Масштабне та самобутнє свято в розпалі осені відбулося в парку св. Олександра Невського. Воно зібрало найкращих виноробів і поціновувачів напою з усіх куточків нашої багатонаціональної республіки. Цього ж дня творчі колективи колоритно запалили III Республіканський фестиваль вина і винограду «У народних традиціях придністровського краю».
Осінь – благодатна пора збору врожаю, можливість підбити підсумки господарського року та підготуватися до зими. Наша сонячна та родюча земля ще з давніх давен славилася здобутками у царині виноробства. Тому щорічне святкування, присвячене іскристому напою, який став візиткою карткою Придністров’я, не випадкове.
Традиційно організаторами свята виступили Торгово-промислова палата , Міністерство економічного розвитку, Міністерство сільського господарства та державна адміністрація міста Бендери.
З 2019 року в межах проекту «Купуй придністровське!» винороби змагалися в декількох номінаціях конкурсу «Винних справ майстер – 2024». Ця подія не тільки підкреслює високу гідність місцевих вин, а й пропагує помірне та відповідальне їх споживання, виховуючи культуру, стає, таким чином, святом традицій і сучасності під знаком національної гордості.
Гостей та учасників події щиро привітав президент ТПП Василь Кожан:
«Стало вже доброю традицією зустрічатися великою дружною сім’єю і продовжувати зміцнювати такі важливі цінності як дружба, повага, любов, взаєморозуміння. Ці фестивалі спрямовані на розвиток звичаїв, традицій і культур. Різноманіття та колоритність кожного подвір’я свідчить про наш гостинний, щедрий край і надзвичайно талановитих людей».
Керівник ТПП побажав придністровцям і гостям гарного настрою, відмінного самопочуття та вдалих покупок.
Відправною точкою фестивалю став барвистий флешмоб «Хора-маре», що закрутив у танцювальному вихорі всі творчі колективи. Кількість учасників важко було порахувати, однак важливо те, що вони об’єднали свої традиційні мотиви заради того, щоб показати злагоду та повагу до кожної народності. Дзвінкі голоси артистів лунали в кожному куточку парку, а їхні ошатні костюми відрізнялися барвистою палітрою кольорів, великою різноманітністю тканин, фурнітури, візерунків, а також фасонами.
Продовжили концертну програму запальні номери від державного ансамблю танцю і народної музики «Виорика» та ансамблю народної музики і танцю «Ватра». Ці два колективи – гордість республіки, національне надбання, якими пишається наш народ. Вокальний ансамбль «Селяночка», фольклорний колектив «Извораш» виконали свої найкращі композиції, дехто навіть пританцьовував під знайомі мотиви.
Виставка виробів майстрів народно-художніх промислів вразила креативністю та оригінальністю. Кожен предмет – неповторний, унікальний, умільці розповідали про методи їх створення та особливості зберігання. Іграшки, подушки, скатертини ручної роботи в молдавських та російських орнаментах – творчість гуртка «Рукодельница» з с. Первомайськ. Його керівник Iрина Кушнерова зазначила, що майже 15 років допомагає дітям та дорослим поринути у світ вишивки та шиття, виготовлення національних предметів домашнього вжитку.
Понад два десятки ремісників демонстрували городецький та хохломський розпис по дереву, аміґурумі, картини з бісеру, плетені прикраси, які можна було придбати на згадку про свято.
Численні майстер-класи, веселі конкурси, захопливі ігри, навіть незвичайні тварини від контактного зоопарку «Зверополис» вабили містян та гостей будь-якого віку. Викладач Бендерського художнього коледжу ім. В. І. Постойкіна Олеся Iванова запропонувала охочим намалювати картину за допомогою звичайного червоного вина. Художниця запевнила:
«Техніка нескладна та підвладна навіть новачкам. Головне – бажання творити. Такі картини не потребують спеціальних умов зберігання, достатньо випарити напій до густої консистенції та проявити свою багату фантазію».
Досвідчені та заповзятливі підприємці пригощали новинками виноробства, крафтовими сирами, медом, свіжою випічкою та гарячим глінтвейном. Біля тематичних фотозон було багатолюдно, гості бажали зробити колоритні знімки, щоб залишилася пам’ять про це чудове свято.
Саме цього дня винороби мали можливість продемонструвати свої пізнання, професіоналізм і майстерність у виготовленні вина. Завод «Электромаш» пропонував модернізовану продукцію: дробарку та прес для винограду. Свіжовичавлений ароматний сік з яскравим насиченим смаком могли скуштувати всі охочі.
Щорічно безліч туристів і поціновувачів справжнього національного придністровського напою стають учасниками мальовничого культурного дійства. Особлива атмосфера гостинності, привітності та доброзичливості панувала в парку до сутінок. Відвідувачі дістали незабутні враження та емоції, а винороби, у свою чергу, популяризували традиції галузі та заклали надійний фундамент для наступних поколінь.
Катерина СИДОРЧУК.
Фото автора.