Ти мені, хустино, дуже дорогенька, бо таку носила моя люба ненька

Краса в хустині нашій споконвічна,
Як і душа, що з піснею жила.
Бо в українок і душа лірична,
У ній багато сонця і тепла.
Надія КРАСОТКІНА

Сьомого грудня – День української хустки. Тому всі, хто шанує давній оберіг, долучаються до всеукраїнського флешмобу та презентують сімейну реліквію, яка передається з покоління в покоління.


ЯК ВИНИК ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ХУСТКИ

Це неофіційне свято заснували з метою об’єднання жінок різних професій, віку та національності для збереження народних традицій, адже здавна в українських сім’ях оберегом, символом кохання та злагоди служила саме хустка. День української хустки почали відзначати лише п’ять років тому з ініціативи групи громадських діячів, акторів та успішних жінок України. «Піонерами» починання стали вінницькі активістки, які розпочали святкування дня, присвяченого українській хустці, 7 грудня 2019 року. Основна мета свята – зберегти й передати майбутнім поколінням традиції носіння хустки, підкреслити її значення як символу національної самобутності та культурної спадщини.

НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ

Хустка поєднувала покоління жінок і передавалася як сімейна цінність від матері до дочки, це була родинна реліквія.

Дівчата та жінки раніше носили хустку протягом усього року. Водночас вона була обов’язковим головним убором заміжньої жінки, а також ознакою її соціального становища: молоді жінки носили білі або яскраві хустки, старші – темні, вдови – чорні. Це ще й свідчило про рівень достатку сім’ї, адже заможні жінки покривали голову хустками з дорогих тканин, бідні – з дешевших.

Хустка є символом прихильності, любові, вірності, прощання, скорботи, оберегом і важливим ритуальним предметом. Дивовижні, неповторні, з фантастичними кольорами та казковими візерунками, делікатними сюжетами та неймовірною кольоровою гамою. Вони посміхаються мальвами та підморгують таємничими орнаментами. Хустка – це й вузлик з вечерею для хрещених батьків і подарунок нареченому. Хустка на спеченому хлібі, на дитячій колисці… На кожен день і на урочисті події, для першого побачення та для сімейного свята.

Хустка захищає від негараздів і хвороб. Вишита, вона дарувалася близьким людям, як символ любові й турботи. У деяких регіонах України її використовували як прикрасу для оселі під час свят, її вішали на стіни або накривали нею стіл, щоб підкреслити урочистість події.

Всесвітній день української хустки відзначається українцями в різних куточках світу: вони проводять численні заходи, присвячені історії та значенню хустки, влаштовують флешмоби, виставки, семінари та майстер-класи, де можна дізнатися більше про традиції носіння хустки та її важливість у культурі українського народу. Ці заходи залучають як дорослих, так і дітей, що робить свято ще більш масштабним і значущим.

На тематичних вечорах усі присутні одягають хустки, обмінюються знаннями та досвідом, показують національні танці та пісні. Завдяки таким подіям, українці відчувають підтримку та єдність, навіть перебуваючи далеко від Батьківщини.

Українці Придністров’я також активно підтримують і святкують Всесвітній день української хустки. У місцевих школах проводяться тематичні уроки, на яких учні дізнаються про історію свята, вивчають традиції та символіку цього головного убору. Організовуються конкурси на кращий національний костюм, де хустка є важливим елементом.

Культурні центри в Придністров’ї експонують виставки хусток, де представлені барвисті зразки з різних регіонів України. Ці заходи збирають людей, які бажають дізнатися більше про свої корені та зберегти національну культуру. Завдяки таким ініціативам, українці Придністров’я зміцнюють свої традиції та передають їх наступним поколінням.


Ольга ШАПОВАЛ.

Фото i.ytimg.com