Під час чергового засідання виконавчого органу державної влади його очільник Олександр Розенберг зробив акцент на формуванні плану заходів, що здійснюються в умовах надзвичайного економічного стану, спрямованих на максимально можливе зменшення ризиків для життєдіяльності населення та держави. Відповідно до указу Президента саме Уряд виробляє правила, за якими, у разі припинення постачання газу, житиме республіка.
На сьогодні вже скомпонований алгоритм фінансування ключових напрямів у період надзвичайного економічного стану. Пропонується обмежити прийняття головними розпорядниками бюджетних коштів нових зобов’язань за всіма видатками, крім окремих невідкладних заходів. Наприклад, формування та поповнення державного матеріального резерву, лікування хворих за межами республіки, проведення робіт з ліквідації аварійних, надзвичайних та інших непередбачених ситуацій, наслідків стихійних лих тощо. Відповідну постанову представила заступник Голови Уряду – міністр фінансів Олена Рускевич.
Фінансуватимуться, як і раніше, пріоритетні напрямки: соціально захищені статті, оплата твердого та рідкого палива, комунальних послуг, утримання доріг, субсидування частини процентних ставок за пільговими кредитами коштом Фонду розвитку підприємництва, дотації вітчизняним сільськогосподарським організаціям тощо.
■ «Запропоновано не торкатися надання держпідтримки молодим сім’ям з метою придбання житла за вже укладеними раніше тристоронніми договорами, оскільки держава має відповідні зобов’язання», – зауважила Олена Рускевич.
Уряд визначив механізм фінансування нових бюджетних зобов’язань. Що мається на увазі? Це договори надання послуг, придбання товарів чи виконання робіт, які були укладені на поточний момент.
Олександр Розенберг наголосив:
■ «Завдання просте – необхідно створити резерв для виконання соціальних зобов’язань. Поки він не сформований, про фінансування якихось інших напрямів мови бути не може. Ми прогнозуємо доходи, але не знаємо, що буде за фактом. Прогнози та розрахунки вже є, тому ми резервуємо кошти та виконуємо тільки соціальні зобов’язання, тобто виплачуємо заробітні плати, пенсії та допомоги».
ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ВИПУСКНИКІВ ЗАКЛАДІВ СПО
У Міністерстві просвіти керівник відомства Світлана Іванишина провела нараду з директорами організацій середньої професійної освіти республіки. У ній також узяли участь профільний радник заступника Голови Уряду та керівник відповідного Комітету Верховної Ради Ігор Буга.
Йшлося про працевлаштування випускників 2024 року та про визначення контрольних цифр прийому абітурієнтів на 2024-2025 навчальний рік.
Учасники наради наголосили на необхідності подальшої координації зусиль між освітніми установами та роботодавцями для забезпечення якісного працевлаштування випускників та підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці. В першу чергу це стосувалося випускників середніх спеціальних навчальних закладів. У році, що минає, дипломи про закінчення навчання в технікумах і коледжах республіки отримав 731 випускник. З них понад 200 осіб було працевлаштовано, ще 389 юнаків призвані до лав Збройних сил республіки. Проте частка тих, хто вирішив не пов’язувати себе з набутою професією і відшкодувати витрати з республіканського бюджету, теж велика – кожен десятий випускник. Це говорить про те, що необхідно активніше працювати під час профорієнтації з випускниками шкіл.
ПРО ЗАГОТІВЛЮ ДРОВ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ
Управління лісових та мисливських ресурсів Держслужби екологічного контролю продовжує заготовляти дрова для потреб населення. Через органи місцевої влади для пільгової категорії громадян, які мешкають у будинках без центрального опалення, на цей опалювальний період уже було виділено та розподілено 416 складометрів дров. Упродовж одного тижня на прохання держадміністрації Дубоссарського району понад обумовлене розподілили ще 59 м3 дров. На сьогодні додатково заготовлено ще понад 11 тис. м3 дров для потреб населення.
Виконуючи Указ Президента «Про запровадження надзвичайного економічного стану на території ПМР» і доручення Уряду, Держслужба підготувала інформацію про наявність деревини твердих і м’яких порід на території республіки для задоволення потреб населення.
Щодо вирубки лісу, то вона на законних підставах здійснюється виключно після обстеження лісосмуги фахівцями Управління екологічного контролю за лісовими ресурсами та природно-заповідним фондом і видачі квитків для вирубки лісу.
На сьогодні в республіці діє указ Президента, який забороняє вивезення деревини та встановлює особливий порядок на вивезення деяких її видів. Контроль за виконанням указу здійснюється на митних пунктах пропуску.
Ірина МАСЛОВА.