Останньої неділі жовтня автомобілісти та працівники дорожнього господарства відзначають професійне свято. Усі ми добре знаємо, що від стану дорожньої інфраструктури залежить і соціально-економічне життя країни, і, як наслідок, умови комфортного проживання та благополуччя її громадян. Автомобільні дороги сполучають усі райони Придністров’я, що є необхідною умовою територіальної цілісності та єдності її економічного простору.
Шляхи, що нас об’єднують
Напередодні наш кореспондент спілкувався про стан доріг з начальником управління дорожнього господарства Департаменту будівництва, архітектури і дорожнього господарства Міністерства економічного розвитку. Ось що розповіла Ельвіра Бехта:
«Нині, у зв’язку з погіршенням зовнішньополітичної та зовнішньоекономічної ситуації, значно зменшуються надходження до Дорожнього фонду. Молдова влаштовує різні перепони нашим підприємствам, деякі з них зупинилися зовсім.
Скоротилися обсяги експорту, а більшу частину Дорожнього фонду становить саме митний платіж, тобто кошти за вантажі, що переміщаються через кордон. Зменшення випуску продукції негативно вплинуло на обсяг податку від прибутків підприємств. Тих грошей, які нам вдається зібрати в Дорожній фонд, не вистачає для утримання доріг у належному технічному стані.
Під час формування програми ремонту ми враховуємо ті ділянки, на які лягає більше навантаження, бо вони зазнають значного руйнування від вантажних та пасажирських перевезень».
Ельвіра Миколаївна зазначила, що важливу роль відіграє той факт, що для будівництва і ремонту доріг використовуються матеріали місцевого виробництва – пісок, бетон, гравій, тротуарна плитка. Виходячи з цього, вдається підтримувати дорожню мережу в більш-менш нормальному, задовільному стані.
Основний потік великовантажних машин припадає на трасу Тирасполь – Бендери з виходом на митно-пропускний пункт (МПП) «Кишинів»; Тирасполь – Кам’янка на МПП «Вадул-луй-Воде» та на міст Рибниці з виходом на МПП «Резина». У Слободзейському районі пасажирським транспортом завантажена траса на МПП «Раскаєць». Вантажівки туди не їдуть через відсутність спеціальних терміналів для їх перевірки.
Починаючи з 2018 р., в Придністров’ї здійснюється будівництво цементно-бетонних доріг. Здебільшого – в Дубоссарському та Григоріопольському районах. Це дозволяє збільшити вантажопідйомність перевезень вантажного транспорту, тому що такі дороги більш витривалі, менше піддаються деформації від сонячних променів та інших природних впливів. «Бетонка» себе виправдовує, бо є дорогою капітального типу. Відтоді й до дня нинішнього, тобто за шість років, уклали 88 747 м2. автомобільних цементно-бетонних доріг, майданчиків для стоянки транспорту та паркувань.
«Ми не можемо скидати з рахунку асфальтобетонні дороги. Асфальтобетон – це композитний будівельний матеріал, що складається з асфальту, а також кам’яних фракцій різного розміру. Вони мають зручніше покриття, поверхневу обробку, що забезпечує автомобільним шинам краще зчеплення з дорожнім покриттям», – зазначила фахівець.
Стосовно до перспектив у цій галузі, начальник управління висловила свою думку:
«Я оптиміст за вдачею, тому вірю, що минуть скрутні, невдалі дні, настануть кращі часи, і все стане на свої місця. Запрацюють наші підприємства, збільшаться надходження до державної казни, гроші виділятимуть на всі потреби нашої держави, серед них – і на покращення інфраструктури доріг», – запевнила Ельвіра Бехта.
Дмитро Лунгу – заступник начальника Державної служби транспорту та нагляду за транспортною діяльністю Мінекономрозвитку, розповів, що кожного року установа влаштовує конкурс серед працівників автотранспортних підприємств.
