Основною метою чергової робочої поїздки Президента в Кам’янський район стала перевірка того, як виконуються роботи в межах програми Фонду капвкладень. У супроводі керівників місцевих органів влади Вадим Красносельський відвідав шість об’єктів і оцінив якість ремонту. Під час спілкування з представниками трудових колективів установ обговорювалися актуальні проблеми, частина з них буде вирішена вже у 2025 році, інші увійдуть до перспективного плану ФКВ.
ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я
Провідна установа цієї галузі на Кам’янщині – центральна районна лікарня. До структури ЦРЛ належить не тільки стаціонар, де 85 пацієнтів можуть перебувати під цілодобовим наглядом медиків, а ще 25 – отримувати кваліфіковане лікування в денний час. Це також і поліклінічна служба, розрахована на 375 відвідин на добу. У її складі – лікарняні амбулаторії в Рашкові, Подоймі, Кузьмині та Хрустовій і 10 фельдшерсько-акушерських пунктів в інших селах.
Цікавився Президент кадровою забезпеченістю медичних закладів. Лікарями установа укомплектована на 79 %, молодшим медперсоналом – повністю, а середнім на 66 % від штатної кількості.
Упродовж усіх років діяльності Фонду капвкладень відбувається реконструкція підрозділів ЦРЛ: поліклініки, деяких лікарняних відділень і сільських медустанов.
Другий рік поспіль із ФКВ виділяються кошти на ремонт будівлі, в якій розташовані станція швидкої допомоги та приймальне відділення. Інвестовано понад п’ять мільйонів рублів, і заплановані роботи наближаються до завершення. Замінили покрівлю, вікна, внутрішні комунікації. Здійснили перепланування, завдяки якому з’явилася можливість обладнати кабінети для лікарів різного профілю, для проведення функціональних досліджень. З особливою радістю головний лікар ЦРЛ провів керівника країни до приміщення, відведеного під малу операційну. Без неї вельми складно обходитися в екстрених випадках, коли стан пацієнта, що поступив до лікарні, критичний і йому потрібне негайне хірургічне втручання.
Радує медпрацівників і завершення будівництва критої естакади. Нею машини швидкої допомоги зможуть під’їжджати безпосередньо до приймального відділення. До цього пацієнтів заносили в будівлю на ношах, долаючи чимало сходинок.
Нині фахівці здійснюють монтаж вентиляційної системи. У перспективі – упорядкування території. Завершити роботи планують до середини грудня.
Головний лікар Олег Бирка розповів про насущні проблеми, серед яких необхідність заміни вікон у деяких відділеннях, оновлення автопарку служби швидкої медичної допомоги тощо.
Сергій Сокирка, який очолює районну держадміністрацію, поінформував Вадима Красносельського, що на недавній зустрічі з громадськими діячами було порушене питання про створення спеціалізованої установи для самотніх літніх людей. На сьогодні близько півсотні жителів Кам’янщини потребують особливого догляду. Міністр охорони здоров’я Христина Албул запропонувала (як один із варіантів) розмістити Будинок для людей похилого віку в корпусі ЦРЛ, який звільниться наступного року. Остаточне рішення буде прийняте, коли фахівці підрахують, скільки коштів знадобиться для відкриття і подальшого функціонування закладу.
ОСВIТА
Як повідомила прес-служба Президента, за декілька років на ремонт освітніх установ Кам’янщини з ФКВ виділено майже 10 млн рублів, але і проблем ще залишається чимало.
Широкий їх спектр – від стану будівель до оснащення меблями, інвентарем, сучасною технікою – був нещодавно оприлюднений на зустрічі керівників району з очільниками навчальних закладів.
За підсумками цієї дискусії, деякі школи вирішили включити до програми Фонду капітальних вкладень на 2025 рік. Одна з них – Кам’янська СШ № 2 – найбільша в районі: 654 учні навчаються в 17 загальноосвітніх, 11 гімназичних і двох профільних класах.
Навесні школа відзначила 100-річний ювілей. Інфраструктура новіша, та й ремонтувалася неодноразово. Замінена покрівля п’яти корпусів, обладнані спортзал, душові, роздягальні, їдальня, у кухонному блоці оновлена каналізаційна система.
Однак, і зробити ще потрібно багато. У корпусі початкової школи треба міняти вікна, двері, оснастити убиральні. Освітлення приміщень застаріле та недостатнє – у цьому Вадим Красносельський переконався, відвідавши один із навчальних кабінетів.
В іншому корпусі є перебої з подачею тепла на другий і третій поверхи. За дорученням Президента в Кам’янку приїдуть столичні фахівці, щоб знайти причину й оперативно виправити ситуацію.
Нагальна потреба – відновити шкільні майстерні. Будівля міцна, дах відремонтований, але стан приміщень непридатний для проведення уроків. Уже два десятиліття цей корпус не використовується, а школярі, за влучним висловом С. Сокирки, навчаються забивати цвяхи за допомогою рефератів.
У республіканському бюджеті-2025 передбачено 3 млн рублів на продовження ремонтних робіт у цій школі та ще майже півтора – на оновлення меблів.
Загальна проблема для багатьох навчальних закладів, зокрема і для міських СШ № 2 і № 3, – стан харчоблоків. Вони потребують реконструкції приміщень, оновлення вентиляційних систем і устаткування. Вадим Красносельський порекомендував керівництву району розробити муніципальну програму ремонту і переоснащення харчоблоків освітніх установ. Таким шляхом пішли в столиці, і практика визнана успішною.
