А листопад – той жалю не має, з дерев останнє листя зриває

Народна приказка таки дуже влучна. Люди все примічали, намагалися завершити необхідні роботи в саду та на городі, щоб їхня нелегка праця не постраждала від холоду, сильного вітру та першого морозу. Читайте наші поради. Вони вам допоможуть у догляді за рослинами.


10 ЛИСТОПАДА – Риби. Знак досить продуктивний, тому, якщо планували сіяти певні культури для вирощування в домашніх умовах, можна зробити це тепер або хоча б замочити насіннєвий матеріал. Деякі городники успішно вирощують на підвіконні та балконі не лише зелень або цибулю на перо, а й деякі овочі. Для цього потрібно обирати спеціальні гібриди, призначені для вирощування в горщиках. Культури потребують достатньої кількості світла, поживного субстрату та поливів – і будете мати свіжі овочі прямо з балконної грядки.

11 ЛИСТОПАДА. Якщо погода сприятлива, ще можна посадити цибулинні квіти, тільки потурбуйтеся про тихе місце для них з гарним освітленням.
Проведіть санітарну обрізку винограду, дерев та кущів. Видаліть сухі та пошкоджені гілки, ті, що не плодоносили цього року. Обрізати можна також троянди та інші квіти. Можна помірно полляти рослини.

12 ЛИСТОПАДА Місяць переходить у неродючий знак Овна. Вважається, що не можна садити чи сіяти культурні рослини, оскільки вони часто хворітимуть та не дадуть гарного врожаю. Поливати та вносити добрива також не рекомендується.

13 ЛИСТОПАДА – все ще не варто проводити більшість робіт на ділянці. Тому можна просто відпочити або зайнятися хатніми справами: генеральним прибиранням, приготуванням випічки. Встановіть у саду годівнички, щоб підгодувати птахів зерном, насінням чи салом.

14 ЛИСТОПАДА Місяць у дуже родючому знаку Тельця. Вважається, що можна проводити фактично всі агрозаходи, які тільки можливі наприкінці осені. Наприклад, на півдні ще може бути досить тепло для того, щоб посадити саджанці дерев у підготовлені заздалегідь ямки. Або ж посіяти насіння моркви. Робити це рекомендується за температури близько +5 °C більшу частину дня. Після посіву грядки можна замульчувати торфом чи хвоєю. Оберіть для моркви добре освітлене місце і посійте насіння у борозни, підготовлені заздалегідь. Попередньо замочувати насіння не потрібно.

15 ЛИСТОПАДА. Необхідно добре підгодувати рослини, особливо калійними добривами. Вони сприяють кращій зимівлі рослин, а з приходом тепла вчасно почнуть активну вегетацію. Проте можна вносити й органічні добрива, якщо цього потребують рослини. Проведіть обрізку винограду, якщо ще не встигли цього зробити. Виноград – культура, яку краще не жаліти, а обрізати для кращого росту наступного сезону.

16 ЛИСТОПАДА – Повний Місяць. Це також не найкращий період для активних робіт на ділянці. Рослини стають надто чутливими, тому їх не рекомендується зачіпати. Сіяти або саджати нові культури також не варто. Тому сьогодні можна просто відпочити.


Христина ЖУРАВЕЛЬ.