Життя в умовах надзвичайної економічної ситуації

У конференц-залі ДУ «Приднестровская газета» відбувся брифінг для ЗМI за участю представників придністровських підприємств природних монополій, які розповіли про основні виклики в умовах надзвичайного економічного стану та про заходи, що вживаються для стабілізації ситуації.


За словами генерального директора ДУП «Водопостачання та водовідведення» Андрія Кисатоні, підприємством розроблено кілька варіантів діяльності під час НС. Зокрема, за відсутності газу, але за умови забезпечення електроенергією всіх насосних станцій і свердловин, водоканал працюватиме цілодобово. При великому навантаженні на енергосистему, вночі з 0:00 до 5:00 знижуватиметься тиск у мережах водопроводу на верхніх поверхах, проте повного вимкнення не буде. Це дозволить надавати послугу цілодобово, водночас знизити навантаження на енергосистему республіки.

У разі аварій або інших непередбачених ситуацій населення буде заздалегідь поінформовано (повідомленнями в месенджерах, листівками на громадських будівлях) для того, щоб забезпечити громадян питною водою.

Важливу інформацію на випадок припинення постачання газу надав генеральний директор Тирастеплоенерго Олег Iщенко. Керівник повідомив, що гаряче водопостачання буде перекрито повністю і воду з «гарячих» труб зіллють.

Тепломережі (батареї центрального опалення) охолонуть за 12 годин після відключення тепла. Однак воду, що заповнює батареї, не зливатимуть, щоб система не замерзла за низької температури повітря. Циркуляція збережеться, щоб труби не вийшли з ладу. У лікарнях тепло забезпечуватимуть альтернативним паливом. Будь-які ремонти на мережах теплопостачання мають бути узгоджені. У будинках рекомендовано утеплити горища та підвальні приміщення.
Генеральний директор ДУП «Єдині розподільні електричні мережі» Василь Сирбу вказав на головні моменти під час НС: в умовах енергокризи електромережі не встигатимуть сповіщати населення про віялові відключення, оскільки вони відбуваються дуже швидко – впродовж кількох хвилин.

Відключення світла може статися у випадку, якщо всі мешканці одного будинку одночасно увімкнуть багато електроприладів. Система не витримає такого навантаження і вийде з ладу. На її відновлення може знадобитися від 7 до 10 днів.

Тому фахівці закликають НЕ ВМИКАТИ одночасно електрочайник та плитку, пилосос та праску, пральну машину та інші побутові електроприлади.

Ми ж закликаємо: перш за все, «вмикайте» здоровий глузд і розуміння того, що кожен із нас може стати причиною аварії на електромережах, якщо не виконуватиме поради спеціалістів.
Важливо зазначити, що вуличне освітлення в умовах енергокризи збережуть, але скоротять удвічі. Нині в республіці вуличні ліхтарі вмикаються автоматично з настанням сутінок на 8 годин. Якщо з 1 січня припиниться постачання газу і МДРЕС перейде на вугільне паливо, то час для вуличного освітлення скоротиться вдвічі, тобто до 4 годин.

Заступник генерального директора ТОВ «Тираспольтрансгаз-Придністров’я» Iгор Лисаченко зазначив, що нині підприємство здійснює активну роботу з раціонального розподілу запасів газу. Він пояснив, що у разі повномасштабної газової кризи буде збільшено тиск у газопроводі, щоб продовжити термін постачання для споживачів. Наприклад, на півдні республіки це може тривати до 21 доби, на півночі (Рибниця, Кам’янка) – до 10 діб. Це можливо завдяки тому, що підприємство зуміло заощадити газ.

Без газу залишаться села, а також приватні будинки з автономним опаленням. Однак, не відключатимуть багатоповерхівки, підприємства громадського харчування та продовольчі магазини. Котельні, встановлені на дахах багатоквартирних будинків, також будуть відключені.
Фахівець застеріг від помилок, які можуть коштувати нам життя. Наприклад, не можна користуватися духовками та газовими плитами для обігріву приміщень, щоб не наражати себе на небезпеку та не отруїтися чадним газом.
Категорично заборонено встановлювати газові балони у квартирах. Це дуже небезпечно.


Ольга АЗАРОВА.

Фото Віктора Громова.