У шкільному альбомі СШ № 3 тепер є фотографія учнів з керівником країни. Дізнавшись, що очікується візит Президента, вони зібралися біля входу до навчального закладу, щоб особисто висловити Вадиму Красносельському подяку за довгождане оснащення комп’ютерного класу.
Директор Тетяна Яцкова розповіла, що школа поступово ремонтується. Торік поміняли покрівлю всіх корпусів, відновили покриття прилеглої території. Тепер ремонтують фасад. Підрядна організація задіяна ще на трьох кам’янських майданчиках. Сергій Сокирка відзначив, що будівельники зарекомендували себе добре, однак є складнощі з кадровим забезпеченням.
Не раз бував Президент у школі села Катеринівка. Саме за наполяганням Вадима Красносельського цю освітню установу у 2022-му включили до програми ФКВ. Тоді відремонтували дах і спортивний зал, наступного року увагу приділили харчоблоку та стелям у коридорах, нині – опалювальній системі. Усього в об’єкт вкладено 3,6 млн рублів.
З директором СШ Ольгою Крижановською обговорили подальші плани. Наступного року необхідно відновити дерев’яні підлоги в коридорах і замінити двері навчальних кабінетів. Потребують ремонту фасад будівлі та шкільний двір. Територію доглядають, але покриття зовсім зносилося. У перспективі – замощення подвір’я тротуарною плиткою.
СПОРТ
Одним із пріоритетів Стратегії розвитку ПМР є створення державної системи фізкультурно-спортивного виховання населення. Це багатокомпонентна діяльність. Серед її аспектів – розвиток професійного та масового спорту, пропаганда здорового способу життя, модернізація системи фізичного виховання молодого покоління тощо.
Під час візиту Президента до Кам’янського району було приділено увагу створенню умов для регулярних занять фізкультурою різних категорій населення. У Катеринівці обговорили необхідність оснастити шкільний спортзал, щоб надати можливість займатися тут усім у позаурочний час.
У міській СШ № 2 для гармонійного фізичного розвитку всіх учнів потрібні додаткові площі. Одного спортзалу на 650 школярів замало. Відремонтували невелике приміщення під гімнастичний зал, але його ще потрібно обладнати. Спортмайданчик у дворі застелити гумовим покриттям. Його площа 900 м2, необхідна сума – 600 тис. рублів.
Таке покриття з крихти використаних шин уже завершують укладати на бігових доріжках районного стадіону. Необхідність їхнього оновлення виникла давно. Доріжки були побудовані в 1985 році й до нашого часу вже сильно зносилися. Бігати, особливо після дощу, було небезпечно через реальний ризик дістати травми, розповів директор Кам’янськой спортшколи Юрій Греков. Нове полотно після нанесення розмітки буде готове до експлуатації – причому, за будь-якої погоди.
Фонд капітальних вкладень не вперше створює в Кам’янці умови для розвитку фізично обдарованих підлітків. У 2019-му коштом Фонду відремонтували будівлю під готель для спортсменів. У планах – оновлення трибун стадіону, заміна пластикових крісел на металеві. Передбачений також благоустрій території.
Мріє колектив школи, яку відвідують 486 вихованців, і про новий спортзал, де можна буде займатися такими ігровими видами, як волейбол і міні-футбол, а також загальною фізичною підготовкою легкоатлетів. Проект готовий і чекає свого втілення в життя.
ДОЗВIЛЛЯ
Універсальний спортмайданчик для гри в баскетбол і волейбол з’явиться незабаром у Кам’янському парку П. Х. Вітгенштейна. Основа вже готова. Попереду – укладання гумового покриття.
Відродження парку як історичного об’єкта і центру дозвілля жителів і гостей району – ініціатива Вадима Красносельського. Роботи коштом ФКВ ведуться з 2020 року, і про їх перебіг наша газета багато разів розповідала читачам.
З нетерпінням усі чекають моменту, коли паркове озеро знов буде заповнене водою. Завершується підготовка дна і берегів. Будується грот, з якого каскадами вода стікатиме в озеро. Її подача запланована на середину листопада. Довкола водойми встановлять декоративну огорожу, викладуть доріжки.
У вітгенштейнівську пору тут «ковзали» човники, тепер будується пірс, від якого вони відчалюватимуть. У перспективі – «заселення» озера лебедями та рибою, яка ще й воду очищатиме.
У парку споруджується фонтан. Представник підрядної організації розповів Главі держави про його особливості. Фонтан буде багаторівневий: над основною чашею, інкрустованою мозаїкою, розташують ще три мармурові. Прикрасою композиції стануть фігурки балерин, що кружляють під музику. Продумана система освітлення. Будівельники планують здати проект до кінця року, а запуск фонтану відбудеться у 2025-му.
Обговорили під час виїзної наради питання освітлення й озеленення парку, відкриття тут об’єктів громадського харчування та дозвілля. Вадим Красносельський рекомендував висадити більше хвойних дерев, щоб і в зимовий період рекреаційна зона не втрачала привабливості. Президента поінформували, що оформленням улюбленого куточка відпочинку кам’янчан займатиметься професійний озеленювач.
Увагу учасників виїзної наради привернула музика, що лунала в самому центрі парку. З’ясувалося, що на Меморіалі Слави (який цьогоріч також відремонтований завдяки ФКВ) артисти народного ансамблю «Лагуна» та юнармійці записували кліп. Це один із етапів багатогранної роботи з підготовки до ювілею – 80-ліття Перемоги.
Тетяна ГРИЦЮК.
Фото прес-служби Президента.