Мобілізація ресурсів у протидії туберкульозу

У Міністерстві охорони здоров’я наприкінці минулого місяця відбулася зустріч керівника відомства Христини Албул з експертами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ).


Нагадаємо: у травні 2014 року Всесвітня асамблея охорони здоров’я, яка щорічно скликається ВООЗ у Женеві, своєю резолюцією цілком підтримала нову Глобальну стратегію щодо туберкульозу. Вона спрямована на повну ліквідацію епідемії захворювання, а її цілями є зниження смертності від нього на 95 % і зменшення кількості нових випадків захворювання на 90 % за період з 2015 по 2035 рік, а також забезпечення таких умов, за яких жодна сім’я не нестиме «…катастрофічних витрат на лікування хвороби».

За даними ВООЗ, близько однієї чверті населення світу інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки що) не хворі й не можуть його передавати іншим людям. Ризику зазнають усі вікові групи. Захворювання важке, проте на сьогодні воно виліковне. За оцінками ВООЗ, з 2000 року завдяки діагностиці та лікуванню туберкульозу було врятовано 63 млн людських життів.

У Придністров’ї лікування хворих на туберкульоз проводиться коштом Державної цільової програми (ДЦП) «Профілактика туберкульозу» на 2021–2025 роки. Вона спрямована на покращення епідеміологічних обставин щодо туберкульозу в республіці; доступу до сучасних ефективних технологій діагностики, лікування та профілактики туберкульозу; інфекційного контролю. Це означає, що для її виконання необхідні спільні зусилля міжнародних, громадських та інших організацій з метою забезпечення контролю туберкульозу в республіці.

Представники ВООЗ на зустрічі в МОЗ окреслили мету свого візиту: надати необхідну допомогу у протидії туберкульозу, дати оцінку заходам діагностики та лікування, що використовуються в нашій республіці, а також розробити спільні заходи щодо покращення якості медичної допомоги та зниження рівня захворюваності на туберкульоз.

«Ми у своїй роботі використовуємо протоколи ВООЗ. Частина заходів ДЦП фінансується з бюджету, дещо бере на себе Глобальний фонд. Постачання препаратів для пацієнтів здійснюється в повному обсязі», – розповіла міністр.

У 2023 році в Придністров’ї було зареєстровано 243 випадки вперше виявленого туберкульозу. Останнім часом цей показник залишається на одному рівні. Проте експерти ВООЗ зазначили, що в Придністров’ї та Молдові по закінченні пандемії коронавірусу спостерігається деяке зростання захворюваності.

Учасники зустрічі зійшлися на думці, що медичні працівники з обох берегів Дністра мають однаковий доступ до навчання, організованого міжнародними партнерами. Фахівці з Придністров’я беруть активну участь у віртуальних консиліумах.
Христина Албул повідомила, що у придністровських пацієнтів є всі можливості для отримання ефективних медичних препаратів.

«Ми завозимо здебільшого ліки європейського виробництва, проблем з якістю яких на сьогодні немає. Усі препарати відповідають міжнародним стандартам», – зазначила міністр.

На думку делегації ВООЗ, особливої уваги потребує запобігання запущеним випадкам, а також контроль за дитячою захворюваністю. Учасники зустрічі наголосили на покращенні якості діагностики туберкульозу в республіці. Крім того, вони звернули увагу на правильно налагоджену співпрацю щодо протидії ВІЛ-інфекції та туберкульозу.

Під час візиту до Придністров’я експерти відвідали тираспольські та бендерські лікувальні заклади, в яких надається медична допомога пацієнтам із туберкульозом. Вони проаналізували ефективність роботи нашої фтизіатричної служби й дали свої рекомендації. В ексклюзивному інтерв’ю для читачів газети «Гомін» головний лікар ДУ «Республіканська туберкульозна лікарня» Сергій Осадчий розповів про соціальну підтримку громадян, які перейшли вже на так звану амбулаторну фазу лікування (після завершення курсу в стаціонарі). Йдеться про матеріальну підтримку в сумі 1 528 рублів. На сьогодні вона виділяється з бюджету Глобального фонду, а з 2026 року буде запланована в новій ДЦП.

Головний фтизіатр республіки зазначив:

«За прогнозами ВООЗ, до 2030 року людство повинно повністю перемогти туберкульоз. Однак, кожен із нас має пам’ятати про збереження власного здоров’я: регулярно проходити флюорографічні обстеження, дотримуватися здорового способу життя, загартовувати організм, у разі виникнення підозрілих симптомів (затяжного кашлю, тривалого підвищення температури, втрати ваги), звертатися до лікаря».


Антоніна ПАЛАМАРЧУК.

Фото government.gospmr.org