ГЕРОЇ НАШОГО ЧАСУ

Енергетичний потенціал республіки у 2010 році поповнився когенераційною станцією «Тиротекс-Енерго». Спорудили її для потреб «Тиротексу», зокрема для зниження собівартості продукції, що випускається текстильним гігантом.


Досягти цієї мети планувалося завдяки налагодженню виробництва власної теплової та електричної енергії. Згодом діяльність підприємства вийшла за межі початкових цілей, почала забезпечувати енергоресурсами інші підприємства та комунальний сектор. Сьогодні працівники станції перебувають на передовій у протистоянні енергокризі.

«У зв’язку з припиненням подачі природного газу в останній день минулого року ми були змушені зупинити станцію. У святкові дні законсервували обладнання. Це складний у технічному плані процес, але вкрай важливий для того, щоб запустити станцію повторно», – зазначив у розмові з кореспондентом газети начальник електростанції Євген Шумейко.

Потім на державному рівні ухвалили рішення про покриття дефіциту електроенергії, що склався в енергосистемі республіки. Колектив запустив генеруюче обладнання станції та видав у мережу 10 мегават. Відновлення роботи «Тиротекс-Енерго» дозволило скоротити тривалість віялових відключень. На сьогодні працюють сім агрегатів. У середньому (за мінусом власних потреб) вони генерують в енергосистему ПМР близько 23 мегават на годину, що можна порівняти з виробленням електроенергії на Дубоссарській ГЕС.

Це стало можливим завдяки накопиченню в газотранспортній системі республіки 13 млн кубів газу. Резерв дозволив подавати «блакитне паливо» до закладів і багатоповерхових будинків. Коли ж споживачі стали масово використовувати обігрівачі, бойлери, кондиціонери, навантаження на енергосистему значно зросло, а споживання газу знизилося. Довелося ухвалювати виважене рішення щодо нівелювання цього дисбалансу: використання газових резервів для виробництва електроенергії зменшило тривалість віялових відключень і продовжило подачу палива в багатоквартирні будинки.

Головний енергетик когенераційної станції Олексій Стародуб розповів кореспондентові про деякі тонкощі виробничого процесу. У його функції входить організація експлуатації енергетичного обладнання та підтримка його в робочому стані. Він каже, що копітка праця вимагає максимальної концентрації уваги персоналу та чіткого планування.

«Вранці – доповідь змінного оперативного персоналу, виявлення аварійних ситуацій, які потребують невідкладних рішень та усунення. А ще планово-попереджувальний ремонт обладнання згідно з графіком», – буденно пояснив начальник зміни когенераційної станції Олександр Крочак і показав величезний монітор з різними, зрозумілими, напевно, лише професіоналам параметрами.

Загалом на «Тиротекс-Енерго» працюють 150 осіб. Нині ж задіяні 45. У важку годину чергового випробування на міцність співробітники станції заслуговують на найдобріші слова подяки. Їхній професіоналізм, самовіддача та відданість справі, якій вони присвятили життя, дозволяють мінімізувати негативні наслідки енергетичної кризи, що вибухнула в Придністров’ї.

«Коли подадуть газ, запустяться промислові підприємства, люди зможуть зігрітися та жити, як і раніше, з комфортом. Чекаємо на цей момент і наближаємо його, як можемо», – сказав начальник електростанції Євген Шумейко.

Побажаємо ж нашим рятівникам-енергетикам, серед яких і співробітники «Тиротекс-Енерго», працювати тільки у штатному режимі.


Світлана МАТРЮК.

Фото Сергія МАРЧЕНКА.