Придністровські борці продовжують успішно виступати на міжнародних і внутрішніх змаганнях. Нещодавно відбулися чемпіонат світу та Відкритий чемпіонат ПМР з греко-римської боротьби.
На світовій першості в Белграді надії придністровських уболівальників були пов’язані з виступом вихованця Бендерської Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву боротьби ім. Г. Баданова Артема Деляну.
Про те, як склався світовий чемпіонат для нашого спортсмена, в ексклюзивному інтерв’ю нашій газеті розповів його тренер Андрій Вяльшин:
■ «У його ваговій категорії (до 55 кг) змагалися всі найсильніші атлети світу. Наступного року відбудеться Олімпіада в Парижі, тому успіх на світовій першості є гарантією одержання олімпійської ліцензії. В першому поєдинку Артем достроково виграв у чемпіона Росії Віталія Кабалоєва. Потім він поступився чемпіонові світу 2019 року Нугзарі Цурцумія (Грузія). Оскільки грузин вийшов у фінал, то бендерчанин продовжив боротьбу у втішному поєдинку. Він виявився сильнішим за атлета з Алжиру, але в боротьбі за бронзу поступився спортсмену з Узбекистану. У підсумковій таблиці він став п’ятим. Це позитивний результат, який свідчить, що Артем Деляну є одним із найсильніших борців світу».
Відкритий чемпіонат ПМР відбувся в столичній школі боротьби та боксу. Він зібрав 200 учасників із Придністров’я та Молдови, які виявляли найсильніших у п’яти вікових категоріях. За словами заслуженого тренера ПМР із греко-римської боротьби, судді чемпіонату Олександра Шеметова, деякі з борців змагалися у двох категоріях.
■ «Руслан Цуркан, Максим і Денис Дамаскіни, Єгор Жеков, Ігнат та Андрій Мійко, Тимур Вазирі стали переможцями в першості республіки. Деякі з учасників змагань вже успішно виступають на міжнародному рівні. Лише постійна участь у змаганнях є запорукою зростання спортивної майстерності», – сказав тренер.
Тираспольчанин Максим Дамаскін є одним із перспективних борців республіки. Він розповів, чим його особисто привабила греко-римська боротьба:
■ «Це величезна користь здоров’ю. Фізичні заняття розвивають силу, витривалість, гартують характер, сприяють гармонійному фізичному становленню молодого спортсмена, розвитку інтелекту. На татамі суперники повинні блискавично оцінювати поточну ситуацію та приймати рішення, що змушує мозок безперервно працювати. Їхня мета – змоделювати хід бою так, щоб вибити суперника з рівноваги та укласти його на лопатки. Для цього застосовуються різні прийоми, захоплення, кидки, утримання.
На килимі для спортсмена на перший план виходить повний контроль над ситуацією, будь-яка помилка або секундне зволікання обертається поразкою. На відміну від вільної боротьби, в греко-римській неприйнятна робота ногами – зачепи, підсічки. Ці обмеження знижують ризик травмування, що визначає велику популярність цього спорту серед молоді».
Інший столичний спортсмен Кирило Кон на Відкритому чемпіонаті ПМР змагався у двох категоріях, в яких став срібним призером. Борець пишається тим, що наполегливі тренування стали запорукою його успішного виступу і на міжнародних змаганнях.
Цього року він став бронзовим призером чемпіонату Європи (брали участь борці віком до 15 років) та срібним призером турніру Балканських країн.
Кирило сказав, що тренування в нього проходять за розкладом двічі на день. Велике значення на них надається постановці дихання. Багато часу приділяється для бігу різними стилями.
На заняттях розвивається гнучкість та дуже важливі для борця акробатичні навички, спритність та відмінна координація рухів.
У ході тренувань виробляється вміння концентрувати та правильно розподіляти свою увагу, зберігати ініціативу, точно оцінювати та передбачати ситуацію на килимі, своєчасно приймати правильні рішення, зводячи до мінімуму переваги суперника. Всі ці навички виробляються за допомогою загальнофізичних та спеціальних вправ, акробатики, різних ігор, передбачених на заняттях.
Цього року на придністровських борців чекає ще низка важливих стартів.
Сергій ЛЕВЧЕНКО.
Фото (Артем Деляну праворуч): tiraspol-news