Відбулося перше засідання нового складу Центральної виборчої комісії (ЦВК). Вона є державним органом, створеним для організації та проведення виборів, республіканських референдумів, відкликання виборних осіб відповідно до компетенції, встановленої Виборчим кодексом (частина перша пункту 1 статті 27 Виборчого кодексу ПМР).
Центрвиборчком утворений 11 вересня 1990 року з ініціативи депутатів Тимчасової Верховної Ради. Це було продиктовано необхідністю створення органу для організації та проведення виборів народних депутатів. Упродовж 10 років Центральна виборча комісія формувалася вищим законодавчим органом тільки на період електоральної кампанії, а з серпня 2000 року вона посіла постійне місце в системі органів державної влади. З 1990 року виборчі комісії всіх рівнів пройшли шлях від проведення виборчих кампаній у важких умовах та рукописного складання всіх документів до роботи в цифровому форматі, коли всі необхідні документи можна складати та надсилати електронною поштою.
Нагадаємо, термін повноважень ЦВК – 5 років. Вона складається з 21 (двадцяти однієї) особи. Семеро членів призначаються Президентом, така ж сама кількість осіб представлена від Верховної Ради та згідно з рішеннями районних (міських) Рад народних депутатів (по одному члену ЦВК від кожної Ради). На постійній основі працюють голова та секретар, а також апарат працівників.
ЦВК організовує підготовку та проведення виборів, референдумів у республіці, відкликання виборних осіб відповідно до компетенції, встановленої Виборчим кодексом ПМР; керує діяльністю виборчих комісій з виборів Президента, депутатів Верховної Ради, референдумів; надає правову, методичну, організаційно-технічну допомогу виборчим комісіям, комісіям під час проведення референдумів; здійснює контроль за дотриманням виборчих прав громадян Придністров’я під час проведення виборів до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та права на участь у референдумі громадян ПМР; здійснює інші повноваження відповідно до законодавчих актів республіки.
На порядку денному першого засідання нового складу ЦВК основним стало питання обрання керівника та його заступників. Члени Центрвиборчкому підтримали кандидатуру Станіслава Касапа, який з 2023 року вже очолював комісію. Він висловив вдячність попередньому складу ЦВК за високу організацію електоральних процесів, зокрема під час пандемії. За його словами, за 35 років ЦВК та виборчими комісіями всіх рівнів проведено скрупульозну, масштабну та ефективну роботу з розвитку демократичної виборчої системи та зміцнення основ конституційного інституту вільних виборів, забезпечення та захисту виборчих прав громадян. Станіслав Михайлович поділився інформацією стосовно пріоритетів у роботі:
«Наприкінці цього року, 30 листопада, відбудуться вибори депутатів Верховної та місцевих Рад, а також глав держадміністрацій сіл/селищ. За рік – вибори Президента ПМР. Це серйозні електоральні кампанії. Ті, хто брав участь у виборах, чудово розуміють напруженість і відповідальність цих процесів, емоції, які доводиться переживати всім членам ЦВК. Особливо це актуально в єдиний день голосування, коли обирається велика кількість осіб на виборні посади, а на членів виборчкомів лягає велике навантаження. І саме це чекає нас уже цього року, але я впевнений, що спільними зусиллями ми виконаємо усі завдання».
Заступниками голови Центрвиборчкому призначені Олена Городецька та Віктор Таранов, секретарем – Галина Шленскова. Станіслав Касап відзначив великий досвід та професіоналізм колег, проявлені під час роботи в попередніх комісіях ЦВК.
Микола ЮРКЕВИЧ.
Фото прес-служби Верховної Ради.