Слободзейській музичній школі – 65 років
Ця ювілейна дата вмістила в собі довгий шлях становлення і розвитку, творчу працю кількох поколінь педагогів, тисяч вдячних випускників, радість перемог у музичних конкурсах і фестивалях, шкільні традиції, що трепетно зберігаються у стінах «музикалки».
Як усе починалося, згадували на ювілейному концерті «Слухаючи серце», присвяченому 65-річчю заснування МОЗ ДО «Дитяча музична школа», який відбувся в районному Будинку культури.
Наприкінці 50-х років Міністерство культури МРСР ухвалило доленосне рішення про відкриття в селищі Слободзея музичного училища. Восени 1959-го навчальний заклад почав функціонувати. Примітно, що це був один із небагатьох сільських музичних закладів у СРСР. Коли ж його перевели в Тирасполь, то на цій базі відкрили дитячу музичну школу.
Упродовж 25 років нею керував Семен Михайлович Приян. Він об’єднав навколо себе колектив ентузіастів, щоб разом активно залучати до школи учнів. Серед перших педагогів закладу були викладачі та студенти старших курсів музичного училища: В’ячеслав Гордзей, Лариса Соковенко-Гордзей, Анатолій та Марія Каленич. У 1961-му при ДМШ були організовані річні курси баяністів і диригентів хору для колгоспників, які згодом стали керівниками самодіяльних колективів у будинках культури району, що дало поштовх бурхливому розвитку музичного мистецтва.
Слава музичної школи поширювалася далеко за межами районного центру. Діти з усіх навколишніх сіл облягали двері навчального закладу. Тоді й були відкриті його перші філії. Поступово їхня мережа розширювалася.
Тут виховують музичні обдарування, діти освоюють гру на баяні, скрипці, духових інструментах, акордеоні, фортепіано, співають у хорі, вивчають нотну грамоту, знайомляться з творчістю класиків і сучасних композиторів. Школа стала місцем «бойового хрещення» багатьох педагогів-початківців, до яких належать: Надія Стоянова, Анна Канделя, Олена Кокул, Світлана Стеба, Валентина Господінова, Iрина Гаврилова. На сьогодні в ній працює 21 високопрофесійний педагог. Кожен із них не тільки мріє, а й сприяє тому, щоб вихованці підкорили творчий Олімп. За останні роки в колектив гармонійно влилися і молоді викладачі: Дар’я Барбунова, Неля Богдан, Кароліна Нафраніца, Олена Хавронич. Повернувся у школу випускник Дмитро Iванов.
Ювілейний святковий концерт зібрав у залі керівників районних і республіканських органів влади, депутатів, представників духовенства, закладів вищої та додаткової освіти, колег, випускників, інших почесних гостей.
Відкрила програму пісня «Крылатые качели» у виконанні учнів і педагогів. Вони полонили глядачів майстерним виконанням цієї відомої музичної композиції й чарівними, ніжними голосами. Зі сцени лилися звуки фортепіано, скрипки, гітари, труби та інших інструментів. На екрані демонструвалися відеопривітання від випускників школи різних поколінь.
Колектив ДМШ привітав глава держадміністрації Слободзейського району та м. Слободзеї Василь Тищенко. Він назвав рішення про створення в місті музичного училища, яке стало попередником ДМШ, «мудрим і вчасно прийнятим».
«Ми захоплюємося виступами дітей, яких уже сьогодні можна вважати професіоналами, тому що наші городяни – надзвичайно талановиті й музичні люди. Це підтверджує історія. За 65 років функціонування музичної школи з її класів вийшло понад 1 200 випускників. Відмінною рисою є те, що вона одна з небагатьох, де готують музикантів духових оркестрів. Відрадно, що нині більша частина складу оркестру Головного штабу Збройних сил республіки – випускники нашої музичної школи» – зазначив Василь Васильович.
Очільник району побажав закладу подальшого розвитку, а працівникам та учням здоров’я, щастя, миру і творчих успіхів. У подарунок від держадміністрації школі було передано електропіано.
Начальник Державної служби з культури та історичної спадщини Марія Кирмиз наголосила, що в Придністров’ї створені гарні умови для здобуття додаткової художньо-естетичної освіти. Юні таланти осягають прекрасне у 23 спеціалізованих школах республіки та їх філіях у селах.
«Вітаю педагогічний колектив, учнів, які мають прекрасну можливість здобути знання в галузі музичного мистецтва, освоїти навички гри на різних музичних інструментах. Ми впевнені, що діти, які навчаються в музичних і художніх школах республіки, більш тонко розуміють цей світ, розпізнають усі відтінки прекрасного. Тут ростуть гармонійно розвинені особистості, які згодом зможуть передати свій багаж знань і умінь іншим», – констатувала керівник Держслужби.
Заслуженою оцінкою творчої праці колективу Слободзейської дитячої музичної школи стали державні та відомчі нагороди. Ордена Пошани удостоєна викладач по класу фортепіано, концертмейстер Надія Стоянова, медалі «За трудову доблесть» – завідувач теоретичного відділення, викладач музично-теоретичних дисциплін і загального фортепіано Валентина Господінова. Звання «Відмінний працівник культури ПМР» присвоєне викладачеві по класу акордеона, баяна Володимиру Шпатаковському. Директору музичної школи Світлані Вуколовій благочинний Слободзейського округу протоієрей Андрій Данілєску вручив єпархіальний знак священномученика Стефана Слободзейського.
Завершальним акордом концерту став виступ хору учнів та педагогів школи, які виконали пісню «Слухай серце!». Слухати власне серце і душу всі шість із половиною десятків років училися в дитячій музичній школі її вихованці. Тому стільки талантів було народжено і виплекано у храмі музики.
Олег ГАВРИЛЕНКО.
Фото автора.