Грибний сезон у розпалі. У новинних стрічках повідомлялося, що в республіці відразу троє людей отруїлися грибами й потрапили в лікарню.
Стурбований такими випадками, кореспондент нашої газети вирішив з’ясувати, чого слід остерігатися любителям «тихого полювання», що необхідно робити в разі отруєння, якими можуть бути його наслідки. У ролі компетентного консультанта виступила завідувач гастроентерологічного відділення РКЛ Наталія Крецул.
З одного боку, гриби – цінне джерело білків, природних солей і ферментів, а з іншого – вони є важкою для перетравлення їжею, можуть викликати алергічні реакції. Через це вони небажані для вживання дітьми та вагітними. Взагалі ж, якщо нехтувати правилами збирання, не дотримуватися правил зберігання та обробки грибів, вони становлять потенційну небезпеку для здоров’я і життя людей.
Гриби акумулюють важкі метали, радіонукліди, пестициди – вбирають їх із ґрунту чи забрудненого довкілля. Наявні в них токсини спричиняють отруєння, яке кваліфікують як біологічне. Це одне з найпоширеніших сезонних харчових отруєнь.
Медики застерігають, що до отруєння призводить збір незнайомих або малознайомих екземплярів, біля доріг, у безпосередній близькості від промислових підприємств. Небезпека підстерігає збирача також у разі, якщо він зазіхнув на червиві, гнилі, старі гриби, спробував їх у сирому вигляді, не дотримувався під час збирання правил особистої гігієни. У переліку потенційних небезпек також тривале (понад три години) зберігання необробленого продукту; недотримання правил термічної обробки; вживання в їжу несвіжих екземплярів, та ще й разом з алкоголем.
Період прояву основних ознак отруєння грибами варіюється залежно від їх виду, особливостей приготування і вживання, від кількості спожитих з їжею токсинів. Перші симптоми можуть з’явитися вже через півгодини після того, як отрута потрапила в організм, а можуть датися взнаки через кілька годин і навіть через тиждень-другий. Клінічна картина грибної інтоксикації в деяких випадках ідентична типовим проявам будь-якого харчового отруєння: біль у шлунку, нудота, блювання, діарея, підвищення температури, озноб, відчуття холоду в кінцівках.
Отруєння деякими видами грибів мають яскраво виражену специфіку, яка вказує на конкретне джерело отрути та спрощує процес його виявлення. До таких специфічних симптомів належать: слиновиділення, підвищена пітливість, спазми в бронхах, утруднене дихання, звуження зіниць, різке зниження тиску, слабкість, виникнення галюцинацій, втрата свідомості, кома (в разі інтоксикації червоними мухоморами та говорушками).
За першої ж підозри на можливе отруєння слід негайно викликати бригаду «швидкої допомоги»
та вжити екстрених заходів.
– Промити шлунок потерпілого великою кількістю води (випити не менше літра, потім, натиснувши на корінь язика, викликати блювоту, повторювати до появи чистих промивних вод).
– За відсутності дефекації, зробити очисну клізму (деякі види грибів викликають не діарею, а запор) або прийняти сольове проносне (карловарську сіль).
– Дати хворому сорбент (активоване вугілля, «Сорбекс», «Ентеросгель»).
– Дайте хворому пити багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) – це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини.
– Забезпечте постраждалому спокій і тепло, покладіть йому до ніг грілку, відкрийте доступ свіжого повітря.
Наслідки отруєння грибами варіюються від гастроентериту і кишкової дисфункції до гострих патологій крові, центральної нервової системи, органів дихання, розвитку серцевої недостатності. За несвоєчасного надання першої допомоги або відмови від лікування в стаціонарі, смерть від отруєння блідими поганками настає в 90 %, мухоморами – в 50 % випадків. Смертельно небезпечною вважається доза в 1-2 гриби. Ниркова недостатність, викликана інтенсивною інтоксикацією, також може стати причиною летального результату.
Висновок, який можна зробити зі спілкування з медичним працівником, ми винесли в заголовок опублікованої статті. Тим же, хто збирається на «тихе полювання», порекомендуємо: якщо не можете ідентифікувати знахідку – фото сумнівних грибів краще, ніж їх збирання і вищеописані наслідки.
До відома: З трьох тисяч різновидів шапинкових грибів до їстівних належить лише 400. Інші вважаються отруйними або умовно їстівними.
Світлана МАТРЮК.
Фото автора.