У межах курсу фінансової грамотності для менеджерів бізнес-школа Торгово-промислової палати провела черговий семінар. Тема – трудове законодавство.
Лектор – гендиректор ЗАТ «Бухгалтерія. Податки. Облік» Ольга Полікарпова – роз’яснила правові норми щодо оплати праці та обліку заробітної плати; ведення документів з особового складу тощо.
Система трудового законодавства включає Трудовий кодекс, закони «Про зайнятість населення ПМР», «Про трудові пенсії в ПМР», «Про мінімальний розмір оплати праці», профільні укази Президента та постанови Уряду. Важлива аксіома: правовий акт нижчого рівня неспроможний суперечити документу вищого.
Діалог спікера та слухачів був сповнений практичних рекомендацій. Трудові договори завжди укладаються у двох примірниках. У документі вказується місце роботи з уточненням відокремленого структурного підрозділу та трудової функції. Накази про прийом на роботу повинні зберігатися 75 років.
Деякі законодавчі норми учасники семінару немов відкривали для себе заново. Зокрема, для багатьох стало «одкровенням», що позбавлення премії не може бути дисциплінарним покаранням. Відповідно до норм ТК премія – це виплата стимулюючого характеру, вона є частиною заробітної плати.
Слухачам нелегко було вибратися з «лабіринту відмінностей» між суміщенням і сумісництвом. Однак Трудовий кодекс чітко розрізняє ці поняття, причому наказує, що кількість робіт за сумісництвом не обмежена. Є, щоправда, застереження, і воно стосується керівників: їм заборонено працювати за сумісництвом.
Кожен працівник повинен знати: норма робочого дня становить 40 годин на тиждень. Для деяких категорій вона має скорочений характер. Наслідком пандемії коронавірусу стало введення у правову базу такого поняття як «віддалена робота».
Особливим захистом трудового законодавства користуються вагітні та особи, які не досягли 18 років. Наприклад, вони не можуть бути залучені до виконання понаднормових робіт. Перші дві години понаднормової праці оплачуються у 1,5 розмірі, наступні – у подвійному. Для тих, хто працює у святкові та вихідні дні, оплата здійснюється у подвійному, а якщо в одинарному розмірі, то з наданням одного дня відпочинку або додаткового дня до відпустки.
Цікаві нюанси надання відпустки по догляду за дитиною. Вона враховується у безперервний трудовий стаж. Водночас молода мама має право і не використовувати відпустку, яку їй надає держава. Навіть за таких умов соціальна допомога на дитину нараховується протягом двох років, незалежно від того, перебуває жінка в цей час вдома чи на роботі.
У разі звільнення, співробітник зобов’язаний повідомити роботодавця про своє рішення за 30 днів. День припинення трудового договору – останній день роботи. Працівника повинні розрахувати не пізніше 30 днів після звільнення.
На території Придністров’я зарплата має виплачуватися виключно в рублях ПМР. Чинне законодавство дозволяє часткову виплату заробітної плати в натуральному вираженні, але не більше 50 %.
Керівник ЗАТ «Бухгалтерія. Податки. Облік» Ольга Полікарпова відповіла на запитання слухачів, представників державних та комерційних структур. Вони стосувалися найрізноманітніших ситуацій. Судячи з кількості слухачів та численних запитань, які вони ставлять фахівцям щодо регулювання трудових відносин, ініціатива ТПП досить корисна й ефективна, як складова частина державної цільової програми «Підтримка та розвиток підприємництва в ПМР на 2023–2027 роки».
Олена ПРИТУЛА.