Щорічно 10 грудня відзначається Міжнародний день прав людини. У ПДУ ім. Т. Г. Шевченка до цієї дати присвятили круглий стіл «Право миру і право безпеки: тенденції та перспективи розвитку, нові виклики та шляхи протидії». Організували подію Iнститут державного управління, права і соціально-гуманітарних наук і Центр вивчення миротворчості держуніверситету.
До роботи за круглим столом залучилися співголова Об’єднаної контрольної комісії (ОКК) від РФ Олександр Андрєєв, військовий отаман ЧКВ Ігор Небейголова, керівництво, викладачі та студенти ІДУПіСГН.
Відкриваючи форум, директор інституту, доктор соціологічних наук, професор Олена Бобкова окреслила актуальність порушеної теми.
«Університет є традиційним майданчиком для обговорення таких тем: питання прав людини розглядаються в нашому виші впродовж шістнадцяти років. Причому в останні два ініціатором гарячих дискусій виступає Центр вивчення миротворчості. В першу чергу ми розглядаємо найважливіші права людей – мир і безпеку. На сьогодні це два найактуальніших і зневажених права у світі», – наголосила вона.
З першою доповіддю виступив експерт ОКК від придністровської делегації Віктор Ганенко. Він звернув увагу на значущість миротворчої операції на Дністрі й виділив при цьому актуальні проблеми безпеки:
«В умовах регіональної геополітичної нестабільності присутність у Придністров’ї миротворців сприяє збереженню миру на берегах Дністра».
Ще один експерт ОКК від придністровської делегації В’ячеслав Курдюков розповів про особливості миротворчої операції на Дністрі в контексті забезпечення права миру для мешканців країни. Він акцентував на тому, що після розпаду СРСР багато колишніх союзних республік зіткнулися з братовбивчими конфліктами. Придністров’я не стало винятком. У 1992 році почалася війна, яка призвела до загибелі мирних жителів. Для запобігання подальшого кровопролиття Росія направила сюди миротворчий контингент, який відтоді забезпечує в республіці стабільність і безпеку. Нині миротворча операція, що стала однією з найуспішніших на пострадянському просторі, є гарантією миру, всупереч тривалій політичній напруженості.
Олена Бобкова розповіла про реалізацію прав придністровців на мир і безпеку в нинішніх умовах:
«Ми пам’ятаємо, як зовсім недавно Придністров’я піддалося терористичним атакам. Відтоді й живемо в умовах жовтого коду терористичної небезпеки. Такий розвиток подій змушує задуматися над тим, що, як і раніше, не вирішено молдо-придністровський конфлікт. Він є замороженим, і, у разі несприятливих факторів, може спалахнути з новою силою».
Експерт нагадала, що з боку Молдови відбувається регулярне порушення прав придністровців у найрізноманітніших галузях. Це виражається в політичному та економічному тискові на наших громадян, у забороні на переміщення.
«Тому, коли мене запитують, чи є небезпека для Придністров’я, я відповідаю: так, є. Не хочу нікого лякати, проте вона існує. Коли міжнародні інституції не в змозі контролювати ситуацію, говорити про те, що потрібно припинити миротворчу операцію й вивести російські миротворчі сили – це просто злочин. Це таке політичне загравання, яке може призвести до загибелі людей», – впевнена Олена Бобкова.
Директор ІДУПіСГН зазначила, що більшість опитаних жителів Придністров’я (82,5 %) твердо переконана в тому, що нинішній формат миротворчої операції повинен бути збережений, оскільки він є головним механізмом досягнення миру та безпеки.
У форматі круглого столу обговорювалися нові тенденції та перспективи розвитку права на мир і безпеку, зростаюча роль миротворчих організацій, а також нові виклики, пов’язані з цифровою трансформацією.
Iгор ШЕВЧЕНКО.