З метою формування нового свіжого погляду на роль бібліотек у сучасному світі, з ініціативи Управління Держслужби з питань культури та історичної спадщини ПМР, у 2017 році стартувала республіканська акція «Библиосумерки». Проведення акції нового формату дає можливість бібліотекам більш відкрито та по-сучасному демонструвати свій широкий спектр інформаційних ресурсів і послуг, пропонувати читачам, особливо молоді, нові та цікаві форми спілкування.
Цього року акція «Библиосумерки-2018» відбулася у всіх бібліотеках міст республіки під єдиною назвою «Бібліотека – територія рівних можливостей». Проведення таких заходів – це акт солідарності з людьми, які потребують особливої уваги та турботи. Адже однією з основних їхніх проблем є недостатнє спілкування, відсутність або обмеженість цікавого й комфортного дозвілля.
Для всіх охочих свої двері гостинно відчинила Григоріопольська центральна бібліотека ім. М. Шагінян, особливими гостями якої стали люди з обмеженими фізичними можливостями. Захід розпочався святковим концертом на вуличному майданчику. Його програма складалася зі зворушливих віршів про доброту та взаємодопомогу. У виконанні народних та вокальних ансамблів «Днестряночка», «Эрсевит», «Вдохновение», «Премиум» лунали веселі та ліричні пісні. Артисти циркового колективу «Энтузиасты» розважали присутніх своїми дотепними номерами.
В акції взяли участь близько 150 чоловік, і ніхто з численних відвідувачів бібліотеки не нудьгував, адже для них одночасно працювали кілька майданчиків з розважальними, театральними, інтелектуальними програмами на будь-який смак і вік.
У «Читай-компанії» дитячої бібліотеки юні відвідувачі брали активну участь у вікторинах та конкурсах. У читальному залі експонувалась арт-виставка «Вони перемогли долю» (про життєвий і творчий шлях художників, які творили, попри фізичні недуги). Любителі виробів з підсобного матеріалу відвідали майстер-клас. Захопливим дійством для багатьох відвідувачів стала інсценівка «Казкові герої в полоні у Кащея» у виконанні народного театру ростових ляльок «Маски».
Бібліотека показала, що вона – не тільки місце, де можна брати книжки, але ще й культурний, інформаційний та комунікативний центр для розвитку особистості незалежно від статусу. На святковому заході були присутні діти з обмеженими можливостями життєдіяльності, їм приділялась особлива увага. Анатолій Мотинга прийшов на свято зі своєю мамою Оленою та меншою сестричкою Дашею. На запитання, чи сподобалось їм свято, Олена Миколаївна відповіла щиро і з задоволенням: «Звичайно, сподобалось, усе дуже гарно, цікава програма, приємно, що не забувають про наших дітей, і хотілося б, щоб такі заходи відбувалися частіше». Мати Миколи розповіла, що в їхній сім’ї троє дітей: два синочки і маленька донечка. Толі 14 років, народився він із діагнозом – алалія з характерними ознаками загальмованості мови та моторики рухів. Хлопчик із трьох років відвідував МДОУ «Золотой петушок» м. Григоріополя, де з ним займався логопед. У перший клас він пішов у звичайну школу з усіма дітьми, та згодом довелося перевести його на індивідуальне навчання. Анатолій спілкується з друзями, любить читати, рахувати, переписувати тексти, грає в комп’ютерні ігри, а також із задоволенням допомагає батькам по господарству. Завдяки підтримці з боку держадміністрації Григоріопольського району у Толі є можливість двічі на тиждень разом з іншими дітьми безкоштовно відвідувати Дубоссарський центр соціально-педагогічної реабілітації для дітей з обмеженими можливостями. Один раз на рік він проходить курс реабілітації в Бендерах.
Безмежна любов та турбота батьків, рідних, друзів і всіх, хто небайдужий до чужого горя, допомагають таким людям, як Анатолій, не падати духом, сприймати світ у його яскравих барвах, а подібні заходи – адаптуватися в сучасному соціально-культурному середовищі.
Катерина ЮЗЕНКО.