5 площин творчості

У Картинній галереї м. Тирасполя експонується художня виставка «П’ять площин творчості», ініціаторами та учасницями якої стали п’ятеро молодих талановитих придністровських художниць, членів міжнародного творчого об’єднання «КамАрт» – Алла Присакар, Ауріка Флоря, Симона Федоренко, Маргарита Корсак і Світлана Султан.


Подарунок шанувальникам мистецтва

До участі у вернісажі залучилися колеги та друзі художниць, представники творчої інтелігенції республіки, керівництво Спілки художників Придністров’я, учні Тираспольської художньої школи.

В експозиції представлено 130 робіт, що охоплюють різноманітні техніки виконання та напрямки живопису: від класичної акварелі до сміливих графічних рішень. П’ять площин символізують різноманітність підходів і технік втілення задуму. Кожна площина є унікальними стилями, методами й матеріалами, ніби підкреслюючи, що творчість не має єдиних шляхів і рішень.

Завідувач Тираспольської картинної галереї Ольга Любовецька на вернісажі зазначила:

«У нас з’явилася прекрасна нагода зібратися тут. Сьогодні на творчому небосхилі засяяла яскрава п’ятикутна зірка. Надзвичайно приваблива п’ятірка авторів підготувала для нас досить змістовну виставку, що вражає багатством технік. До того ж важливим і приємним є те, що художниці ретельно та зі смаком поставилися до оформлення своїх робіт. Подвійно приємно, що ця виставка все ж таки відбулася, всупереч численним серйозним і не залежним від нас факторам, які перешкоджали її відкриттю. Ми дуже віримо та сподіваємося, що глядачі гідно оцінять наші спільні зусилля».

Досить яскравим та змістовним був виступ керівника проекту «Кам-Арт», народного художника Придністров’я Юрія Салка.

«Ця виставка – унікальна можливість показати якнайширшому загалу те, чого спроможні досягти учасники нашого об’єднання працівників культури та мистецтва, – наголосив він. – Автори цієї експозиції – художниці дуже талановиті. Сама ж ця виставка є нагородою їм та подарунком «Кам-Арту» на його день народження».

Юрій Іванович принагідно коротко нагадав присутнім про проект і його завдання, вручив грамоти, дипломи, медалі проекту «КамАрт» як авторам і учасницям виставки, так і іншим членам культурно-просвітницького об’єднання. Крім того, керівник видав посвідчення новим членам мистецького об’єднання. Урочисто-офіційну частину прикрасили музичні вітання.

Експозиція містить портретні роботи, які розкривають внутрішній світ своїх героїв, міські пейзажі, барвисті натюрморти, а також сюжетні композиції з елементами народних мотивів, алегоричної творчості та побутових сюжетів. Глядачі з задоволенням милувалися різними, по-своєму яскравими, творчими світами п’ятьох придністровських художниць.

Грані таланту

Наприклад, у життєствердних картинах Алли Присакар – натюрморти та пейзажі. Вона майстерно володіє різними технічними прийомами акварельного живопису, які дозволяють їй з вражаючою реалістичністю передавати не тільки деталі своїх робіт, а й почуття автора. Художниця родом зі Слободзеї. Закінчила архітектурний факультет Київського національного університету за спеціальністю «Декоративно-ужиткове мистецтво». Вона – постійна учасниця численних міських, республіканських та міжнародних виставок.

Мистецькі твори Алли виконані в техніці акварелі, яка захопила її цілком. Сюжети її робіт дивують незвичайністю та оригінальністю. Увагу шанувальників художниці завжди привертають провінційні та міські краєвиди, нескінченний простір, композиційні натюрморти, індивідуальні портрети. Вона майстерно володіє всіма технічними прийомами акварельного живопису, що дозволяють з вражаючою реалістичністю передавати як деталі картин, так і почуття їхніх героїв. Зокрема Алла Присакар обрала цю техніку для того, щоб дослідити численні жіночі образи. Її портрети дівчаток, дівчат, жінок передають тендітність, крихкість і силу, гру світла, внутрішній світ героїнь. Ці яскраві роботи на відкритті привертали пильну увагу публіки.

