На порядку денному Надзвичайного засідання Верховної Ради основними були питання, пов’язані з ухваленням важливих рішень у зв’язку з припиненням постачання газу на територію ПМР з 1 січня 2025 року.
Термін дії НС подовжено
Депутати Верховної Ради затвердили Указ Президента Вадима Красносельського щодо продовження терміну дії надзвичайного стану ще на 30 діб (до 8 лютого). Це пов’язано з неможливістю забезпечення в необхідному обсязі природним газом його споживачів, що створює реальну загрозу життєдіяльності населення та держави.
Нагадаємо, що заходи, вжиті до припинення постачання газу в республіку, зокрема створення резерву в 13 млн кубів блакитного палива дозволяють постачати його до низки соціальних закладів та інших об’єктів життєзабезпечення суспільства, а також у житлові багатоповерхові будинки для приготування їжі. Працює Оперштаб під керівництвом Голови Уряду Олександра Розенберга, вживаються заходи для мінімізації негативних наслідків, у тому числі з метою стабілізації енергосистеми в умовах зростання споживання електроенергії придністровцями.
Голова Верховної Ради Олександр Коршунов в інтерв’ю журналістам прокоментував ситуацію, пов’язану з відсутністю газу:
«Ми перебуваємо на першому етапі енергетичної кризи. Та гуманітарна катастрофа, про яку говорять депутати, Президент, Уряд, це, можливо, буде наступний етап, коли будуть проблеми з генерацією електроенергії. Тому сьогодні всі працюють над тим, щоб він не настав. Тут важливо розуміти, що всі органи влади та управління працюють над тим, щоб енергетика не зупинилася. Це робота не тільки на внутрішньому але й на зовнішньому периметрі. Направлені необхідні листи на адреси в державах, які можуть вплинути на розв’язання проблеми. Проте ми повинні розуміти, що рішення не ухвалюються швидко. Більше того, навіть після ухвалення рішення потрібен час для його технічного виконання. І весь цей період ми повинні витримати та пережити цю несподівану і виснажливу енергетичну кризу».
Верховна Рада виступила з заявою про необхідність вжити невідкладних заходів для запобігання гуманітарній катастрофі в Придністров’ї. Прийняття відповідної Постанови викликане енергетичною та гуманітарною кризою, що сталася через припинення поставок російського газу в республіку (повний текст заяви додається).
Керівник законодавчої гілки влади зазначив, що держава дбає про виконання соціальних обов’язків, у тому числі про виплату пенсій та зарплат. За його словами, на перший період 2025 року, завдяки економії, накопичених бюджетних ресурсів достатньо, щоб забезпечити усі соціальні зобов’язання держави. Органи влади працюватимуть над пошуком альтернативних джерел доходної частини бюджету.
Підтримка населення
Депутати Олександр Коршунов та Віктор Гузун ініціювали доповнення до нового закону «Про державні заходи, спрямовані на мінімізацію негативного впливу через упровадження надзвичайного економічного стану, пов’язаного з припиненням постачання природного газу до Придністровської Молдавської Республіки». Законопроект був розроблений з метою захисту соціально вразливих верств громадян.
Придбати дрова за пільговою ціною, згідно з законодавством, можуть лише ті, у кого в будинках не встановлені електричні або газові котли. Ті ж, хто з 1 січня залишився без газу і не може обігріти будинок, оскільки в ньому встановлений газовий котел, не мають можливості користуватися такою пільгою. Навіть у тому випадку, якщо громадянин належить до категорії, яка користується пільгами щодо оплати комунальних послуг.
Віктор Гузун наголосив на актуальності законопроекту:
«Ми маємо велику кількість звернень від багатодітних сімей, від інвалідів, від учасників бойових дій, тобто від тих соціальних категорій, які отримують пільги на комунальні платежі. Вони мали опалювальні газові котли, але на сьогодні, оскільки газу немає, обігріти себе не можуть. У результаті такого аналізу та обговорення з депутатським корпусом і з Урядом, було прийняте рішення про поширення пільги, встановленої чинним законодавством, на придбання зокрема і твердого палива – дров».
Після ухвалення у двох читаннях доповнень до закону про державні заходи в період надзвичайних ситуацій та підписання Президентом з 1 січня 2025 року до закінчення терміну дії режиму НC, громадянам ПМР, які мають право на пільгу з оплати комунальних послуг і проживають у будинках, де для опалення встановлені електричні чи газові котли, надається пільга на забезпечення твердим паливом за пільговою ціною в розмірах, передбачених законодавством на комунальні послуги, в порядку та в межах норм, затверджених Урядом.
Порядок, умови та кількість видачі дров встановлюються нормативним актом виконавчого органу влади.
ЗАЯВА
Верховна Рада Придністровської Молдавської Республіки заявляє про надзвичайну ситуацію, що склалася в Придністров’ї внаслідок припинення постачання російського газу транзитом через територію України.
З 1 січня 2025 року в республіці повністю припинено подачу тепла та гарячої води населенню та організаціям: відключені сотні шкіл і дитячих садків, понад півтори тисячі багатоквартирних житлових будинків. Залишки природного газу, накопичені Придністров’ям, використовуються виключно для обігріву об’єктів охорони здоров’я та соціального захисту, а також для приготування їжі в багатоквартирних будинках.
Придністров’я зазнає дефіциту електроенергії, не маючи можливості його покриття. Побутове споживання в умовах зимового періоду та відсутності централізованого опалення зросло у кілька разів, перевищивши максимальну генерацію. Цей дисбаланс зумовив тривалі віялові відключення електроенергії.
Через пожежі та отруєння чадним газом під час використання альтернативних методів опалення гинуть люди, зростає захворюваність, зокрема через переохолодження, збільшується кількість пацієнтів, розміщених у стаціонарі, включаючи дітей.
Зупинили роботу практично всі підприємства Придністровської Молдавської Республіки, що спричинило втрату десятків тисяч робочих місць. Обвалення економіки республіки обернеться різким посиленням дефіциту бюджету та неможливістю виконання соціальних зобов’язань.
З огляду на поточний рівень споживання, залишків газу Придністров’ю вистачить до кінця січня, а вугілля для генерації електроенергії приблизно на 40 днів.
Ситуація, що склалася, має тенденцію до критичного погіршення і переростання в техногенну, економічну та гуманітарну катастрофу. Колосальні навантаження на теплові та енергетичні мережі республіки стають причиною численних аварій, наслідки яких відчули понад сотня тисяч абонентів. Продовження кризи призведе до руйнування газової та комунальної інфраструктури Придністров’я з неможливістю її відновлення і втратою цілих галузей народного господарства та життєзабезпечення держави.
В умовах енергетичної та гуманітарної кризи, що огортає країну, Верховна Рада висловлює рішучу підтримку діяльності Президента Придністровської Молдавської Республіки, Оперативного штабу, Ради безпеки, уповноважених державних і місцевих органів влади у керуванні кризою, в мінімізації негативних наслідків дефіциту енергоресурсів та в діалозі з усіма залученими державами.
Верховна Рада Придністровської Молдавської Республіки закликає міжнародне співтовариство, зокрема безпосередніх учасників механізму постачання газу, докласти практичних зусиль для якнайшвидшого відновлення газопостачання Придністров’я, щоб уникнути масштабної гуманітарної катастрофи.
Микола ЮРКЕВИЧ.