Хто володіє інформацією, ТОЙ ВОЛОДІЄ СВІТОМ

Уже традиційною подією стала щорічна республіканська науково-практична конференція «Масмедіа в комунікативному просторі», яка відбулася в ПДУ імені Т. Г. Шевченка. З аналітичними доповідями виступили фахівці в галузі ЗМI та магістранти закладу освіти.


Кафедра журналістики держуніверситету нараховує вже понад тридцять років, за період функціонування в її стінах були проведені цікаві республіканські та міжнародні конференції.
Особливістю цьогорічного засідання стали виступи дослідників-початківців, які працюють у галузі масмедіа. Учасників і гостей привітав президент закладу, доктор фізико-математичних наук, професор Степан Берил:

«Розуміючи, яку роль відіграють ЗМІ в сучасному суспільстві, в 1993 році в ПДУ на філологічному факультеті була відкрита кафедра журналістики. Відтоді головним її завданням є підготовка кадрів для ЗМІ республіки. Особливу підтримку в становленні та розвитку цього важливого підрозділу надавали зарубіжні ВНЗ, зокрема МДУ ім. Ломоносова і Санкт-Петербурзький державний університет. Найголовніше, що ми змогли зробити за ці роки, – це згуртування творчого середовища, в якому можна виховувати професійні кадри. З гордістю хочу зазначити, що наші випускники успішно працюють на телебаченні, радіомовленні, у друкованих виданнях. Приємно дивитися і слухати, наскільки коректно, літературно і змістовно подається інформація. До того ж це потужний центр впливу на наше суспільство, свідомість придністровців».

Професор Берил побажав журналістам нових цікавих ідей, ерудиції та натхнення.
Перший спікер – головний спеціаліст Міністерства цифрового розвитку, зв’язку та масових комунікацій Дмитро Матвєєв порушив досить актуальну тему: «Застосування сервісів штучного інтелекту (ШІ) в професії журналіста». Зокрема доповідач зауважив:

«На жаль, провідні фахівці в галузі розробки передових інформаційних технологій забили тривогу і вкрай негативно висловилися з приводу стрімкого розвитку систем із використання ШІ. Це може викликати безконтрольність розвитку нейромереж, де немає загальних правил їх застосування. В наш час з’являються більш доступні й дешеві аналоги, які не несуть користі, а навпаки дезорієнтують, подають інформацію без урахування ментальних і політичних особливостей. Насправді інтелектуальні помічники дуже необхідні під час опрацювання великого масиву інформації або аналізу даних».

Для журналіста особливо корисно звертатися по допомогу до ШІ для підвищення ефективності роботи. Зокрема можна автоматизувати рутинні завдання, брати участь у створенні чорнових текстів для новин. Сучасні журналісти використовують сервіси WordSmith і ProWriting Aid для написання коротких статей спортивних або фінансових репортажів за раніше встановленими шаблонами. Що дозволяє акулам пера зосереджуватися на аналітичній і творчій основі їхньої діяльності.

Випускниця кафедри журналістики, а нині – аспірант Санкт-Петербурзького державного університету Дарина Кулакова виступила з темою «Способи відображення правових цінностей в медіа». Дівчина зазначила, що ЗМІ мають значний вплив на формування культури громадян, зокрема обізнаність у правових питаннях. Вона додала:

«Ведеться активна робота зі створення єдиної правової платформи органів держвлади, яка стане надійним джерелом необхідної інформації».

Доповідь супроводжувалася демонстрацією на екрані статистичних даних. «Наприклад, за 2023 рік на телеканалі «Перший Придністровський» підготовлено 901 сюжет на правову тематику. Головними темами були телефонне шахрайство, доповнення та поправки до правових актів, переговорні процеси миротворчої місії, резонансні кримінальні справи. Головними цінностями в контексті правової культури масмедіа в Придністров’ї вважають законність, справедливість і захист прав громадян», – зауважила доповідач.

Завершилося пленарне засідання виступом магістранта університету Дар’ї Подзолкової на тему «Відеоконтент у медіапросторі: трансформація формату». Студентка висвітлила питання розвитку та впливу відео в сучасному медіапросторі, його види та тенденції у соцмережах. Вона наголосила, що відеоформати відіграють ключову роль у комунікації та взаємодії, вони є головним елементом медіапростору.

Підсумовуючи вищесказане, слід зазначити, що роль ЗМІ в сучасному суспільстві багатогранна: масмедіа не тільки стимулюють інновації та культурне різноманіття, а й підтримують креативні індустрії, створюють майданчик для вираження різних точок зору та ідей, що особливо важливо для розвитку культурного та інтелектуального потенціалу суспільства.


Володимир УС.

Фото автора.