Ця машинка наробила шуму в Кам’янці. Ви не подумайте, що вона якось особливо шумить, коли рухається. Не більше, ніж інший транспорт. Проте, з’явившись на міських вулицях, міні-авто відразу привертає до себе загальну увагу, а після того, як зникне з виду, ще довго залишається предметом обговорення.
У День міста, коли колективи багатьох установ і підприємств представляли в Кам’янському парку свої досягнення, довелося на виставці політехнічного технікуму познайомитися з молодим механіком, який зібрав двомісне авто. З’ясувалося, це не перший досвід Олега Шахотського. Ще у шкільні роки разом із батьком змайстрували карт.
«Це проста за своєю технологією машинка. Зібрали її з того, що було під рукою: звичайний двотактний двигун від газонокосарки, колеса від тачки, сидіння з комп’ютерного крісла… Проте майстрували карт довго», – згадує Олег вечори та вихідні дні, проведені з батьком у гаражі.
У Миколи Володимировича вільного часу небагато, та після трудової зміни й господарських справ він із задоволенням возиться з технікою – своєю чи тою, що попросили відремонтувати друзі.
Олег із малих років завжди поряд із батьком. Переймав навички автослюсаря, запам’ятовував теорію, а головне – слухав спогади про механіків, які були в родині Шахотських. Започаткувала династію прабабуся Ольга. Вона працювала таксисткою в Кишиневі. Не тільки майстерно керувала автомобілем, а і ремонтувала його сама, справлялася з будь-якою поломкою. Захопленість моторами прищепила синові. Він став професійним автомеханіком, присвятив цій роботі все життя і залучив до неї Миколу. За цими короткими газетними рядками – три покоління майстрів своєї справи та шлях до розуміння того, як Олег вирішив стати четвертим механіком у роду.
Після 9 класу він поступив у Кам’янський політехнічний на відділення «Технічне обслуговування та ремонт двигунів, систем і агрегатів автомобілів». Уже студентом зібрав ту саму машинку, про яку йшлося на початку статті. Через відкритий тип кузова, в Кам’янці її називають кабріолетом, а на ділі – тут двигун від скутера, деталі від мопедів і мотоциклів тощо.
Юнак збирав міні-автомобіль приблизно місяць. В основному справлявся сам, однак деколи дуже виручали батьківські знання та досвід. Другокурсникові КПТ теорії та практики виконання складних робіт все-таки не вистачало.
Про навчання в технікумі Олег розповідає досить натхненно:
«Тут є всі умови для здобуття професії: професійний і досвідчений педагогічний колектив і хороша матеріально-технічна база. Вона, до речі, постійно поповнюється, нещодавно в майстерні надійшло нове устаткування. Є макети двигунів, різних систем і агрегатів, які ми розбираємо, уважно вивчаємо та й збираємо назад. Наставники дуже дохідливо пояснюють теорію, у класах з’явилися монітори, на яких можна побачити, як працюють механізми. На другому році навчання ми місяць працювали в майстернях. Цьогоріч до навчальної практики додасться виробнича – на підприємствах району, де можна ознайомитися з сучасними технологіями та методами обслуговування і ремонту транспорту, засвоїти ключові навики, які виходять за рамки програмних матеріалів».
Відзначив О. Шахотський і можливість паралельно з основною спеціальністю освоїти робітничу професію, та не одну. Було б бажання вчитися. Олег, наприклад, опанував за літо навички професійного зварювальника. І вони пригодилися, коли майстрував кузов для міні-автомобіля. На сьогодні для юнака актуальні заняття на водійських курсах, адже до кінця року сподівається одержати відповідне посвідчення.
Як розповіла директор КПТ Наталія Михайловська, до екватора третього курсу Олег підійшов із відмінними оцінками з усіх предметів. Керівник навчального закладу знає цього студента не з чуток – особисто. Тому що він із перших днів активно залучився до повсякденного життя технікуму. Спочатку одногрупники вибрали Олега старостою, а потім ініціативний юнак став лідером студентського самоврядування. У полі його зору перебувають усі питання життя КПТ: від допомоги товаришам у навчанні до організації дозвілля.
«Якщо виникають проблеми, студенти шукають шляхи їх вирішення, пропонують свої варіанти педколективу. Так само і з ідеями: наша молодь не чекає, коли адміністрація запропонує, як поліпшити або різноманітити життя технікуму, а генерує свої пропозиції. На етапі реалізації задумів студенти теж беруть активну участь, – зазначила Н. Михайловська. – Мета КПТ не тільки підготувати фахівця, а випустити в доросле життя сформовану, свідому і вдумливу, розумну особистість».
Приклад О. Шахотського – яскраве підтвердження, що з цим завданням Кам’янський політехнічний справляється. Хлопець і в професійному плані вже самостійний – здатний не лише полагодити техніку, а і зібрати авторський екземпляр авто; і громадянську позицію має. Олег – один з активістів молодіжного крила партії «Обновление». Добродійні та екологічні акції, творчі конкурси й інтелектуальні вікторини, соціальні проекти та патріотичні заходи – в усьому він бере участь, усе йому цікаво.
У планах Олега – здобути вищу освіту, адже він добре розуміє: нові знання розширюють горизонти. А ті, що вже засвоєні у КПТ, юнак прагне перевірити дослідницьким шляхом. Значить, чекаємо зустрічі на вулицях міста з новою незвичайною технікою. З якою? Поживемо – побачимо.
Лариса ЛЕГКУН.
Фото автора.