СУКОТ – свято єднання, радості і надії

У Бендерській фортеці вчетверте масштабно відзначили одне з найголовніших свят єврейського народу – Сукот. Празник об’єднав людей різних культур і віросповідань, пропонуючи можливість доторкнутися до стародавніх традицій. Організаторами фестивалю виступили єврейська громада Бендер і міська держадміністрація.


Сукот, відомий як свято наметів, є одним із найважливіших єврейських свят. Він триває сім днів і символізує час, коли євреї блукали пустелею після виходу з Єгипту. Одна з найбільш поширених версій стверджує, що курені повинні нагадувати нам про те, як у давнину селяни ховалися під імпровізованими навісами в полі, щоб захистити урожай під час жнив, тому це свято пов’язане ще і з циклом сільськогосподарських робіт. У народі його називають «свято збору врожаю». Тепер, звичайно, в дні Сукота ніхто не живе в куренях, але люди будують символічний курінь – суку, від якої й походить назва свята.

Цього року декілька сотень гостей зі всієї республіки завітали до міста воїнської слави, щоб у сонячну погоду насолодитися чудовим настроєм та атмосферою культури народу, який часто потерпав від гонінь.

Зі щирими словами вітання до присутніх звернувся керівник єврейської громади Бендер та ініціатор свята Марк Фінкельзон:

«Ми зібралися, щоб подарувати гарний настрій, позитивні емоції усім від малого до старого. Придністров’я – це приклад того, як люди різної віри й національності можуть жити в мирі та злагоді. При цьому розвивати та примножувати духовні надбання, прикрашати те місце, в якому вони живуть в ім’я добра і благополуччя. Хочу адресувати глибоку вдячність та повагу всім, хто нам допомагав: керівництву міста, небайдужим громадянам, єврейській громаді Молдови. Саме ви робите наше життя яскравішим і красивішим».

 

Привітальні слова пролунали й від його колеги з Республіки Молдова Олександра Білінкіса:

«У цьому історичному місці ми святкуємо одне з найважливіших свят нашої традиції – Сукот. Він нагадує про давній шлях нашого народу, про часи поневірянь і незнищенну віру в краще майбутнє. Перш за все, це про те, як важливо споруджувати будинок не тільки фізично, а й духовно, в кожному місці, де б ми не перебували».

Яскрава концертна програма розпочалася колоритними та веселими піснями. Продовжили радувати гостей місцеві колективи. Народний вокальний ансамбль «Добриня» в національному вбранні виконав російські народні пісні. В арсеналі зразкового вокального ансамблю «Калинонька» та «Сперанса» лунали композиції молдавською, українською мовами та на івриті. Люди старшого віку не стримували емоцій та активно підспівували. Деякі навіть пустилися в танок, згуртувавшись у велике коло, яке символізувало єдність і рівність усіх.

Окрім запальних номерів на сцені, відвідувачі милувалися колоритними картинами, які ілюструють багатогранне життя та діяльність іудеїв. Яскраві полотна зацікавили відвідувачів та допомогли ще глибше пізнати традиції багатостраждального, але талановитого народу.
Дещо навіддалі, у великому курені рабин Менахем Мендель Гоцель розповідав про ритуал із використанням чотирьох видів рослин – етроґа, лулави, адаса й арави. Він зауважив:

«Етроґ – дуже схожий на лимон, лулав – гілка фінікової пальми, адасім – наділений чудовим ароматом мирта, арава – як верба, позбавлений смаку і запаху. Ці рослини символізують єдність людини з природою і божественним началом».

Усюди на території фортеці розміщалися зони відпочинку, фуд-корти, фотозони, охочі могли придбати сувенірну продукцію від майстрів ручної роботи. Пригощала гостей свіжою та ароматною випічкою пекарня Familyland. Кошерні закуски та духмяний шашлик від онлайн-ресторану Еда.да та БМК сподобалися вибагливим гурманам.

Турботливих господинь зацікавив стенд із традиційними рецептами єврейської кухні: на спеціальних картках були представлені докладні інструкції з їх приготування. Колекція популярних страв, таких як форшмак, хумус, холішкес, кугель привертала увагу тим, що в них використані продукти, поширені в нашому регіоні (риба, овочі та бобові).

Майстер-класи для наймолодших, веселі конкурси, активні ігри не залишили байдужими присутніх дітлахів, адже за свої старання вони отримували солодощі та фрукти (яблука, гранати та лимони). Бендерська центральна дитяча бібліотека підготувала для дітей захопливі заняття: вони прикрашали листівки з зображенням символів свята, виготовляли браслети та головні убори.

Учениця гімназії № 1 п’ятикласниця Ліза розповіла, що вперше на такому масштабному заході, де кожен відчуває спокій, радість та затишок. Її сім’я нещодавно приїхала з Одеси, члени родини задоволені гостинністю та щирістю, часто відвідують заходи, вивчаючи традиції та культуру народів республіки.


Володимир УС.

Фото автора.