На «КАМЕРТОНІ» – хрустовські таланти

Завершується літо, а з ним і «Камертон» – фестивальний марафон, який із 2015 року дарує гарний настрій жителям Кам’янського району та чисельним гостям курортного міста.


Починалося все з недільних концертів на літній естраді парку, створеного стараннями фельдмаршала Петра Вітгенштейна. Рік за роком проект еволюціонував, і тепер кожна програма розрахована на два вихідних дні. По суботах у парку виступають вуличні музиканти. Потім розгортаються танцювальні програми, орієнтовані на учасників різного віку.

Недільні вечори починаються з виставки «Народний колорит». Під покровом старовинних дерев свої роботи експонують умільці та майстри декоративно-прикладної творчості. Досвідчені та початківці, вони працюють у різній техніці та жанрах. Об’єднує всіх талант бачити красу і відтворювати її в картинах, виробах, прикрасах тощо. Тому умільці вмить знаходять свою аудиторію: захоплених глядачів, які просто милуються роботами, прихильників, які обдаровують заслуженими компліментами, послідовників, які, побачивши рукотворну красу, захотіли освоїти вишивання, в’язання, різьблення по дереву, бісероплетіння…

Є майстри, які не пропускають жодного недільного вечора. Серед них – члени гуртків декоративно-прикладної творчості з Окниці та Хрустової, рукодільниці Елла Червак із Кам’янки, Олена Лембас і Надія Теленкевич із Рашкова. Вони привітали з дебютом умільців із сіл Ротар і Красний Октябр на нинішньому «Камертоні».

Школярки Ганна Тамбовцева, Ангеліна Дзиговська та Владилена Штирба з гордістю показують речі, зв’язані гачком і спицями. Навчилися цьому рукоділлю у старших селянок, які з задоволенням відвідують Будинок культури в Красному Октябрі. Їх талант дозволяє в’язати унікальний одяг, яким може похизуватися будь-яка модниця, та речі, що прикрашають інтер’єр. Дівчатка до таких вершин майстерності лише прагнуть, але шарфики носять уже власного дизайну.

Художній керівник Ротарського БК Марина Запорожан привезла на виставку роботи юних гуртківців. Вони теж в’яжуть і майструють текстильні ляльки. Нині захопилися виготовленням оригінальних сумочок, чохлів для мобільників. Тепер кожна школярка – з унікальним аксесуаром.

Літню естраду тим часом освітили яскраві вогні – розпочалася концертна програма, підготовлена Будинком культури села Хрустова. Багато десятиліть БК очолює відмінний працівник культури ПМР Микола Морой, який зумів створити умови для розвитку будь-яких талантів земляків. Тут діють творчі колективи різної спрямованості, що і було продемонстровано під час концерту.

Відкрив програму ансамбль «Хрустовчанка», широко відомий не тільки в Придністров’ї, а і в Україні, Молдові, Росії, Південній Осетії. Як відзначила беззмінний сценарист і ведуча практично всіх заходів БК Алла Верлан, колектив не лише гастролював цими країнами, а брав участь у різних міжнародних конкурсах, неодноразово ставав дипломантом і лауреатом. Розпочався цей славний шлях у 1986 році, коли випускник культосвітнього училища Сергій Урсов, повернувшись до рідного села, взявся за створення ансамблю української народної пісні.

Відтоді пролетіли роки, колектив «доріс» до звання «заслужений», репертуар його розширився до 300 творів. Однак фольклорна основа, як і раніше, міцна, що й було з успіхом продемонстровано артистами на нинішньому фестивалі. Вони виконали широко відомі улюблені пісні, які глядачі підхоплювали з перших слів, і нові номери, що удостоїлися справжніх овацій. Про що співає «Хрустовчанка», читач, який ще не знайомий з її творчістю, краще всього зрозуміє з таких рядків:

В тих піснях калина, мова солов’їна,
Дума журавлина, золото пшениць…
В тих піснях кохання, зустрічі й прощання,
Кришталеві ранки, сяєво зірниць!

У репертуарі народного ансамблю «Дністряни» – сучасні пісні трьома офіційними мовами ПМР. Оскільки ж творча дорога колективу почалася ще наприкінці ХХ століття, то й у виконуваних творах знайшли віддзеркалення ритми та стилі, почуття та думки, події цілої епохи.

Яскраві емоції незмінно викликає в будь-якої аудиторії дитячий зразковий хореографічний гурт «Асорті». Нині хрустовчани представили сучасні та фольклорні композиції. На одному диханні пролетіла перед нами та, що відтворює старовинний Купальський обряд плетення дівчатами вінків, які річка понесе аж до порогу судженого…
Концертна програма в цілому занурила глядачів у прекрасний світ музики, танцю, піднесених поетичних слів, талантів юних та іменитих виконавців.


Тетяна ГРИЦЮК.

Автор фото: Н. Панаїда.