ТОВ «Рилла», що спеціалізується на виробництві рибної продукції, у своєму послужному списку вже має почесне звання переможця загальнореспубліканського проекту «Придністровська якість».
Кожен член цього колективу, будь-то представник керівництва чи пересічний працівник, дорожить репутацією своєї компанії та піклується про її імідж. Крім того, «Риллу» удостоювали звань «Краще промислове підприємство» і «Краще підприємство для працюючих мам». Нарешті, ТОВ двічі виборювало статус «Лідер малого бізнесу», а його директор Фаїна Спориш у 2016 році була визнана найкращим підприємцем року. Не дарма колектив обрав і відповідний девіз: «Репутація – понад усе!».
Історія підприємства розпочалася у 1999 році. За цей час на базі Комбінату громадського харчування стараннями засновника та керівника компанії Фаїни Спориш було створене виробництво, яке нині впевнено крокує в ногу з часом. На сьогодні тут працює близько 40 людей. Керівник впевнена, що зважена кадрова політика є одним із основних критеріїв стабільності підприємства.
У 2014 році компанії вдалося оновити обладнання, це вдвічі прискорило процес виробництва копченої рибної продукції, а також значно покращило її якість. До найближчих планів підприємства входить подальша модернізація технологічного обладнання. Щодня ТОВ «Рилла» виготовляє та реалізує понад 1 т різноманітної рибної продукції. Вся вона сертифікована та повністю відповідає світовим стандартам. Тут виготовляються рибні делікатеси найвищої якості. Причому без будь-яких хімічних добавок, тому продукція має натуральні смакові якості. Все це разом спонукає «Риллу» черговий раз залучитися до участі в конкурсі «Придністровська якість».
«Рилла» – невелика компанія, тому експертів комісії зустріли тут по-домашньому, без зайвої помпезності. Спершу провели невелику екскурсію, під час якої гостей познайомили з виробничим процесом. У технології виробництва немає жодних секретів. До цеху свіжоморожена продукція потрапляє з північних морів, що омивають Норвегію, Ісландію, Прибалтійські країни. Є також один партнер і з півдня Чилі, що постачає ставриду теж із холодних морів, тільки Південної півкулі.
Процес виробництва починається в цеху з переробки риби: її розморожують, готують до засолювання та відправляють у холодильники. Після засолювання скумбрія, ставрида, мойва, хек, путасу потрапляють у спеціальні сталеві камери. Фахівець налаштовує програму, і вся продукція томиться до готовності, так би мовити – чекає свого часу. Слід додати, що компанія після придбання нового обладнання спростила процес копчення, а крім того, розширила асортимент своєї продукції. Зокрема з’явилася можливість виготовляти рибу за старими рецептами, а саме – гарячого копчення.
«Ми відроджуємо давно забуту продукцію, яка раніше, за радянських часів, була дуже популярною, – пояснила Фаїна Спориш. – Молоде покоління навіть не знає смаку цієї продукції – риби гарячого копчення. Запевняю вас, що продукт виходить дуже смачним, подобається всім. Новітнє обладнання для копчення та в’ялення риби, наші сучасні, потужні холодильні камери з використанням агрегатів інтенсивного охолодження допомагають досягти найвищої якості. Це дозволяє нам постачати продукти на ринок найсвіжішими».
Готова копчена, в’ялена та сушена риба потрапляє у фасувальний цех. Це завершальна точка виробництва. Тут її, як злитки золота, вкладають у ящики, а якість особисто перевіряє головний суддя – Фаїна Євгенівна.
«Рибка має бути красива, золотиста, сам колір м’яса риби має бути золотистим, він не повинен бути темним або ж яскравим, натуральний колір – це золотистий. На зрізі, коли ви ріжете, м’ясо має бути світле. Якщо воно темне, значить, застосовували хімічні препарати», – розкрила нам свої «хитрі премудрощі».
Щоранку свіжа рибна продукція фірми потрапляє до придністровського споживача. Її реалізація здійснюється через маленькі магазини крокової доступності та рибний міні-маркет на Бендерському центральному міському ринку.
У 2023 році на республіканський конкурс «Придністровська якість» ТОВ «Рилла» представило 2 види своєї продукції: в’ялений лящ та в’ялену мойву. Після підбиття підсумків наприкінці року придністровці дізнаються про імена лауреатів конкурсу.
Віктор РОМАНЮК.