Потреба в донорській крові – завжди актуальне питання у відділені переливання крові РКЛ. Особливо вона необхідна породіллям під час пологів, людям, постраждалим у результаті нещасних випадків, під час операцій, а також у лікуванні онкологічних захворювань.
Наш кореспондент поспілкувався з завідувачем столичного центру переливання крові Лесею Калиндрузь та дізнався, як відбувається підготовка перед донацією, особливості процедури та що важливо знати потенційним донорам.
Керівник зауважила, що «…в республіці діє кілька центрів переливання крові, зокрема в Рибниці, Бендерах і Тирасполі, прийом у яких ведеться в будні дні в ранкові години. Існують також критерії, яким людина повинна відповідати, перш ніж стати донором і здійснити таку важливу процедуру. Вона має бути за віком від 18 до 59 років, мати паспорт громадянина ПМР або тимчасову реєстрацію. Статус донора передбачає також відсутність соматичних (тобто хвороб крові, органів травлення, злоякісних утворень, наркоманії, алкоголізму) і серйозних інфекційних захворювань (вірусний гепатит, туберкульоз, ВІЛ). Має значення навіть вага: для жінок не нижче 55 кг, для чоловіків – 60 кг».
Якщо за цими параметрами потенційний донор підходить, йому необхідно підготуватися: напередодні та в день донації заборонено вживати жирну, смажену, гостру і копчену їжу, ковбасні вироби, а також молочні продукти, яйця і масло, шоколад, горіхи й фініки. Слід вживати курятину, сухарі, відварені крупи, овочі та фрукти. Натщесерце здавати кров не потрібно, в день здачі необхідно обов’язково поснідати. За 48 годин до візиту на станцію переливання крові не можна вживати алкоголь, за дві години слід утриматися від паління.
■ «Перед донацією людина прямує в лабораторію для проведення початкового лабораторного дослідження: визначення рівня гемоглобіну (не нижче 130 г/дл для чоловіків і 120 г/дл для жінок), групи крові, кількості еритроцитів, тромбоцитів і низки інших показників», – продовжила розмову Леся Миколаївна.
Здача крові – безпечна процедура. Стандартна доза під час донації – 470 мл крові, тобто менше 10 % від загальної кількості в організмі, який відновить її протягом наступних 36 годин.
Після процедури повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе повторно здійснити аналогічну процедуру. Чоловіки можуть здавати кров не більше 5 разів на рік, жінки – 4 рази. Донорська кров має обмежений термін зберігання, тому її запаси повинні регулярно поповнюватися.
Важливо: якщо людина вирішила здавати кров, вона обирає здоровий спосіб життя – тепер не тільки для себе, але і для реципієнта, якому кров буде перелита. Спеціалісти зазначають, що регулярна здача крові сприяє омолодженню всього організму, поліпшенню обмінних процесів в органах і тканинах, а також позитивно впливає на психічне здоров’я людини.
Володимир УС.
Фото автора.