У Придністров’ї 24 грудня відзначають День Конституції. Перша редакція Основного закону республіки сформулювала положення про судову владу, визначила порядок формування її органів – Верховного та міських (районних) судів загальної юрисдикції, а також Арбітражного суду. На той час функції Конституційного суду було покладено на Верховний суд. Створення демократичної правової держави передбачало наявність незалежного органу конституційного контролю, що знайшло своє відображення у змінах до Конституції, ухвалених у 2000 р. депутатами Верховної Ради.
Днем утворення Конституційного суду республіки вважається 12 червня 2002-го. Цього дня відбулося спеціальне засідання Верховної Ради.
Відповідно до положень Основного закону держави до складу органу конституційного контролю від Президента, Верховної Ради та з’їзду суддів республіки було запропоновано по два кандидати. Віктор Гарбузов, Володимир Григор’єв, Віктор Карамануца, Олег Кабалоєв, Любов Мальська, Валерій Турбал – це перший склад КС.
Їх із трибуни Верховної Ради вітав тодішній Президент Iгор Смирнов:
■ «Уперше в нашій республіці маємо орган, здатний на основі закону обмежувати і законодавчу, і виконавчу владу. А часом просто твердо втихомирювати тих політиків, які апелюють до політичної доцільності, а не до норм права. Конституційний суд не можна використовувати як арену політичної боротьби. Відповідальна діяльність конституційних суддів потребує глибоких юридичних знань, професійної гідності, інколи навіть громадянської мужності. Упевнений, ми зробили правильний крок на шляху розвитку нашої державності, а Конституційний суд стане не тільки елементом, а надзвичайно важливим інструментом для подальшої розбудови республіки».
Таємним голосуванням більшість законодавців підтримала висунуту Ігорем Смирновим кандидатуру на посаду голови Конституційного суду. Ним став Володимир Григор’єв.
Поступово було сформовано апарат суду, вирішено проблеми матеріально-технічного забезпечення. Паралельно розгорталася робота над проектами закону «Про Конституційний суд ПМР» та його Регламент. 1 листопада 2002 р. відбулися урочисті збори з нагоди започаткування діяльності Конституційного суду, а вже через місяць і перше засідання органу конституційного контролю. Заступником голови КС став Віктор Гарбузов, а суддею-секретарем – Валерій Турбал.
Зі створенням Конституційного суду завершилося формування інститутів державної влади Придністров’я. Пізніше, у шосту річницю судового органу, його голова Володимир Григор’єв згадував:
■«Багато в чому завдяки утворенню та діяльності Конституційного суду у громадян Придністров’я сформувалося якісно інше ставлення до закону. Багато повноважень суду виявилися затребуваними для зміцнення фундаменту права нашої держави, забезпечення ефективного захисту прав та свобод громадян. Правові позиції, які формулює Конституційний суд у прийнятих рішеннях, впливають на розвиток права в державі, сприяють підвищенню правової культури. Це пуповина, яка поєднує Конституційний суд із придністровською Конституцією».
Про важливу роль органу конституційного контролю говорив і Президент Вадим Красносельський:
■ «Почесна та нелегка місія служіння правосуддю вимагає від вас високого рівня дисципліни, мудрості, компетентності, сумлінного виконання обов’язків та виняткових особистісних рис», – наголошував Глава держави в одному зі звернень до суддів та колективу Конституційного суду. – Переконаний, що ваша щоденна праця й надалі буде запорукою становлення у нашій державі верховенства права. Будь-яка держава має жити виключно за Конституцією та законом».
Віктор РОМАНЮК.