Музичне надбання республіки

З нагоди 30-річчя заснування Державного симфонічного оркестру в Палаці Республіки відбувся ювілейний концерт.


Камерний оркестр, що колись складався з 10 осіб, нині перетворився на великий колектив, який нараховує 65 музикантів-віртуозів і технічних працівників.

У музичному репертуарі – понад 1 000 творів. Одні класичні шедеври з часом змінюються іншими, ще складнішими. Про творчі здобутки розповів його художній керівник і головний диригент, народний артист ПМР Григорій Мосейко:

«Якщо на початку ми грали музику, що легко лягала на слух, то потім почали братися за монументальні твори. Одним із таких стала П’ята симфонія Дмитра Шостаковича, яка пролунала на 100-річчя композитора. Потім були його 6-а, 9-а, 14-а і 15-та симфонії, 4-а симфонія Брукнера, музика Пуленка, Стравинського, Прокоф’єва… Твори складні не тільки у виконавському плані, а й непрості для сприйняття слухачів. Однак, наша публіка їх розуміє, любить і такі програми зазвичай збирають повні зали».

Під керівництвом Григорія Мосейка за тридцять років оркестр не тільки успішно виступав у республіці, а й реалізовував музичні проекти. Серед них відомі фестивалі «Юні таланти Придністров’я» та «Музичні надії Придністров’я», який переріс у фестиваль класичної музики «Музична весна Придністров’я». Він проводиться понад 15 років і його учасниками ставали не лише талановиті придністровці, а й гості з Росії, України, Молдови, Румунії, Білорусії, Греції, Ізраїлю та Нідерландів.

З нагоди ювілейної дати творчий колектив оркестру привітав Президент Вадим Красносельський. Вітальний адрес оголосив Голова Верховної Ради Олександр Коршунов:

«У 1994 році в умовах непростого соціально-економічного становища Уряд прийняв рішення про створення державного симфонічного оркестру. Час показав, що це рішення було правильним. Ваші концерти – це справжнє свято для любителів класичної музики. І я гордий, що в нашій країні працює така прекрасна професійна команда музикантів-віртуозів».

Олександр Вікторович вручив художньому керівнику і головному диригенту оркестру Григорію Мосейку вищу державну нагороду – Орден Республіки.

Святковий концерт розпочався з виконання артистами оркестру симфонії № 4 П. І. Чайковського. Цей твір відрізняється емоційною глибиною та оригінальністю музичної мови, що зробило його одним із найважливіших у репертуарі класичної музики. Симфонія не тільки відображає особисті переживання композитора, а й порушує важливі питання про місце людини у світі та її внутрішній духовний світ.

Бурхливими оплесками зустріли глядачі солістку, заслужену артистку республіки Анастасію Кушнір. У супроводі оркестру вона блискуче виконала арію з опери «Євгеній Онєгін» (сцена листа Тетяни). Видатному композиторові П. Чайковському вдалося розкрити й піднести незаперечні переваги твору Пушкіна музичними, мелодійними засобами. Кожна мізансцена чи то сольний вихід виконавця – це шедевр: знаменита сцена листа Тетяни до Онєгіна – скільки почуття, хвилювання молодої душі, що кохає, звучить у музиці.

Справжнім сюрпризом для публіки стала поява ізраїльського скрипаля Сані Кройтора, який уже добре знайомий придністровській публіці. На ювілейному концерті він зіграв молдавську мелодію «Чокирлія». Аранжування до неї зробив Григорій Мосейко.

Була й інша прем’єра – джазовий стандарт, у якому задіяли флейту, скрипку та ритм-групу. В інтерв’ю придністровським журналістам Саня зізнався, що завжди радий можливості бути на одній сцені з музикантами Державного симфонічного оркестру, яких вважає справжніми професіоналами.

У репертуарі артистів важливе місце посідає і музика з закордонних кінофільмів. Серед новинок святкового вечора слід назвати саундтрек до картини «Місія нездійсненна» і мелодію з сучасного кіномюзиклу «Вестсайдська історія».

Глядачів, яким поталанило долучитися до музичного свята, переповнювали радісні позитивні емоції. Тираспольчанка Тетяна з захопленням поділилася враженнями та гарним настроєм:

«Музика, виконана живим оркестром, має особливе звучання, яке неможливо передати через записи. Класичні концерти дозволяють насолодитися майстерністю музикантів та відчути атмосферу, що створюється «живими» інструментами».


Віталій МАЛЬОВНИЧИЙ.

Фото прес-служби Верховної Ради.