Iнтелектуально-виробничий центр «Тріо» на чолі з режисером Наталією Голуб упродовж багатьох років робить свій внесок у збереження історичної спадщини республіки. Придністровські документалісти є постійними учасниками різних кінематографічних конкурсів, які відбуваються в Росії.
На конкурс придністровці представили фільм «Михаил Ларионов: В лучах восходящего солнца». Фільм складається з п’яти органічно пов’язаних між собою частин, кожна з яких є знаковою главою яскравого життя Ларіонова.
Придністровський режисер зазначила, що на урочистих церемоніях відкриття та закриття разом з іншими прапорами країн-учасниць винесли й прапор придністровської столиці.
Наталія Олександрівна розповіла про те, як сприйняли нашу кінострічку журі та зарубіжні глядачі:
«Мені був вручений диплом 3-го ступеня у номінації «Кращий зарубіжний фільм». Голова журі, керівник Дирекції спеціальних проектів Громадського телебачення Сергій Ломакін особисто привітав мене і зазначив, що інколи третє місце важливіше, ніж перше. Його вразила прониклива кінокартина про непросту долю Михайла Ларіонова, життя і творчість якого тісно переплетені з Тирасполем. Голова Ради журналістів Володимир Соловйов особисто попросив передати найкращі слова придністровським журналістам та висловив сподівання на подальшу сумісну роботу. Головний редактор «КВН-ТВ» Михайло Марфін відзначив чудове музичне супроводження придністровської стрічки за авторством піаніста Штефана Мунтяна і мій закадровий текст у фільмі».
Друга кінострічка «Ветры времени», створена придністровськими документалістами, була продемонстрована у рамках фестивалю телевізійних фільмів та програм «Береги», що проходить під патронатом Всеросійської державної телерадіокомпанії (ВДТРК). Автором фільму виступила Наталія Голуб. Також над ним працювали оператор та монтажер Володимир Кіпер, редактор Наталія Воробйова, композитор Марія Різун.
У фільмі історично обґрунтовуються факти, що вплинули на формування спільності «придні-
стровський народ»; розповідається про великих земляків, які «заклали» культурний код. Серед його маркерів – етнічна та конфесійна толерантність, правонаступність радянської держави, виражені у державній символіці, пам’ятниках та вулицях Придністров’я, які не були перейменовані після розвалу СРСР. Особливості придністровців через народні традиції та звичаї, святкову культуру розкривають керівники національних спілок та громад (російська, молдавська, українська, єврейська, білоруська).
Експертами картини виступили історики, культурологи, політологи, керівники національних громад, перший Президент ПМР Iгор Смирнов, представники духовенства.
Фільм про культурний код Придністров’я «Ветры времени» був відзначений журі під керівництвом заступника генерального директора ВДТРК Ріфата Сабітова та нагороджений спеціальним дипломом.
Наталія Голуб висловила подяку Дністровсько-Прутському аналітичному центру за організацію поїздки до РФ. Вона зазначила, що нині тривають переговори щодо прокату придністровських фільмів на російських регіональних телеканалах, що допоможе росіянам дізнатися про Придністров’я, його культурний код, видатних земляків, зокрема про художника Михайла Ларіонова.
Сергій ЛЕВЧЕНКО.
Фото з особистого архіву Наталії Голуб.