Творча лінія життя

Виставка картин директора і викладача Рашківської дитячої художньої школи (ДХШ) Дмитра Пушкаша знайомить жителів Кам’янщини та гостей курорту з мальовничими краєвидами рідного краю і творчою лінією життя автора.


Малюванням уродженець села Буцени, розташованого на правобережжі Дністра, захоплювався з ранніх років, і вступ до республіканського художнього педагогічного училища став закономірним кроком на шляху його становлення. Саме у студентські роки Дмитро вперше почув про красу кам’янських пейзажів.

Товариші по навчанню, що приїхали до Кишинева з нашого краю, не тільки розповідали про живописну природу, а показували свої етюди, на яких були зображені пагорби з кам’янистими відрогами, вікові діброви та лугове різнобарв’я. Дивлячись на ці роботи, слухаючи старовинні легенди про минуле Кам’янщини, юнакові хотілося самому побувати в таких мальовничих місцях. Тоді-то з’явилася ідея: просити комісію з розподілу випускників училища направити його на роботу в одну зі шкіл району.

Так Дмитро Пушкаш опинився в Рашкові – селі, з яким зріднився з перших днів знайомства. Тут він зустрів своє кохання – Людмилу, яка підтримує в будь-якому почині; побудував хату та реалізував ще одну свою мрію – посадив виноградник, на якому ростуть кущі понад 50 сортів із крупними ягодами, налитими бурштиновим, рожевим, червоним і синім соком.

У Рашкові Дмитро Георгійович уже 34 роки займається улюбленою справою – передає секрети художньої майстерності обдарованим дітям не лише з цього села, а і з довколишніх населених пунктів. Він навчив бачити прекрасне і тримати пензля близько 1 000 учнів. Багато хто з них є призерами різних конкурсів у нашій республіці та поза її межами. Деякі, натхненні прикладом учителя, стали професійними художниками, архітекторами чи дизайнерами, а головне – педагогами. До того ж чітко слідують заповіту свого наставника: навчаючи дітей, весь час підвищують свою майстерність, власний рівень знань.

Сам Дмитро Пушкаш теж дотримується цього правила: без відриву від роботи в Рашківській ДХШ закінчив Кишинівський педінститут за напрямом «Художня освіта». З 1992 року очолює невеличкий творчий колектив художньої школи. Разом пережили важкі роки становлення ПМР, коли коштів і на першочергові потреби не вистачало, що вже казати про такі галузі, як культура і мистецтво! Спільно створювали в закладі додаткової освіти гарні умови та переконували селян, що їхні діти талановиті, а значить – необхідно розвивати Божий дар.

Виставки робіт школярів та їхніх наставників давно стали невіддільною частиною культмасових заходів, що відбуваються в Рашкові. Саме там уперше довелося побачити й пейзажі Д. Пушкаша, що оспівують красу світу, який оточує митця. На них село, що стало рідним, дрімає під сніговим покривалом і відбивається у весняній повені, радіє літньому полудню та вбирається в золоту осінню мантію.

«У картинах я передаю те, що бачу. Тому мій головний «герой» – Рашків. Щодня ходжу його вуличками, дивлюся на будинки. Сумую, коли вони пустіють, залишившись без господарів, і радію, якщо у вікнах знов запалюється світло. А якщо ні, я все ж сподіваюся, що життя в цих оселях відродиться. Багатовікова історія Рашкова дає нам чимало прикладів того, як село занепадало та знову поставало з попелу», – поділився думками, з якими створює картини, Дмитро Пушкаш.

Перші відвідувачі персональної виставки змогли відчути ці емоції, дивлячись на полотна з красномовними назвами: «Покинутий будинок», «Колодязь», «Дорога», «Весна» тощо. Це не парадний портрет села, а його повсякденність. От руїни Покровської церкви та синагоги. Поруч полотно з силуетом костелу, що став одним із символів Рашкова. Пам’ятники архітектури сусідять із природними. Інколи Червона скеля служить прекрасним тлом, а ось вона сама в центрі уваги художника. Десь він показує глядачеві велич і красу, а десь – втому та в’янення. Все, як у житті…

Важливою віхою на творчому шляху Дмитра Пушкаша став міжнародний симпозіум художників «КамАрт». Коли керівники Кам’янського районного товариства української культури і Тираспольського відділення Міжнародної асоціації працівників культури та мистецтва виступили з ініціативою про зустріч митців із різних країн на придністровській землі, Рашків став одним із місць, де гості черпали натхнення. Тут їх привітно приймав колектив сільської художньої школи, показуючи живописні куточки та цікаві пам’ятки. Брали участь педагоги ДХШ і у пленерах, влаштованих у селі та навколо нього.

Знайомство художників, обмін досвідом, спільна творчість стали чинниками взаємного збагачення: гості поверталися додому з безліччю етюдів, з яких поступово «виросли» картини, що оспівують красу Придністров’я та його мешканців, а господарі перейняли сучасні ідеї, захопилися новою технікою і стилями. Головним підсумком співпраці митців із багатьох країн стали виставки, на яких широкій світовій громадськості були представлені полотна, створені в рамках симпозіуму. На цих експозиціях уперше були презентовані картини Д. Пушкаша, як професійного художника.

«Споглядаючи чудові пейзажі, натюрморти, жанрові картини, ми бачимо неоціненний внесок Дмитра Георгійовича до загальної скарбнички художньої творчості нашої республіки. Кожне полотно – це яскраві емоції, змішення думок і почуттів, неповторна гамма фарб. Від імені організаторів творчого об’єднання «КамАрт» скажу: вельми радісно, що цей художник нарешті розкрився повною мірою і широкій аудиторії пощастило доторкнутися до його творчості. Побажаємо ж йому не зупинятися на досягнутому. На початку року Дмитро Георгійович влився до лав Міжнародної асоціації працівників культури та мистецтва. Це вже нова можливість знайомити світ зі своєю творчістю», – висловила думку голова Кам’янського районного товариства української культури Валентина Стасішена.

Щире захоплення експозицією Дмитра Пушкаша під назвою «Творча лінія життя» виказали під час урочистого відкриття виставки учасники вернісажу: працівники культурно-просвітницької галузі, колеги по художньому ремеслу та цінителі мистецтва. 70 робіт, поміж яких є імпресіонізм і реалізм, класична техніка масляного живопису й оригінальний авторський погляд, яскраві життєві сцени та колоритні ліричні краєвиди, можна побачити в будні дні з 10.00 до 17.00 у Кам’янській дитячій художній школі. Завітайте на виставку – і ваші будні стануть яскравішими, повсякденні пейзажі відкриються з нового ракурсу, звичні дороги приведуть у дивні за красою місця. Така сила таланту.


Олександра САПЕГА.

Фото автора.