Хто бореться, той перемагає

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної Асамблеї ООН з 1 грудня 1988 року на земній кулі майже повсюдно відзначається Всесвітній день боротьби зі СНIДом. Люди об’єднуються для надання підтримки тим, хто живе з ВIЛ, і згадують тих, хто помер від цієї страшної недуги.


З 1981 року, який вважають початком глобальної епідемії ВІЛ/СНІДу, людство навчилося ефективно запобігати зараженню та винайшло ліки, які дозволяють ВІЛ-інфікованим жити повноцінно. Однак, люди продовжують заражатися і помирати від цієї хвороби. Минулого року СНІД забрав 630 тис. життів на землі, а понад 1 млн людей заразилися ВІЛ.

Поінформованість та просвіта – ключові фактори в боротьбі з поширенням вірусу. Знання щодо способів передачі та профілактики може врятувати життя.

Шляхи зараження

ВІЛ передається через кров, сперму, вагінальні та ректальні виділення і грудне молоко. Заразитися ним може будь-хто, наприклад: гетеросексуальні чоловіки та жінки через незахищений секс; дорослі та діти – як наслідок у разі поранення, під час надання чи одержання домедичної допомоги; діти – під час внутрішньоутробного розвитку чи пологів ВІЛ-позитивної матері, яка не одержувала необхідного лікування.
Протягом перших тижнів, місяців чи навіть років носій ВІЛ не відчуває жодних симптомів. Тим часом вірус поволі окуповує та руйнує імунну систему людини, а та – передає вірус далі. Якщо заражений вчасно не виявить вірус і не розпочне ліку-
вання, в нього розвинеться СНІД – безповоротний стан, коли імунна система настільки ослаблена, що не може побороти найпростіші інфекції, внаслідок якоїсь із них носій, зрештою, помирає.

Що можна зробити?

Тестуватися, бо тестування і є запорукою здоров’я.
Саме відсутність звички регулярного тестування на ВІЛ є основною проблемою в подоланні цієї хвороби. Адже позитивний тест на ВІЛ сьогодні не є вироком. Існує надійний спосіб тримати вірус під контролем за допомогою ліків. Це – антиретровірусна терапія (АРВ-терапія), завдяки якій ВІЛ-інфіковані можуть жити довге й повноцінне життя, народжувати здорових дітей і не поширювати вірус поміж інших. Регулярне тестування на ВІЛ – це важливо. Це перший крок до захисту себе та своїх близьких.

Придністров’я – на передовій у бою проти ВIЛ

У нашій республіці приділяється велика увага профілактиці та лікуванню ВІЛ-інфекції. Розроблена державна цільова програма, завдяки якій пацієнти з ВІЛ отримують усі необхідні препарати абсолютно безкоштовно. АРВ-терапія повністю знижує вірусне навантаження на організм, людина продовжує повноцінно жити. Досягнення медицини зробили ВІЛ виліковним захворюванням. Необхідно лише дотримуватися курсу лікування та призначень лікаря-інфекціоніста.

За словами завідувача лабораторії Державної установи «Центр з профілактики та боротьби зі СНІД та інфекційними захворюваннями» Ольги Постовотенко, на території лікувального містечка (РКЛ) 2 грудня анонімно та безоплатно протестувалися 216 людей. Дослідженнями ви-
явили лише 11 осіб із гепатитом С. На щастя, ВІЛ-інфікованих серед обстежених не було.

Загалом по республіці на обліку перебувають 2 400 хворих на ВІЛ, 90 % з них отримують антиретровірусну терапію. Цей вид лікування потребує серйозного ставлення і гарантує повне одужання, однак триває потягом усього подальшого життя.

Медики закликають: «Пройдіть тестування на ВІЛ. Знати свій статус – це відповідально не тільки по відношенню до власного здоров’я, а й до здоров’я ваших близьких. ВІЛ стосується кожного, тому перевірте себе, зупиніть СНІД!».


Михайло ТРЕМБIТА.