Доступне середовище – ДЛЯ ВСІХ

Про Карту доступності – віртуальний гід містами Придністров’я для маломобільної категорії громадян – заговорили у 2018-му, оголошеному в Придністров’ї, як ми добре пам’ятаємо, «Роком рівних можливостей». Її призначення – бути помічником для людей з інвалідністю, які, перш ніж вирушити будь-куди, могли б зрозуміти, наскільки та чи інша установа пристосована і доступна для них.


Що змінилося від того часу, наскільки зрушилися з місця проблеми людей, яким важко пересуватися, на що їм сподіватися в майбутньому. Про все це ми розмовляли з керівником республіканського благодійного фонду сприяння активної реабілітації та соціалізації інвалідів «Світ рівних можливостей» Дмитром Кузуком.
«Наш проект має перманентний характер, тому що завершити його, поставити останню крапку просто неможливо. Ми періодично зустрічаємося з Головою Уряду Олександром Розенбергом, він знає наші проблеми», – пояснив керівник проекту.
Далі Дмитро Іванович розповів, що «…за дорученням Уряду, періодично здійснюється моніторинг міського середовища на доступність. Розуміємо, зробити так, щоб для людей з інвалідністю всюди було зручно і все доступно – нереально. Масове будівництво в республіці не ведеться, хоча ті об’єкти, дороги, тротуари, що нині зводять, уже запроектовані з урахуванням проживання в населених пунктах такої категорії громадян, як ми».
У Придністров’ї проживає близько 18 000 людей з інвалідністю. Не помічати або не враховувати їхні потреби, розвиваючи міста, не можливо. Доступними повинні бути всі об’єкти, зокрема і тротуари, й проїжджа частина вулиць і доріг.
«Тротуарна доступність» – також одна з проблем для людей, що пересуваються в інвалідних візках. Та й не тільки для них, а й для батьків із дитячими візками та людей похилого віку.
«Тепер дороги й тротуари стали набагато зручніші, хоча проблеми не до кінця ліквідовані. Найкраще ситуація складається в Бендерах і Тирасполі. В інших містах треба нагадувати про себе», – запевняє директор фонду.
За словами фахівців, лідером зі створення тротуарного безбар’єрного середовища стала Кам’янка. В цьому місті практично всі з’їзди з тротуарів на проїжджу частину і пішохідні переходи організовані відповідно до нормативів.
■«Раніше постійно доводилося робити зауваження будівельникам про те, що вони не дотримуються нових вимог, а встановленими бордюрами створюють нам додаткові перешкоди. Останнім часом обходиться без нагадувань. Пересуватися нашими дорогами й тротуарами стає легше», – запевнив Дмитро і повідомив, що не мав можливості зі своїми колегами обстежити об’єкти по республіці, проте знає, що роботи зі створення безбар’єрного середовища тривають. Це підтверджують результати спеціального анкетування в Тирасполі, Дубоссарах, Рибниці, Кам’янці та Дністровську.
Дмитро Кузук закликає людей не бути байдужими й приєднуватися до перевірки на доступність інфраструктури свого міста:
«Хочеться, щоб представники таких самих громадських організацій інвалідів були більш активними, самі перевіряли, наскільки доступним є середовище в містах, де вони живуть. Нехай пишуть, вказують адресу, за якою необхідно проблему вирішити. Разом нам буде значно простіше, я переконаний», – запевнив Дмитро Кузук.
На електронній Карті в правому нижньому куті є анкета, яку можна завантажити, зробити паспортизацію будь-якого об’єкта і надіслати цю інформацію за вказаною електронною адресою.

Уляна БОНДАРЧУК.

Фото novostipmr.com