Запрошує в гості сім’я ЗУБКО

Максимальне використання туристичного потенціалу – один із пріоритетів Стратегії розвитку ПМР. Ознайомити зарубіжних гостей з нашою країною, а самим придністровцям допомогти усвідомити всю її красу та різноманітність традицій – такі основні цілі державної політики в галузі туризму.


Діяльність, спрямована на реалізацію стратегічних проектів, проводиться комплексно, з урахуванням багатьох чинників – від збереження культурно-історичної спадщини до вдосконалення спектру послуг. Завдяки цільовій програмі з підтримки та розвитку туристичної галузі, поступово вдається розробляти не тільки цікаві маршрути, а і сучасну інфраструктуру. Особлива роль відводиться гостьовим будинкам, де туристи можуть зупинитися на нічліг, рухаючись від однієї пам’ятки до іншої, або провести декілька днів, насолоджуючись відпочинком на природі.

Минулого року, коли у фокусі пильної уваги державної влади перебували різні аспекти сільського життя, відбувся республіканський конкурс на одержання грантів для створення об’єктів агротуризму. Серед його переможців була і сім’я Зубко з Северинівки. Олександр і Наталія розробили проект гостьового будинку «Сільська благодать».

В інтерв’ю нашому виданню подружжя повідомило, що ідея народилася набагато раніше 2023-го. Численні друзі, що живуть у різних містах на пострадянському просторі, приїжджаючи у відпустку, завжди з захопленням відзивалися про прекрасні пейзажі Кам’янщини та її пам’ятки, про цікавих людей, з якими довелося познайомитися, та про історичних осіб, імена яких назавжди залишилися на сторінках багатовікового літопису. Особливе враження на гостей незмінно справляє розміреність сільського життя і спокій, що панують у Северинівці. Отже ідея – надати городянам можливість зануритися в цю благодатну атмосферу хоч на днинку – підштовхнула сім’ю Зубко до організації гостьового будинку.

Олександр і Наталія придбали осиротіле подвір’я поряд зі своїм. За життя колишніх господарів воно славилося хлібосольністю. Стежину до хати Чебанів швидко знаходили екскурсанти, що приїхали в музей Героя Радянського Союзу Петра Вершигори й захотіли поспілкуватися з земляками, які особисто знали знаменитого партизана Великої Вітчизняної, а в мирному житті – літератора і громадського діяча. Бабуся Ніна з дідом Толею готові були прийняти на своєму подвір’ї самотнього туриста і велику делегацію. Розповіді про найвідомішого уродженця Северинівки поступово переростали в розмови про життя, у пригощання чим Бог послав…

От на цьому саме подвір’ї, яке вже уподобали туристи, Олександр і Наталія вирішили організувати гостьовий будинок. Щоб грамотно скласти проект, Н. Зубко пройшла навчання в бізнесі-школі Торговельно-промислової палати. А тут і конкурс грантів розпочався, за підсумками якого на реалізацію ідеї сім’я одержала 100 тис. рублів.

З ентузіазмом взялися за реконструкцію старої хати. Занепалу веранду перетворили на коридор. Замінили вікна та двері. Олександр – майстер на всі руки – більшість робіт виконував сам. Де потрібно – консультувався з фахівцями. Коли почали ремонт, з’ясувалося, що і крівлю необхідно відновити. Коштів гранту, звичайно, на всі роботи не вистачило. Виручали родичі та друзі, що збиралися у вихідні на толоку. Спільно підняли, де того вимагав проект, нові стіни, покрили шифером дах.

Серцем хати, як у давнину, стала піч. Лежанку облицювали керамічною плиткою, надавши їй сучасного вигляду. У день відкриття нового туристичного об’єкта піч розпалили, щоб перші відвідувачі повною мірою відчули, яким затишним стає будинок, де горить живий вогонь.

