Душа народу ЖИВЕ В ЙОГО КУЛЬТУРІ

«Киралейса» – свято, яке стало візитною карткою не тільки с. Тернівка, а й усього Придністров’я. На Водохреща в будинку-музеї «Каса Караман» проводиться фестиваль молдавської кухні, пісень і традицій. Сотні гостей із різних міст республіки веселяться, пригощаються, насолоджуючись національним колоритом та звичаями.


Iсторія свята голубців у Тернівці – це дивовижна розповідь про те, як традиції місцевої кухні та єднання людей втілилися в одну яскраву подію. Саме торжество має глибоке коріння і відображає культурні особливості цього регіону.

Вечори від Різдва до Водохрещення вважалися святими й називалися Святками. В цей період у кожному будинку панувала особлива атмосфера: жителі прикрашали оселю, готували частування, ходили в гості з піснями-колядками та вітали одне одного, бажали добра, заможного життя і здоров’я. У цьогорічному фестивалі організатори об’єднали новорічні та різдвяні традиції.

Усіх учасників святкового дійства привітав протоієрей Василь Крістя. Служитель церкви побажав парафіянам міцності духу та вірності духовним традиціям своїх предків і свого народу, окропив усіх святою водою.

«Споконвіку православні християни зустрічали священика, щоб їхні житла дістали певний захист, щоб позбавитися злих духів не тільки зовні, навколо будинків, а й вигнати холоднечу зі своїх сердець. Бажаю всім присутнім здоров’я, благополуччя і нехай невдачі не зломлять ваш дух, а єдність і взаємна підтримка допоможуть подолати всі труднощі», – зазначив священнослужитель.

Господиня будинку-музею «Каса Караман» Анжела Козак привітала гостей, побажала приємного відпочинку та гарного зимового настрою. Мила і добродушна жінка, одягнена в національний молдавський костюм, розповіла нашому кореспонденту, що організувати фестиваль у цьому році було непросто, на допомогу прийшли небайдужі селяни та друзі. Найактивніші з-поміж них 15 осіб за кілька днів «накрутили» 300 кг голубців, спекли десятки плацинд, велику кількість пиріжків, пампушок і хрустиків. Усі страви готували в печі на дровах за старовинними національними рецептами. Ніжні аромати випічки та запаморочливі апетитні запахи свіжих національних страв із печі притягували місцевих жителів від малого до старого. Відвідувачі та гості зазначали, що в кожній страві відчувається тепло і затишок домашньої кухні.
Одна з помічниць, технолог за фахом Лідія Шаповалова, кілька років бере участь в організації свята. Вона стверджує, що ніщо так не зближує людей, як спільні традиції, звичаї та їх популяризація.

Особливістю фестивалю є конкурс на приготування найсмачніших голубців. Місцеві господині використовують з цією метою унікальні рецепти, що передаються з покоління в покоління. Нинішнього року в змаганні взяли участь 10 конкурсантів, серед яких були учасники різного віку і навіть родичі з однієї сім’ї.

Секрети начинки, способів приготування і подачі – це важлива частина традиції, і кожен учасник свята міг спробувати різноманітні варіанти страви. Комісії ж було не просто визначити кращих із кращих, оскільки кожна господиня виділялася своєю незвичайною подачею, а смакові якості голубців викликали тільки позитивні емоції. Тому компетентне журі ухвалило мудре рішення: присудило перші місця всім учасникам, їм і вручили пам’ятні дипломи.

Підтримувати творчу атмосферу допомогли імпровізовані фотозони та виставка виробів ручної роботи від Тернівського Будинку культури. Керівник колективу декоративно-прикладної творчості «Рукодільниця» Олеся Караман розповіла, що експозиція допомагає зберегти й передати наступним поколінням унікальні народні традиції та уміння. Ляльки-обереги, дерев’яні фігурки, плетені та керамічні вироби привертали увагу відвідувачів, особливе захоплення вони викликали в туристів.

Після насиченої кулінарної програми настав час для веселощів. Для гостей грала народна музика, місцеві колективи влаштовували танці, активні ігри та хороводи. Всі бажаючі охоче вчилися танцювати, співати народні пісні та просто насолоджувалися атмосферою свята.
Кульмінацією вечора став виступ чобруцької вокальної групи Avramov-Вand. Музиканти виконали пісні власного авторства, а також усім відомі хіти.

Свято голубців у Тернівці – не просто кулінарна подія, це свято зміцнює придністровські традиції, стає приводом для дружніх зустрічей і спілкування.


Катерина СИДОРЧУК.

Фото Сергія МАРЧЕНКА.