Законодавці про насущне

На черговому пленарному засіданні Верховної Ради народні обранці опрацювали низку соціально значущих питань та охорони здоров’я придністровців.


Про соціальну справедливість
Депутати ухвалили нову норму закону «Про республіканський бюджет на 2024 рік». Йдеться про доплату працівникам, заробітна плата яких фінансується з бюджетів різних рівнів і позабюджетних фондів, до мінімального розміру оплати праці (МРОП). Зокрема пропонується не додавати одноразові премії та одноразові заохочувальні виплати (у зв’язку зі святковими днями та ювілейними датами).
Нагадаємо, відповідно до чинного законодавства, деяким категоріям працівників організацій бюджетної галузі, наприклад, освіти, фізичної культури та спорту, культури та мистецтва, туризму, соціального забезпечення тощо, з бюджетів різних рівнів та позабюджетних фондів передбачена доплата до заробітної плати до мінімального рівня оплати праці. Однак, на практиці складається ситуація, коли нарахування конкретному співробітнику одноразової премії (наприклад, до святкової чи знаменної дати), його нарахована заробітна плата дорівнює заробітній платі працівника, який не отримав зазначену разову премію, оскільки різниця покривається доплатою до МРОТ. Ухвалений законопроект цю несправедливість виключить.
Після підписання Президентом, ухвалена норма поширюватиметься на правовідносини, що виникли з 1 грудня 2024 року. Наступного року планується внести аналогічну норму до закону «Про мінімальний розмір оплати праці ПМР», щоб вона діяла на постійній основі.

Задля здоров’я юних придністровців
Народні обранці ухвалили в першому читанні проект нового закону «Про заборону продажу безалкогольних тонізуючих напоїв (зокрема енергетичних) неповнолітнім». Його авторами виступили заступник Голови Верховної Ради Галина Антюфєєва разом з депутатом Григорієм Дяченком, які вважають, що дітей і підлітків потрібно захистити від шкідливого впливу енергетичних напоїв. Однак на сьогодні цей товар є у вільному продажу.
Григорій Іванович в інтерв’ю журналістам прокоментував негативні наслідки енергетичних напоїв:
■ «У них значно перевищені дози того ж таки кофеїну та цукру навіть для дорослої людини. Доведено, що це згубно впливає на здоров’я наших дітей. Саме тому ми з Галиною Михайлівною підготували закон про заборону продажу енергетичних напоїв дітям, у тому числі в закладах освіти, культури, спорту».
Найближчим часом вищий законодавчий орган розгляне законопроект у другому читанні. Буде прописано адміністративну відповідальність за порушення закону. Продавцям і торговим фірмам може загрожувати штраф.

Про навчання студентів
Народні депутати Iгор Буга, Андрій Сафонов, Павло Шинкарюк стали авторами змін і доповнень до законів «Про освіту» та «Про вищу і післявузівську професійну освіту».
Ігор Семенович розповів про сутність ініціатив:
■ «Нововведення передбачають оформлення на законодавчому рівні механізму переведення студентів вузів, технікумів і коледжів з платного навчання на бюджет. Конкретні випадки, а також докладний порядок такого переведення встановить Міністерство просвіти ПМР. Нові правила будуть єдиними для всіх організацій професійної освіти. Окрім того, необхідно розуміти, що з будь-яким студентом, який перейшов на бюджетне навчання після платного, буде укладено новий договір. І на такого студента поширюватимуться зобов’язання відпрацювати певний термін за здобутою спеціальністю в рамках закону. А також зобов’язання повернути витрачені гроші до бюджету, якщо він не завершить навчання».
Документ ухвалений у першому читанні.

Микола ЮРКЕВИЧ.

Фото www.vspmr.org