Коли панує творча атмосфера…

Творче ставлення до праці – запорука успіху в будь-якій галузі діяльності, але особливу роль воно відіграє в педагогіці. Якщо вчитель шукає нові методи й оригінальні форми, нестандартне розв’язання виховних завдань – тоді кожне заняття буде для учнів цікавим і пізнавальним.


Серед таких креативних наставників можна назвати й Iрину Стадник. У Катеринівській школі вона більш ніж 10 років викладає українську мову та літературу. На її уроках завжди панує атмосфера, в якій діти розкривають свій потенціал і розвивають творчі здібності, а особливий простір для польоту фантазії з’являється в передноворічну пору. От і такій начебто неактуальній у століття електронних технологій темі, як «Лист. Адреса», Ірина Володимирівна зуміла надати святкового звучання.

«Грудень минає під знаком підготовки до Нового року, й у кожен урок можна додати краплинку чарівності, – впевнена вчителька. – Наряджаючи ялинку, прикрашаючи кабінет, ми з учнями пригадуємо святкові традиції, розучуємо вірші та пісні, а потім Різдвяні колядки, щедрівки. Обговорюємо героїв казок і книг та придумуємо маскарадні костюми. Один із важливих етапів підготовки до свята – складання листа Діду Морозу. От ми з п’ятикласниками й поєднуємо приємне з корисним: учимося писати листи за всіма правилами та посилаємо вісточку зимовому чарівнику».

Саме на цьому занятті більшість школярів уперше пишуть не повідомлення у смартфоні, а справжній лист – на папері й від руки. Тому вчительці багато про що треба розповісти: про ту важливу роль, яку відігравали послання упродовж історії людства, та про культуру листування, що склалася за цей час.

На власному досвіді п’ятикласники пізнають, що мистецтву написання листів – змістовних, цікавих і образних – треба вчитися. Щоб вони, створюючи перше у своєму житті послання, від розгубленості не забули якусь із важливих складових, учителька для кожного готує яскраво оформлені листівки. На початку абзаців – маленькі підказки: «Мене звуть…», «Я люблю…», «Я хочу…»

Кожен із 12 школярів старанно виводить рядочки про те, чим захоплюється і чим запам’ятався рік. Одні розповідають про свої добрі вчинки, інші – про мрії та навіть діляться секретами. Хтось не забув поцікавитися здоров’ям Дідуся Мороза і ввічливо подякувати за торішні подарунки.
На наступному занятті кабінет української мови та літератури перетворюється на справжню творчу майстерню. Школярі роблять конверт, прикрашають його, адже послання святкове. Вчителька нагадує:

«Щоб лист дійшов до адресата, вельми важливо правильно оформити конверт: у правому нижньому кутку – поштовий індекс і адреса Діда Мороза, а в лівому верхньому – своя».

От і марки наклеєні, можна запечатувати послання, відправляти їх і чекати здійснення загаданого. Наприклад, справжньої зими, щоб навчитися кататися на ковзанах.

Утім, не всі учні Ірини Стадник поспішили на пошту. Багато з них вирішили зберегти перший у житті лист на пам’ять, щоб перечитати його дорослою людиною та пригадати, яким був рубіж між 2024 і 2025 роками. А Дід Мороз на те і чарівник, щоб знати про заповітні бажання навіть тоді, коли лист залишився невідправленим…


Ніна ПАНАЇДА.