» системи: гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, яка включає в себе стенокардію, інфаркти. Та цереброваскулярна хвороба – це наш головний мозок: інсульти, розриви судин, крововилив тощо. Усе це належить до системи хвороб кровообігу. Ми навіть пацієнтів (коли звіт пишемо) ділимо на три такі групи».
Лікар-терапевт наголосила, що хвороби системи кровообігу «молодіють», ними страждають вже не тільки люди похилого віку – проблеми зі здоров’ям виявляються й у молодих громадян. «З тими пацієнтами, які стоять у нас на обліку, все зрозуміло: вони перебувають під постійним контролем лікарів. Однак, проблема в тому, що багато хто може не підозрювати, що у нього вже почалися проблеми зі здоров’ям. Адже сьогодні навряд чи молодий чоловік ходитиме без приводу на обстеження. Особливо, коли деякі люди в 45 почуваються на 20. Образно кажучи, це ті, хто хоче здаватися молодшим, ніж він є.
Навряд чи вони прийдуть в поліклініку і попросять виміряти тиск. Тож нам важливо мотивувати таких людей бути вкрай уважними до свого організму, не ігнорувати симптоми. Якраз подібні заходи, що ми проводили в кінці липня, дуже допомагають виявити людей із захворюваннями системи кровообігу. Наприклад, в рамках дня відкритих дверей в нашій поліклініці з 10 обстежених осіб –у 5 виявлені проблеми зі здоров’ям. Ми вимірювали масу тіла, міряли тиск, до речі, – 140 для особи 35 років вже багато вважається! Люди зі шкідливими звичками – курці, зобов’язані проходити обстеження регулярно. Водії також, в першу чергу, повинні стежити за своїм здоров’ям. Нам важливо залучити й мотивувати людей саме на діагностику», – розповіла Валентина Штефанко.
Як зазначила лікар-терапевт, хворобами системи кровообігу можуть страждати люди в будь-якому віці, на кожному рубежі є певний фактор ризику. Є пацієнти, наприклад, молодого віку, у яких може бути спадкова схильність до таких захворювань, це якщо народився з патологією судин. Таким людям важливо якомога швидше виявити цю схильність і надалі уважно стежити за здоров’ям.
«До мене на прийом прийшла людина з бронхітом, а коли ми її направили на інгаляцію, в ході обстежень, виявилося, що у неї гіпертонічна хвороба. Це чоловік 1974 року народження, ще не пенсіонер. Він працює зварювальником, але, тим не менш, у нього вже почалися проблеми зі здоров’ям», – зазначила медпрацівник.
Вона додала, що в групі ризику також перебувають люди зі шкідливими звичками, зайвою вагою, важкою роботою і, звичайно ж, літні громадяни. «Це все дуже небезпечно: гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, яка ускладнюється стенокардією, інфарктами. Цереброваскулярна хвороба – це наш головний мозок – інсульти, розриви судин, крововилив – теж належать до системи хвороб кровообігу. Надзвичайно важливо виявляти захворювання саме на ранніх стадіях, адже краще не допустити, ніж лікувати», – підбила підсумок лікар-терапевт.
Медики наполегливо рекомендують двічі на рік відвідувати терапевта або лікаря-кардіолога. Спеціаліст при найменших ознаках захворювання призначить діагностику, яка дозволить уникнути хвороби або призначить лікування на ранній стадії її розвитку
Ярина ДОБРОВОЛЬСЬКА.