ПРОТИСТОЯННЯ інфекції-вбивці

Редакція газети «Гомін» продовжує ознайомлювати читачів із перебігом реалізації державних цільових програм у галузі медицини. Одна з них – «Профілактика туберкульозу на 2021–2025 роки».


З ГЛИБИНИ СТОЛІТЬ ПРИЙШЛА ВОНА

Уперше ця хвороба, що забирає мільйони людських життів, була описана давньоримським лікарем Галеном. У різні періоди її називали по-різному: кровохаркання, сухоти, туберкульоз. І тільки в ХІХ столітті німецький учений Роберт Кох зміг виявити збудника цієї небезпечної хвороби, його почали називати паличкою Коха.

До тих пір, як медики навчилися ефективно боротися з нею, вона косила всіх поспіль, від найбідніших до найбагатших: пригадаємо лермонтовську князівну Мері, головну героїню фільму «Мулен Руж», Чехова, Дзержинського. Тим не менш, зі свідомості суспільства важко витравити усталений стереотип про те, що на сухоти хворіють виключно асоціальні верстви населення. Як стверджують фахівці, заразитися туберкульозом може будь-яка людина. І доля її залежить від стану імунітету.

Туберкульоз – системне захворювання, що атакує весь організм, воно вражає і дітей, і людей похилого віку. Під час активної форми захворювання паличка Коха швидко розмножується й отруює організм людини продуктами життєдіяльності, виділяючи токсини. На відміну від банальної інфекції, запальний процес при туберкульозі розвивається досить повільно (це хронічна інфекція, що триває роками). Скарги хворих різноманітні. Умовно їх можна розділити на неспецифічні: нездужання, слабкість, температура, поганий апетит, втрата ваги, блідість шкірних покривів тощо, і специфічні (властиві здебільшого туберкульозу): пітливість у нічний та ранковий час (як прояв виснажливої для хворого інтоксикації), «розмахи» температури між ранковою та вечірньою не більше, ніж на 0,5 градуса, нав’язливий тривалий кашель. Ця хвороба не знає меж і соціальних бар’єрів. До того ж вона досі не переможена. Однак здаватися на милість інфекції-вбивці ніхто не збирається. Насамперед, придністровські лікарі.

ЛІКУВАТИ ЗА ПРОГРАМОЮ

Нинішня редакція ДЦП уже не є першою. Мета її ухвалення депутатами Верховної Ради – охоплення всіх аспектів протидії цій небезпечній інфекційній хворобі, включаючи обстеження, діагностику, лікування, надання пацієнтам різного виду допомоги, поінформованість населення про туберкульоз тощо. Вкрай важливими аспектами є також комплексний підхід та концентрація фінансових ресурсів. Обсяг фінансування нинішньої п’ятирічної програми становить 7 млн 918 тис. рублів. Джерела фінансування: республіканський бюджет та кошти Глобального фонду, що виділяються у вигляді гуманітарної допомоги. Причому на частку міжнародної організації припадає більше половини всього обсягу фінансування.

Щоб ефективно лікувати, потрібно поставити правильний діагноз, кажуть лікарі. Тому під час реалізації держпрограми з профілактики туберкульозу першочергову увагу приділили оснащенню клініко-діагностичної лабораторії, що працює при Республіканській туберкульозній лікарні. На ці потреби використали кошти виключно з держскарбниці. Сюди надходить біоматеріал з усіх регіонів ПМР, для чого використовується транспорт лікарні.

«Особлива наша гордість – спеціалізована референс-лабораторія. Вона є єдиною в Придністров’ї, за оснащенням і методами досліджень, що використовуються, зокрема молекулярно-генетичним, відповідає найвищим вимогам, що пред’являються до подібних об’єктів, не поступається аналогам, які діють у європейських країнах», – стверджує головний лікар Республіканської туберкульозної лікарні Сергій Осадчий.

Функціонування лабораторії частково фінансується з республіканського бюджету, частково – коштом Глобального фонду. Дослідження, що тут проводяться, необхідні для виявлення самої бактерії (її походження), а також для визначення чутливості до лікарських препаратів.

Кошти ДЦП використовуються також для забезпечення всім необхідним рентгенслужби, що функціонує в лікарні та диспансері.

ПРО МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ

Лікування в розташованій у Бендерах Республіканській туберкульозній лікарні стаціонарне і здійснюється під суворим контролем медичного персоналу. Основний метод – медикаментозний, проте тільки ліками справа не обмежується. Тривалість перебування в стаціонарі залежить від застосовуваних лікарями схем лікування. Нині дедалі частіше використовуються ті, в яких пацієнтам пропонують нові ефективніші лікарські препарати. Завдяки цьому, лікування відбувається швидше.