Транспортні перевезення, як запорука економічної стабільності держави
«Загалом у республіці працюють 24 таких підприємства, що здійснюють пасажирські перевезення: міські (сюди входять і тролейбусні управління міст Тирасполя та Бендер), приміські, міжміські та міжнародні. Щомісяця керівники цих організацій здають нам звіти, в яких міститься інформація про кількість виконаних рейсів, на яких напрямках, яку виручку одержали, чи були нарікання з боку пасажирів, чи зафіксовано порушення податкового законодавства та Правил дорожнього руху (інформація надходить від ДАІ), та багато інших моментів, які впливають на результати роботи автопідприємств», – поділився Дмитро Ілліч.
Напередодні професійного свята спеціальна комісія завершила визначення переможців у традиційному республіканському конкурсі за номінаціями:
«Краща транспортна організація року в галузі перевезень пасажирів та багажу», «Краща транспортна організація року в галузі перевезень вантажів», «Краща транспортна організація року в галузі таксомоторних перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом», «Кращий водій у галузі комерційних перевезень».
Згідно з розрахунками за критеріями оцінки в номінації «Краща транспортна організація року в галузі перевезень пасажирів та багажу» визначено переможців: у категорії «Міські перевезення» – МУП «Бендерське тролейбусне управління»; у категорії «Приміські пере-везення» – ТОВ «Король» (Тирасполь); у категорії «Міжміські перевезення» – ВАТ «Рибницька АК-2831»; у категорії «Міжнародні перевезення» – міжнародні маршрути, що здійснюються на відстань до 500 км перемогло ТОВ «Ві-Авто» з кількістю балів 1 621,2; міжнародні маршрути, що здійснюються на відстань понад 500 км переможцем визнане Тираспольське ТОВ «Бон Вояж» із кількістю балів 13 339,8.
У номінаціях «Краща транспортна організація року в галузі перевезень вантажів» та «Кращий водій у галузі комерційних перевезень» від транспортних організацій було подано по одній заявці з наданням необхідного (згідно з відповідними Положеннями про конкурс) пакету документів: «Найкраща транспортна організація року в галузі перевезень вантажів» – ВАТ «Машинно-технологічна станція» м. Рибниці; «Найкращий водій року в галузі комерційних перевезень» – ТОВ «Спрос», водій Василь Аврам, який обслуговує регулярні міські маршрути та має загальний стаж роботи на посаді водія 42 роки.
Дмитро Лунгу зауважив, що заявки за номінацією «Краща транспортна організація року в галузі таксомоторних перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом» від транспортних організацій не надходили.
Нагороди – дипломи та кубки – переможцям вручатимуть на урочистих зборах від імені Міністерства економічного розвитку.
Щодо діяльності Держслужби транспорту протягом поточного року, багато зусиль потребували розробка та впровадження нової автоматизованої системи оплати проїзду в громадському транспорті.
«Роботи в цьому напрямку тривають, ще належить чимало зробити. Ми провели заняття з кондукторами Тираспольського та Бендерського тролейбусних управлінь, навчали їх справлятися з валідаторами, пояснювали, які поради вони мають давати пасажирам, щоб уникати непорозумінь.
Ще раз нагадали, що пенсіонери, школярі, студенти та інші пільгові категорії громадян до 1 квітня 2025 р. ще можуть їздити в тролейбусах, просто показуючи своє посвідчення. Школя-
рі – довідку, видану в школі», – розповів Дмитро Ілліч.
Післяслово: в одному з недавніх випусків нашої газети ми розповідали про нововведення, зокрема, що водіям маршруток стане простіше, бо вони виконуватимуть тільки свої прямі обов’язки: керуватимуть транспортним засобом, забезпечуючи безпеку дорожнього руху, не відволікатимуться на рахування грошей, не матимуть взагалі ніякого контакту з ними.
Від імені колективу редакції долучаємося до привітань на адресу винуватців свята, які допомагають нам у дальніх подорожах, поїздках рідним краєм, сприяють комфортному настрою та чесно і сумлінно виконують свою щоденну роботу.
Ірина МАСЛОВА.