Традиція проведення церемонії посвяти в ліцеїсти сягає корінням в ХІХ століття, коли 19 жовтня 1811 року відкрився Царськосельський імператорський ліцей. Справжню славу йому приніс Олександр Пушкін. Перші випускники особливого навчального закладу поклялися щороку збиратися разом у цей день. У зв’язку з цією традицією О. С. Пушкін написав вірш «19 жовтня».
Там є такі рядки:
Прекрасний, любі друзі, наш союз!
Він, як душа, одвічний, неподільний,
Незрушний, однодушний і свавільний,
Міцнів він під крилом коханих муз.
Куди б не кинула нас зла година,
І щастя теж куди б не привело,
Незмінні ми: весь світ для нас чужий.
Вітчизна наша – Царське Село!
У багатьох країнах світу 19 жовтня святкують День ліцеїв та гімназій. До цієї дати приурочується посвята нових учнів у ліцеїсти. Нинішнього року перед цією очікуваною подією в Республіканському українському теоретичному ліцеї «грипувала» мало не половина учнів. У зв’язку з цим адміністрація перенесла святкування посвяти в ліцеїсти, і все-таки воно відбулося!
Після закінчення навчальних занять головні винуватці урочистості – учні 8 А класу – пройшли в заповнений їхніми батьками, вчителями та ліцеїстами зал. Їх зустріли гарячими бурхливими оплесками.
«Сьогодні наші восьмикласники стають повноправними ліцеїстами. В історії культури цей навчальний заклад завжди був символом освіченості, чистоти та гідності. Навчання тут триває 4 роки. Ліцей здійснює діяльність відповідно до Конституції, чинного законодавства, зокрема закону Придністров’я про освіту, положення про середній загальноосвітній навчально-виховний заклад власного статусу. З кожним роком його прославляють все більше талановитих, розумних, обдарованих учнів», – відкрив захід ведучий.
«Наш ліцей – перехрестя науки,
Наш ліцей – перехрестя надій,
Наш ліцей – перехрестя натхнення,
Перехрестя найкращих подій!», – додала його колега.
Після виконання державного гімну слово надали керівнику РУТЛ-К Тетяні Гілаш:
«Вітаємо вас, восьмикласники! Сьогодні ви по праву поповните дружну сім’ю ліцеїстів Республіканського українського теоретичного ліцею. І відтепер на вас покладена велика відповідальність – гідно нести це почесне звання. Ви робите перші кроки тернистим шляхом, що веде в незвідані далі. Ваші вчителі сподіваються, що ви виправдаєте довіру та покладені на вас надії. Бажаємо успішно вивчати науки, розкривати таланти, примножувати славу РУТЛ-К. Нехай ліцейське життя буде яскравим і насиченим!»
Після представлення «візитки» нового загону ліцеїстів, як і належало за сценарієм, з’явився Магістр. Він улаштував восьмикласникам вступний іспит, ознайомив з історією та традиціями ліцею. Схвилювала учасників урочистості й головна подія посвяти в ліцеїсти – клятва. Провести цей ритуал доручили одному з кращих учнів класу Дмитру Кулиничу.
До чого ж зворушують душу слова:
Вступаючи до братства ліцеїстів,
Клянуся дружбу щиру шанувати!
Упевнену позицію посісти
І про ліцей в житті не забувати!
А однокласники твердо і впевнено, в унісон закінчили: «Клянусь!»
До учнів, які дали клятву, звернулася класний керівник Iрина Ткачук:
«Вітаю вас, ліцеїсти. Бажаю, щоб за вашими спинами завжди були розпростерті крила успіху. Нехай ваша юність, азарт і потяг до знань несуть вас назустріч важливим відкриттям, які стануть запорукою ваших успіхів. І пам’ятайте при цьому: головна професія на землі – бути людиною!».
Після офіційних урочистостей наш кореспондент поспілкувався з двома новими ліцеїстами – Катериною Шеремет і Дмитром Кулиничем.
«Я навчаюся в РУТЛ-К з першого класу, – сказала Катя. – Мій тато – українець, він наполягав, щоб я пішла саме в цей навчальний заклад. Сьогоднішнє свято відбулося навіть краще, ніж ми всі очікували. Я пишаюся тим, що тепер ліцеїстка. Це не тільки почесно, це багато до чого зобов’язує».
Дмитро продовжив:
«Три роки тому я перевівся сюди з Тираспольської гуманітарно-математичної гімназії й абсолютно про це не шкодую. Клас у нас веселий, дружний, з великим потенціалом. Про нього дійсно можна сказати: «Прекрасний, любі друзі, наш союз!».
Олександр ЮШИН.
Фото автора.