«Якщо раніше хворих, чутливих до лікарських засобів, лікували 6-8 навіть 9 місяців, то з використанням передових препаратів термін скоротився і становить від 4 місяців. Раніше тривалість лікування стійких до застосування специфічних лікарських засобів пацієнтів була до двох років, нині ж максимальний термін – 1,5 роки. Та і пацієнтів таких тепер набагато менше, – констатував Сергій Осадчий.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛІКАМИ

Попри дорожнечу ліків, що використовуються для лікування туберкульозу, проблем з їх постачанням до 2023 р. не було. Ситуація погіршилася через зміни становища по периметру республіки. Як не дивно, це вплинуло на рівень захворюваності на туберкульоз, він знизився, а отже, зменшилась і кількість пацієнтів. Відповідно і медпрепаратів потрібно менше. З огляду на те, що постачання медикаментів – це хоч і своєрідний, але бізнес, підприємцям, які ним займаються, стало невигідно завозити їх через малі партії. У зв’язку з цим виникли проблеми, адже бізнесу вигідні великі оптові поставки.

«Щоб виключити перебої в лікуванні хворих, наприкінці минулого року медики направляли в органи державної влади звернення для внесення змін до закону «Про державні закупівлі», – зазначив головний лікар туберкульозної лікарні.

На сьогодні, використовуючи переваги державної цільової програми, медики можуть закуповувати ліки централізовано в більших обсягах. Заявку на майбутній рік уже сформовано. Є надія, що перебоїв із постачанням не буде, і процес лікування пацієнтів не буде порушений.

Необхідно зазначити, що у лікуванні лікарсько-стійких форм туберкульозу з застосуванням дорожчих медпрепаратів допомогу в повному обсязі надає Глобальний фонд. Міжнародна організація дала запевнення, що у 2025-2026 роках Придністров’я буде забезпечене цими лікарськими засобами. До відома: майже половина коштів, що виділяються на реалізацію цієї держпрограми у галузі медицини, витрачається на придбання саме цих препаратів.

…І ІНША ДОПОМОГА

На міжнародні організації лягає і тягар соціальної підтримки пацієнтів, які страждають на туберкульоз. Це щомісячна соцдопомога у грошовій формі. Поки що цю складову держава взяти на себе не в змозі. Кошти потрібні на забезпечення повноцінного, посиленого, харчування хворих і на проїзд до місця обстеження та лікування. Це істотна підтримка в межах 1,5 тис. рублів.

Хворі, які тимчасово перебувають у місцях позбавлення волі, також забезпечені медпрепаратами, завдяки державній цільовій програмі. Їм також доступні обстеження, діагностика, лікування супутніх патологій, які надаються ув’язненим у повному обсязі в ізольованих туберкульозних відділеннях.

ПРО ХВОРОБУ МОВОЮ ЦИФР

Відрадний факт: захворюваність на туберкульоз у республіці хоч і не знижується, але й не зростає. Вона стабілізувалася. Вважається, якщо зафіксовано 50 і більше випадків захворювання на туберкульоз на 100 тис. населення, то це епідемія. У 2018-му та 2019-му захворюваність була 91, 86 випадків. У період ковіда (2020) вона знизилася (56 випадків). Фахівці прогнозували, що після пандемії можливе певне зростання, оскільки до неї флюорографічні обстеження були на рівні 81–84 %, а у 2020-му – в межах 60 %.

Однак, динаміка захворюваності є позитивною. Навіть зростання показників флюорообстежень не спричинило збільшення захворюваності на туберкульоз – у 2021–2023 роках вона залишалася на одному рівні. Проте лікарі сподіваються на зниження. Надія підкріплюється даними за 9 місяців поточного року. Динаміка позитивна, є зменшення за вперше виявленими: 169, проти 186 за той самий період минулого року.

ПОЛІПШЕННЯ УТРИМАННЯ ХВОРИХ

Багато зроблено в Республіканській туберкульозній лікарні для покращення її матеріально-технічної бази. На кошти Фонду капвкладень у 2021-2022 pp. замінені покрівля та вікна, виконаний поточний ремонт.

Кілька років тому почали зводити другий корпус установи. На той момент (2015 р.) через велику кількість пацієнтів він був потрібний. Згодом ситуація змінилася, тому був підготовлений повторний кошторис завершення будівництва. Поки що об’єкт «заморозили», його доля не визначена. Контингент хворих розміщений на існуючих площах. У цій ситуації визначальну роль має відіграти економічна доцільність.

А от чого лікарня точно потребує, так це продовження ремонту на існуючій території. Є гостра необхідність заміни системи каналізації з приєднанням її до міського колектора. У зв’язку з цим підготовлений також проект облаштування підстанції термічної обробки стічних вод.


P.S ВИСНОВОК ОДНОЗНАЧНИЙ: Державна цільова програма «Профілактика туберкульозу на 2021–2025 роки» довела свою ефективність. Фахівці виступають за продовження її дії.

Коли матеріал був підготовлений до друку, стало відомо, що розпочато формування нової редакції ДЦП, розрахованої на період 2026–2030 років. До кінця першого кварталу наступного вона буде представлена галузевому міністерству для подальшого узгодження в Мінфіні, Мінекономрозвитку та на затвердження Верховною Радою.


Сергій ХОХЛОВ.

Фото yandex.ru