Шанувальники музики, цінителі таланту віртуоза-скрипаля Сані Кройтора дістали насолоду і задоволення від спілкування з музикантом на сольному концерті в Палаці Республіки. У залі був аншлаг: шарм, вихованість, щирість, миролюбність і його неперевершений талант виконавця і композитора полонили придністровських слухачів.
Зі спілкування з глядачами перед концертом приємно було дізнатися, що за короткий час – усього рік – знайомства з виконавцем декому вдалося відвідати по 2-3 концерти з шести, які він дав на майданчиках республіки. У залі були не тільки тираспольчани, а й бендерчани та слободзейці, адже Кройтор-старший колись навчався саме у Слободзейському музичному училищі, а Саня виступав у Бендерах, звідки походить його друг і продюсер.
Один із глядачів – Олександр Петров із супутницею жваво поділилися пізнаннями про творчість маестро та його батька Еміля Кройтора, відомого на теренах Молдавії як композитора-аранжувальника та виконавця народної музики на акордеоні, що поширювалась на вінілових платівках фірми «Мелодія». Цього разу вони сподівалися ще більше дізнатися і про музиканта, і насолодитися його грою.
Репертуар і виконавська манера зачарували слухачів різного віку: з дорослими прийшли на концерт діти та підлітки, було багато студентів – майбутніх музикантів. Наприклад, троє – студенти 3-го курсу естрадного відділення – Юлія, Флорін та Юрій – були на концерті скрипаля втретє. Вони мають свою групу, часто виступають, зокрема на рокконцертах на Лебединому озері, а у Сані вчаться культури спілкування з глядачем, поведінки на сцені, переймають манери виконання. Він підкорив їх своїм професіоналізмом та вмінням суміщати музичні жанри, підбирати виконавців. Вони пишаються, що у складі групи Сані Кройтора грають придністровські музиканти, зокрема викладачі Інституту мистецтв.
Традиційно шанований гість привітався з глядачами на івриті:
«Шалом алейхем!», що у перекладі означає «Мир вам!» І продовжив: «Мені приємно бути тут. Дедалі більше розумію, що ці місця стають для мене рідними, я почуваюся як удома».
Олександр Кройтор – скрипаль-віртуоз світового рівня, автор етнічних та естрадних інструментальних п’єс. Увесь вечір лунали балканські мотиви, класика, джаз, рок і нові авторські композиції та світові хіти. Публіка зустрічала кожен номер бурхливими оплесками. Разом зі скрипалем виступили й придністровські артисти: Михайло та Олександр Волєнберги (соло-гітара й барабани) та Євген Китаєв (бас).
«З Санею працювати цікаво. Він швидкий і гнучкий музикант, зрозуміло пояснює на словах і в музичному, професійному плані», – поділився бас-гітарист.
Піаніст Алекс Голд – друг Сані – зізнався, що любить виступати для придністровської публіки, оскільки вона тепло приймає музикантів.
З Ізраїлю на концерт приїхали двоє його друзів. Михайло Бажуряну – доктор естетичної медицини – цього вечора виконав гітарний блюз. Провідний ізраїльський кардіохірург Борис Орлов підтримував скрипаля в залі. Рівно 10 років тому лікар повернув до життя батька музиканта Еміля Кройтора. Акордеоніст нині зіграв разом із сином. Можливо дещо сентиментально, але придністровці в Рік сімейних цінностей, який спливає, з задоволенням відзначили спільність поглядів різних народів на родинні взаємини. Під час виступу скрипаль з любов’ю, теплотою і гордістю представляв публіці партнера: «Папа!», адже він передав синові талант і працелюбність, прищепив повагу до традицій і мистецтва пращурів.
У програмі пролунала і фірмова мелодія під назвою Bach together. Вона об’єднала в собі Токкату та фугу ре мінор Йоганна Баха і популярну пісню Come together гурту «Бітлз», особливе поєднання музичних жанрів, що так до вподоби молоді.
На одній сцені з популярним скрипалем грали та співали Ніна, Iрина та Олексій, люди з особливостями, які відвідують Реабілітаційний спортивно-відновлювальний центр. Саме там вони вперше познайомилися і виступили разом, і після цього Саня запросив їх на сольний концерт. Вони виконали композицію «Люби мене ніжно» та пісню легендарного Стіві Вандера «I just called to say i love you».
Виконавець весь час контактував із глядачами, звертався особисто до присутнього в залі Президента Вадима Красносельського, подякував йому за дружнє спілкування, за поважне ставлення до історії, за подаровану книгу Iллі Соколова «Доля танкіста». Музикант виконав мелодію, навіяну книгою. Скрипка – королева музичних інструментів, здобула особливу любов за вишуканий зовнішній вигляд і неповторний тембр, близький за звучанням до голосу людини, але ще більш багатогранний і яскравий. Вона ніби словами промовляла до людей. Авторська мелодія за мотивами пісні «Темная ночь» глибоко зворушила слухачів.
Прекрасний вечір порадував музикантів і глядачів приємним сюрпризом. Глава держави зазначив, що в нашій республіці дивовижно переплітається російська, українська, молдавська, єврейська, болгарська та гагаузька музика. Всім цим багата і творчість Сані Кройтора. Він оголосив, що скрипалю і композитору надане почесне звання «Заслужений артист ПМР». Подякував за те, що його мистецтво, музика несуть гармонію і любов у наш бурхливий світ і прикрашають швидкоплинне життя.
Музикант подякував Вадиму Красносельському і сказав, що для нього це велика честь, побажав придністровцям миру, злагоди та процвітання.
Ізраїльські музиканти планують продовжувати співпрацю з придністровськими митцями.
Олена СТЕФАНЮК.
Фото прес-служби Президента.