Поєднання сучасного комфорту з автентичними архітектурою, меблями та вбранням кімнат – відмінна риса «Сільської благодаті». А ще тут відразу помітна полікультурність Придністров’я. Ми звично називаємо вітальню на молдавський зразок «Каса маре» (в українців це світлиця), відчиняємо різьблену скриню, щоб дістати вишиті в українському стилі рушники. Традиції багатьох народів з’єдналися в узорах тканих килимів і доріжок, розшитих наволочок і простирадл, мереживних серветок і скатертин. Дерев’яні меблі та керамічний (глиняний) посуд, старовинні предмети побуту сім’я Зубко збирала не тільки в Северинівці – по всьому Кам’янському району. Зате тепер у гостьовому будинку можна проводити уроки етнографії для зовсім урбанізованої молоді, що деколи уяви не має, як жили їхні дідусі та бабусі.

Про такі заняття Наталія (вона очолює сільську школу) не просто мріє – вона до них готується. У літній кухні організувала невеличкий музей. Тут, в атмосфері старовинної сільської хатини, планують проводити майстер-класи з випічки хліба, українських паляниць і молдавських вертут, приготування в печі інших страв традиційної кухні. Наталія – мати трьох дітей віком від 10 до 3 років. Піклуючись про їхнє здоров’я, освоїла безліч рецептів із продуктів, вирощених на власному подвір’ї. З гостями готова поділитися родинними секретами виготовлення натурального сиру, копчення м’яса та риби.

У сільський устрій життя і традиційні господарські справи зможе зануритися будь-який турист. Наприклад, погодувати домашніх тварин, покуштувати свіжі овочі та фрукти, залучитися до викачування меду на пасіці. Для бажаючих освоїти різні види рукоділля передбачені зустрічі з майстрами народних промислів; для любителів відпочинку на природі – збір ягід або грибів у лісі, що вкривають схили пагорбів навколо Северинівки. А ще можна організувати риболовлю – поряд із садибою є живописні ставки.

Керівник районного Управління культури Віталій Лозовський повідомив про новий проект «Вихідні на Кам’янщині». Ідея полягає в тому, щоб поєднати різноманітні місцеві заходи з популярними турами. Гості з різних міст зможуть у суботу відвідати музеї, занурюючись в історію краю, або пройти екологічними стежками, милуючись мальовничими пейзажами, увечері взяти участь у музичному фестивалі «Камертон». Новий гостьовий будинок стане одним із тих об’єктів, де туристи будуть зупинятися на нічліг, щоб у неділю з новими силами продовжити знайомство з місцевими пам’ятками та дізнатися ще щось цікаве про культуру при-
дністровського народу.

«Радує, що молода сім’я знайшла заняття на рідній землі, а не виїхала в пошуках кращої долі за кордон», – наголосив голова міськрайради народних депутатів Олег Бурлака.

Високо оцінила появу на карті Придністров’я нового центру тяжіння для любителів агротуризму заступник глави держадміністрації Наталія Ісакова.

Алла Ткач, яка очолює Северинівську сільраду, висловила надію, що ініціатива сім’ї Зубко надихне інших працелюбних та енергійних земляків на цікаві бізнес-ідеї. А представник ТПП Тетяна Климова назвала позитивною державну підтримку корисних починів як на рівні навчання, так і на етапі реалізації проектів. Сім’я Зубко – яскравий тому приклад. Услід за дружиною прийшов у бізнес-школу ТПП Олександр. Його проект – відкриття при гостьовому будинку невеликого ресторанчика.

У планах подружжя Зубко – створення комфортних умов для реабілітації дітей з онкологічними захворюваннями. Для їхнього оздоровлення на природі Олександр і Наталія планують обладнати окремий будиночок. У ньому діти, які перенесли важке лікування, зможуть набиратися сил, а рідні будуть поруч. У необхідності такого сімейного куточка подружжя переконалося на власному гіркому досвіді, коли всі разом боролися за одужання старшої з донечок. Складна операція, довгий курс лікування відірвали дівчинку від усього рідного, і ця розлука негативно впливала на процес реабілітації. От і прагнуть тепер Наталія з Олександром допомогти іншим сім’ям, які зіткнулися з подібною проблемою. У тихому куточку, де можна почути спів птахів, на повні груди вдихнути свіже повітря з ароматами трав і хвої, процес одужання буде швидшим та ефективнішим, упевнені господарі «Сільської благодаті».


Ніна ПАНАЇДА.

Фото автора.