ІСТОРІЯ – кращий учитель сучасності

Надзвичайною науковою подією цього року стала презентація монографії «Iсторія Придністров’я» (Том II. Книга перша), яка відбулася в конференц-залі ПДУ ім. Т. Г. Шевченка. Видання, що вийшло тиражем в одну тисячу примірників, охоплює період історії нашого краю у XVIII столітті.


Перший том «Історії Придністров’я» був опублікований минулого року, в ньому описані періоди від кам’яного віку до кінця XVII століття. Над другим томом автори наполегливо і ретельно працювали рік, за який їм вдалося відкрити невідомі донині цікаві історичні факти та відомості.
На презентації історичної монографії були присутні автори на чолі з головним редактором, державним радником Президента Анною Волковою, почесні гості, студенти, курсанти. Кожен із них отримав примірник, щоб детальніше та без поспіху ознайомитися з науково-популярною працею.
З привітальним словом до гостей звернулася виконуюча обов’язки ректора, кандидат педагогічних наук Лариса Скітська. Вона зауважила, що доброю традицією є презентації робіт науково-дослідної лабораторії «Історія Придністровської Молдавської Республіки», яку очолює керівник Анна Волкова. Лариса Валеріївна побажала авторському колективу творчої наснаги, цікавих відкриттів, унікальних фактів та успіху в усіх починаннях.
Досвідчений історик, головний редактор монографії зазначила:
■ «Під час підготовки монографії використовувалися російські, українські, польські, шведські, турецькі та інші джерела. Тільки така їх різноплановість допомагає розкрити всю повноту нашої історії. Особливий інтерес викликають відомості про виникнення міст. Нами була знайдена доповідь першого архітектора Тирасполя Франца де Волана, який проїхав практично всю територію нинішнього Придністров’я. У виданні наводиться унікальна карта розташування табору російських військ під командуванням Бурхарда Мініха між річками Бєлочі і Молокиш».
Книга оповідає про події XVIII століття на території сучасного Придністров’я: формування народонаселення, соціально-економічний розвиток півдня і півночі, в тому числі Бендер. Особливу увагу приділено військовій історії: російсько-турецькі війни, штурм Бендерської фортеці, Північні війни. Текст монографії проілюстрований архівними документами, картами, схемами, високохудожніми фотографіями, а також хронологією основних подій і бібліографією.
Окрема глава присвячена історії Чорноморського козацького війська. Її автор – Сергій Рябинський, син отамана, генералмайора Володимира Рябинського. Осавул відкрив таємницю створення монографії:
■ «В основу цієї глави лягла моя дипломна робота. Причина її створення – відродження козацького війська на нашій території. На жаль, кваліфікованих фахівців для глибокого висвітлення цієї теми не було. Читачам буде неймовірно цікаво дізнатися про переселення козаків на Кубань, участь у російсько-турецькій війні, про основи, закладені в Чорноморському війську, як традиції Запорізької Січі та ще багато інших, не менш цікавих історичних фактів».
«Історія Придністров’я – складна та захоплива. Споконвіку тут змінювалися політичні режими, кордони, імперії і все це накладало відбиток на подальшу історію республіки. Презентована монографія – не просто наукова праця, насамперед – це багатошарова робота, яка враховує всі культурні, етнічні та міжетнічні взаємодії на даній території. Напередодні року придністровського народу колектив
авторів продовжує реалізовувати програму з формування спільноти «придністровський народ». При цьому вектор розвитку держави задається саме в таких наукових працях», – наголосила міністр просвіти Світлана Iванишина.
Співробітники друкарні «Полиграфист» доклали чималих зусиль, щоб вчасно та швидко надрукувати тираж. За якісну роботу представники Міністерства цифрового розвитку, зв’язку та масових комунікацій висловили їм глибоку вдячність, а також вручили грамоти та квіти.
Видання буде цікавим старшокласникам, студентам, допитливим історикам та археологам, а також тим, кого вабить минуле і хто не байдужий до майбутнього.

Ольга КВIТКА.

Фото автора.