Хай гуляє все село

Гучно та весело відзначили в селі Тернівка храмове свято.
Як завжди, цей день розпочався з церковного передзвону, який сповістив про початок святкової літургії на честь преподобної Параскеви Сербської.


За традицією парафіяни з самого ранку здійснили Хресний хід довкола храму, а потім зібралися в парку біля Будинку культури, щоб разом відзначити день народження села. Для мешканців та гостей Тернівки оформили фотозони, представили виставки народної творчості, організували виносну торгівлю.

Біля стін місцевого Будинку культури юні умільці представили власного виконання вироби з соломи, в’язані іграшки, картини у стилі «квілінг», квіти з бісеру та багато іншого. Майже всі роботи були присвячені осінній тематиці.

Діти заполонили розважальні майданчики, демонструючи віртуозне виконання стрибків на батутах, дорослі чекали в черзі на шашлики, які смажилися тут же поряд. Лунала весела народна та естрадна музика.

Здавалося, що тернівчани є однією великою родиною, де всі – куми, свати, брати, сестри. Всюди стояв гомін, люди віталися, потискали руки, жартували, сміялися.

Ближче до полудня розпочався традиційний парад сімейних цінностей, у якому взяли участь 25 тернівських сімей. Як зазначають місцеві жителі, це у 2 рази більше, ніж було рік тому. Цікаво, що у ході беруть участь ті щасливі сім’ї, які поповнилися тільки в рік Дракона. Загалом сільська громада збільшилася на 26 малят.

На згадку про важливу подію учасники вишикувалися біля культурної споруди свого села для загального знімку, тримаючи в руках новий банер з написом: «Сім’я – це царство батька, світ матері та рай для дитини».

У фойє БК розмістили виставку, присвячену Року сімейних цінностей. На ній зібрані фотографії сільських багатодітних родин.

Продовжилося свято концертом «Тут батьківщини моєї початок» у тернівському Будинку культури. Гарним настроєм заряджали публіку місцеві артисти. Яскраве національне вбрання, молдавські наспіви та веселі дитячі номери викликали гучні оплески глядачів.

За п’ять хвилин до концерту

Тетяна Арику – директор тернівського Будинку культури, ледве встигала відповідати на численні запитання своїх земляків, місцевих артистів та представників ЗМІ. Однак, знайшла кілька хвилин для нашого кореспондента:

«Щороку в день Параскеви Сербської ми відзначаємо храм села. День, коли всі тернівці – і ті, що мешкають тут, і ті, що колись народилися в селі, а нині живуть за його межами, з’їжджаються, щоб зустрітися, обійнятися, поспілкуватися, випити по келиху доброго вина, пригадати минуле та розповісти про свої досягнення. У нас дуже дружні земляки, не забувають свою батьківську землю».

Щодо діяльності Будинку культури, Тетяна Олександрівна похвалилася роботою з молоддю та дітьми:

«На сьогодні маємо 8 творчих колективів, із них 5 – дитячих, зокрема вокальний, рукоділля, театрального мистецтва «Асорті». Майстрині представили свої роботи на виставці, ви їх можете побачити, а юні артисти покажуть свою майстерність під час концерту. Ось вони бігають у національних сценічних костюмах», – показала рукою на вертлявих, заклопотаних дівчаток та хлопчиків.

У Тернівці дітей залучають до прекрасного, відкривши філію Кіцканської школи мистецтв. Звичайно, всі відділення заповнені охочими осягнути основи танців та живопису, музики та вокалу, гри на різних музичних інструментах.

Iсторія в тандемі з сучасністю

Не обійшлося й без відомого у Придністров’ї будинку-музею «Каса Караман». Він представлений не тільки як туристичний проект, а й як соціально-культурний простір, де зустрічаються місцеві жителі Тернівки, де проводяться різноманітні культурні заходи. У музеї відбуваються унікальні кулінарні майстер-класи з приготування національних молдавських страв. Гостей тут зустрічають у національному молдавському одязі, знайомлять з традиційним фольклором, піснями, влаштовують посиденьки та, звичайно ж, чаювання з місцевою випічкою. Агентство з туризму включило осередок до одного з національних маршрутів.

Господиня «Каса Караман» – Анжеліка Казак, до речі, за фахом технолог консервної промисловості, пояснила, що музей, історія якого налічує майже 7 років, розташований на вулиці Пушкіна, 6, у Тернівці. Його створили з батьківської глиняної хати, яка має вікову історію, й тепер стала центром тяжіння туристів. Усередині будинку традиційне молдавське начиння: піч, глиняний посуд, старовинні фотографії, прядка та пряжа ручної роботи. Парадна кімната «каса маре» завжди готова до свята. Ще одна гордість – домотканий килим, якому майже 120 років.

Під час храмового свята жінка разом із помічниками виходить до людей, оформлює фотозону, пригощає гостей замою, звареною на вогнищі, голубцями, випічкою, традиційними хрустиками. Таки що чимала черга зібралася біля музейної експозиції, і кожен із гостей міг насолодитися справжньою молдавською їжею.

Тим часом в актовій залі, переповненій любителями музичного мистецтва, тривав святковий концерт. Самодіяльні артисти, для яких творчість стала сенсом життя, демонстрували свою майстерність під бурхливі оплески односельчан.
Ось таке воно – храмове свято в Тернівці.


Уляна БОНДАРЧУК.