Про Карту доступності – віртуальний гід містами Придністров’я для маломобільної категорії громадян – заговорили у 2018-му, оголошеному в Придністров’ї, як ми добре пам’ятаємо, «Роком рівних можливостей». Її призначення – бути помічником для людей з інвалідністю, які, перш ніж вирушити будь-куди, могли б зрозуміти, наскільки та чи інша установа пристосована і доступна для них.
Що змінилося від того часу, наскільки зрушилися з місця проблеми людей, яким важко пересуватися, на що їм сподіватися в майбутньому. Про все це ми розмовляли з керівником республіканського благодійного фонду сприяння активної реабілітації та соціалізації інвалідів «Світ рівних можливостей» Дмитром Кузуком.
■ «Наш проект має перманентний характер, тому що завершити його, поставити останню крапку просто неможливо. Ми періодично зустрічаємося з Головою Уряду Олександром Розенбергом, він знає наші проблеми», – пояснив керівник проекту.
Далі Дмитро Іванович розповів, що «…за дорученням Уряду, періодично здійснюється моніторинг міського середовища на доступність. Розуміємо, зробити так, щоб для людей з інвалідністю всюди було зручно і все доступно – нереально. Масове будівництво в республіці не ведеться, хоча ті об’єкти, дороги, тротуари, що нині зводять, уже запроектовані з урахуванням проживання в населених пунктах такої категорії громадян, як ми».
У Придністров’ї проживає близько 18 000 людей з інвалідністю. Не помічати або не враховувати їхні потреби, розвиваючи міста, не можливо. Доступними повинні бути всі об’єкти, зокрема і тротуари, й проїжджа частина вулиць і доріг.
«Тротуарна доступність» – також одна з проблем для людей, що пересуваються в інвалідних візках. Та й не тільки для них, а й для батьків із дитячими візками та людей похилого віку.
■ «Тепер дороги й тротуари стали набагато зручніші, хоча проблеми не до кінця ліквідовані. Найкраще ситуація складається в Бендерах і Тирасполі. В інших містах треба нагадувати про себе», – запевняє директор фонду.
За словами фахівців, лідером зі створення тротуарного безбар’єрного середовища стала Кам’янка. В цьому місті практично всі з’їзди з тротуарів на проїжджу частину і пішохідні переходи організовані відповідно до нормативів.
■«Раніше постійно доводилося робити зауваження будівельникам про те, що вони не дотримуються нових вимог, а встановленими бордюрами створюють нам додаткові перешкоди. Останнім часом обходиться без нагадувань. Пересуватися нашими дорогами й тротуарами стає легше», – запевнив Дмитро і повідомив, що не мав можливості зі своїми колегами обстежити об’єкти по республіці, проте знає, що роботи зі створення безбар’єрного середовища тривають. Це підтверджують результати спеціального анкетування в Тирасполі, Дубоссарах, Рибниці, Кам’янці та Дністровську.
Дмитро Кузук закликає людей не бути байдужими й приєднуватися до перевірки на доступність інфраструктури свого міста:
■«Хочеться, щоб представники таких самих громадських організацій інвалідів були більш активними, самі перевіряли, наскільки доступним є середовище в містах, де вони живуть. Нехай пишуть, вказують адресу, за якою необхідно проблему вирішити. Разом нам буде значно простіше, я переконаний», – запевнив Дмитро Кузук.
На електронній Карті в правому нижньому куті є анкета, яку можна завантажити, зробити паспортизацію будь-якого об’єкта і надіслати цю інформацію за вказаною електронною адресою.
Уляна БОНДАРЧУК.
Фото novostipmr.com