«Якщо я знаходжу фотографію, яка чимось зачепила мене – своїм кольором, формою, якщо в мені щось на цю фотографію реагує, відгукується, то я вже на основі цієї фотографії роблю свою авторську роботу», – розкрила нам особливості своєї творчої лабораторії Алла.

Майстерність цієї талановитої художниці визначається особливістю написання аквареллю в рідкісній та складній техніці – «мокрим по мокрому», не у звичній манері. Це прийом відмивання. Подібний спосіб роботи вимагає надзвичайно вмілого управління фарбою, що розтікається, постійного самоконтролю, вільного володіння пензлем і, нарешті, терпіння.

Ще одна з учасниць колективної виставки Ауріка Флоря представила на експозицію 30 робіт, на створення яких її надихнули історичні будівлі на вулицях Бендер і міські пейзажі. Художниця – уродженка Дубоссар. 1996 року закінчила Ярославське художнє училище за спеціальністю «Дизайн». Вона також є учасницею численних виставок. У її роботах відчувається експресія, динаміка, напружені поєднання кольорів: фіолетові тіні, яскраві помаранчевий і жовтий кольори. Її картини відрізняються особливим індивідуальним, можна сказати, яскравим стилем, який є авторською візитівкою, і його ні з чим не сплутаєш.

У своїх творах Ауріка передає атмосферу рідних місць.

«Я виставила тут і свої студентські роботи, щоб мої колеги, друзі, родичі та і я сама наочно побачили моє творче зростання. Особливість моєї творчої праці в тому, що я роблю експресивні роботи. Вони досить енергійні. Я люблю фіолетові тіні, яскравий жовтий колір. Тому я змішую акрил, акварель, кольорові олівці – все, що дає мені якесь напруження в роботі. Ідеї моїх картин живуть не більше трьох днів. Якщо не зафіксувати їх відразу, то вони зникають. Тому мені дуже важливо швидко встигнути відобразити на полотні свої емоції та ідею», – поділилася з нами художниця однією з таємниць та особливостей своєї творчості.

Маргарита Корсак, розповідаючи про свою творчість, зізналася, що більше любить використовувати графіку та створювати складні композиції – алегоричні, з глибоким філософським змістом, а проблеми, які стоять перед людьми, уособлювати й відображати в метафоричних і символічних образах. Багато її робіт розкривають неповторний регіональний колорит, властивий лише Придністров’ю.

Художниця народилася в Одесі, там же закінчила художньо-графічний факультет Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К. Д. Ушинського та аспірантуру на кафедрі філософії та соціології за спеціальністю «Соціальна філософія та філософія історії». Захистивши кандидатську дисертацію на складну тему «Особистість як суб’єкт творчої діяльності», Маргарита Корсак здобула вчений ступінь кандидата філософських наук.

На сьогодні вона є доцентом кафедри архітектури та дизайну Бендерської Політехнічної філії ПДУ імені Т. Г. Шевченка та викладачем Бендерської дитячої художньої школи. Художниця також є автором багатьох наукових праць із проблем сучасної культури, філософії, архітектури, образотворчого мистецтва. Як художник і вчений, Маргарита Корсак – постійна учасниця багатьох художніх виставок, наукових конференцій, семінарів та круглих столів.

Художниця завжди стверджує, що придністровський край особливо мальовничий, він не може не надихати на творчість. Її мистецькі роботи виконані в акварельній техніці та чорно-білій графіці. Акварельні фарби по-особливому яскраво передають барвисті краєвиди та пам’ятки Придністров’я. У чорно-білих картинах витончено та магічно відображені філософські ідеї автора та портрети.


Iгор ШЕВЧЕНКО.