Експерти республіканського конкурсу «Придністровська якість» відвідали завод «Букет Молдавии» в Дубоссарах. Підприємство відоме в республіці та поза її межами високоякісною алкогольною продукцією.
На сьогодні завод випускає понад 60 найменувань алкогольної продукції, виготовленої за оригінальними рецептами: ароматизовані вермути, столові та ігристі вина, настоянки, лікери, бальзами та дівіни від 3 до 8 років витримки. Досвідчені фахівці також заготовляють корисні для здоров’я трав’яні чаї. Усе виробництво працює виключно на натуральній сировині: плантації виноградників легендарного підприємства розкинулися на площі 500 га.
Підприємство веде свою історію з початку 1920-х років, коли на місці дореволюційної винокурні була відкрита кооперативна артіль. Під час війни вона значно постраждала, а її майно було пограбоване. У 1946 році винзавод фактично був відновлений заново і з тих пір швидко нарощував обсяги виробництва. У сезон 1965 року тут переробили понад 40 тисяч тонн винограду, що стало рекордом для підприємств виноробної промисловості СРСР. Торгова марка «Букет Молдавии» здобула популярність на всій території Радянського Союзу, і вино з цією етикеткою можна було побачити практично в будь-якому куточку величезної країни.
Яскравим свідченням всесоюзного визнання підприємства стало створення бальзаму «Сэнэтате», що у перекладі з молдавської означає «здоров’я». Його виготовили 1976 року на замовлення Центрального конструкторського бюро експериментального машинобудування (нині – Ракетно-космічна корпорація «Енергія» ім. С. П. Корольова) за участю Центру підготовки космонавтів імені Ю. О. Гагаріна. Унікальний міцний напій протягом кількох років виробляли виключно для Зоряного містечка, і тільки 1982 року розпочато його промислове виробництво під назвою «Космический».
Майстер цеху розливу Олеся Павлова провела для експертів екскурсію виробничими цехами. Вона поділилася інформацією стосовно деяких технологічних операцій:
■ «Усе починається з наших виноградників, які розташовані в Дубоссарському районі. Збір винограду відбувається в ранковий час, щоб ягоди були холодними та свіжими. Після збирання його транспортують на наш завод. Тут його сортують, відбираючи лише якісні ягоди. Після сортування виноград стискають, щоб витягти сік. Для білих вин пресуємо ягоди відразу, відокремлюючи сік від шкірки. А для червоних – спочатку залишаємо ягоди на кілька днів для екстракції пігментів і танінів зі шкірки».
Олеся зазначила, що витримка в бочках надає вину додаткових ароматів і текстури, а також допомагає вину «дозріти». Для цього процесу використовуються металеві та дерев’яні бочки. Перед розливом вино фільтрується, після чого проводиться його стабілізація. Після фільтрації вино розливають по пляшках, які потім закупорюють і готують до відправки на полиці магазинів.
Кожен етап виробництва супроводжує суворий контроль. Це дозволяє співробітникам гарантувати стабільну якість та відповідність актуальним стандартам кожного створюваного напою.
Цього року завод «Букет Молдавии» представив на суд експертів десертний напій «Апероль». За словами завідувача виробничої лабораторії Наталії Вердеш, це ідеальне поєднання традицій та сучасності. Він має витончений смак, в якому відчувається солодка гіркуватість апельсина, трав’яні нотки та легка гармонія ароматів. Цей напій стане справжнім відкриттям для поціновувачів якісних і класичних уподобань.
Наталія зауважила, що особливим попитом серед споживачів користуються вермути. Вони є оригінальними за рецептурою та класичними за технологією виробництва, готуються виключно з натуральної сировини з використанням настоїв пряно-ароматичних рослин. Цього року вони також представлені на конкурс.
Шампанське брют є сухим винним напоєм, який стане важливою складовою новорічного столу. Головною особливістю вина є оригінальна кислинка, яка неймовірно освіжає та додає своєрідного шарму напою. Це легке світле вино, що не містить танінів – речовин, які утворюються під час тривалого витримування вина у дубовій бочці.
Наталія Вердеш зазначила, що на підприємстві завжди раді бачити туристів, яких озна-
йомлять з усіма таємницями виробництва.
Сергій ЛЕВЧЕНКО.
Фото автора.