Ситуація, що складається в енергетичному секторі, є тригером до динамічної роботи органів влади, як республіканських, так і місцевих. Мінімізація негативних наслідків кризи в галузі газопостачання для населення сприймається державними чиновниками настільки серйозно, що скликання засідання Ради безпеки не є вже чимось неординарним.
От і цього тижня Президент Вадим Красносельський виступив з ініціативою про скликання чергового засідання Радбезу. Тема та ж сама – енергетика. Про поточний стан справ у галузі учасників засідання поінформував заступник Голови Уряду – Міністр економічного розвитку Сергій Оболоник, який констатував: республіка переживає не тільки енергетичну, а й гуманітарну кризу. При цьому він особливо наголосив, що вжиті ще до припинення постачання газу заходи довели свою ефективність. Зарезервовані 13 млн кубів природного газу дозволяють забезпечувати ним низку соціальних установ, деякі об’єкти життєзабезпечення, а також постачати блакитне паливо до багатоповерхових житлових будинків для приготування їжі.
Важливим аспектом є збереження мінімального обсягу газу в системі газопроводів. Це допоможе зберегти її працездатність, а згодом оперативно відновити повноцінне газопостачання. У разі ж заморожування системи, на відновлення її функціонування знадобилося б більше місяця. На поточний момент витрата газу становить 270 тис. м3 на добу. Природного ресурсу вистачить на 24 дні. Важливо, що це стосується всіх споживачів, оскільки раніше повідомлялося, що «газу в трубі» вистачить для півдня республіки до 20 січня, а для півночі – до 10 січня.
Знаково, що республіка переживає газову кризу не вперше. Аналогічна сталася на початку січня 2009 р. Тоді придністровці активно обігрівали будинки за допомогою кухонних газових плит, тепер більше використовують електронагрівачі. Це спричинило колосальне навантаження на електричні мережі. Сергій Оболоник констатував:
«У минулі роки у штатному режимі мешканці республіки взимку використовували до 45 МВт на годину. У січні 2025 р. – 170 МВт».
На сьогодні Молдавська ДРЕС для вироблення електроенергії замість природного газу використовує вугілля. На відміну від агрегатів, які функціонують на газі, відповідне обладнання не модернізувалося. Енергетики МДРЕС випробували вироблення 170 МВт на годину.
Однак постійна робота в такому режимі загрожує аварійними ситуаціями, повною зупинкою станції та «обвалом» енергосистеми. Фахівці наполягають на максимумі у 150 МВт, з яких 23 МВт необхідні самій МДРЕС для виробничого процесу. Цю різницю покриває Дубоссарська ГЕС. Виходить, що республіка для поточних потреб може використати приблизно 150 мегават електроенергії.
Тому енергетики маневрують наявними потужностями, використовуючи механізм «віялових відключень». Годинного, тригодинного і чотиригодинного відключення було недостатньо. Перехід на відключення подачі електроенергії двічі на добу по чотири години дало бажаний позитивний результат.
Органи державної влади спільно з фахівцями в галузі енергетики вивчають інші варіанти – більш комфортні для населення та безпечні для системи. Опрацьовується, зокрема, можливість запуску «Тиротекс-енерго», що дозволить генерувати ще 10 МВт на годину.
Глава держави Вадим Красносельський назвав роботу енергетиків у цей кризовий період подвигом, який здійснюється щодня та цілодобово.
«Кожен час має своїх героїв: у роки війни – це військовослужбовці, в пандемію – медики, сьогодні це працівники служб, які забезпечують населення енергоресурсами», – підсумував Президент.
Серед обговорених у ході засідання Ради безпеки були також питання теплопостачання та роботи в цей період промислових підприємств.
Вадим Красносельський наголосив, що продовольча безпека республіки забезпечена. Що ж стосується функціонування виробництв в умовах відсутності газопостачання, то система такого навантаження не витримає.
Єдиний можливий варіант – робота підприємств у нічний час. Сформованого з опівночі до восьмої ранку запасу електроенергії може вистачити для виробничого процесу в реальному секторі економіки, за винятком найбільш енергоємних виробництв. Уже є організації, які оголосили готовність перейти на нічний режим роботи. СПАПП доручено обговорити цю проблематику з промисловцями.
Олександр ЗАВЕЛЯ.
Фото прес-служби Президента.